اظهار نگرانی مسکو از تشدید تنش در بیت المقدس

مسکو - ایرنا- سرگئی لاوورف وزیرخارجه روسیه در نشست با «ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین با بیان اینکه مسکو به شدت نگران تشدید اوضاع در بیت المقدس شرقی و نوار غزه است، خواستار کاهش تنش هر چه زودتر در این منطقه شد.

به گزارش ایرنا  لاوروف افزود: روسیه با دیگر اعضای گروه چهار خاورمیانه در تلاش برای امکان برگزاری دیدار وزرا این گروه هستند.

گروه چهار خاورمیانه گروهی متشکل از چهار دولت و سازمان بین‌المللی؛  ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل است که به منظور میانجی‌گری در روند صلح در درگیری‌های میان رژیم صهیونیستی و فلسطین تشکیل شده‌ است. این گروه مهمترین منبع مالی دولت خودگردان فلسطین است و حدود نیمی از بودجه این دولت را تأمین می‌کند.

روسیه ایده هایی برای ازسرگیری مذاکرات با اسراییل دارد

لاوروف در دیدار با وزیر خارجه فلسطین همچنین گفت: روسیه برای تشریح ایده های خود برای ازسرگیری مذاکرات فلسطین و اسراییل به منظورحل و فصل مناقشه آماده است.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: ما از عدم وجود دورنمای برای توافق به منظور ازسرگیری مذاکرات روند صلح فلسطین و اسراییل نگران هستیم.  

وی خطاب به وزیر خارجه فلسطین گفت: برای ما ارزیابی شما از اوضاع خاورمیانه و شمال آفریقا و در وهله نخست سرزمین فلسطین بسیار مهم است 

لاوروف گفت: ما امیدواریم که در آینده نزدیک نشست کمیسیون مشترک دولتی همکاری های اقتصادی روسیه و فلسطین برگزار شود.  

وی خاطرنشان کرد که در دیدار امروز راه های برای افزایش کمک روسیه به فلسطین در مبارزه با کرونا بررسی می شود.   

روسیه از آرمان های ملت فلسطین برای ایجاد حکومت مستقل در سرزمین های اشغالی حمایت می کند و مقام های روس بارها بر این موضع کشور خود تاکید کرده اند.

«ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین نیز گفت: در سالهای اخیر بین روسای جمهوری فلسطین و روسیه دیدارهای منظم برگزار می شد اما بخاطر همه گیری ویروس کرونا، برگزاری چنین دیدارهایی در زمان حاضر ناممکن است.

وزیر خارجه فلسطین در همین حال برضرورت دیدارهای در سطوح پایین بین این کشور و مقامهای روسیه تاکید کرد.

وی با تاکید بر علاقه مندی فلسطین برای دریافت محموله های بیشتر واکسن اسپوتنیک وی از روسیه، به نیاز حدود ۵۰۰ هزار دوز این واکسن برای واکسیناسیون مردم فلسطین اشاره و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک مقادیر بیشتر این واکسن در اختیار طرف فلسطینی قرار گیرد.  

وی همچنین پیام محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را با مضمون قدردانی از مسکو، به سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تسلیم کرد.  

فلسطین از سال ۱۹۸۹میلادی در مسکو سفارتخانه دارد و روسیه فلسطین را به عنوان کشور مستقل به رسمیت می شناسد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha