صالحی: آهنین‌جان تصویرگر حماسه‌سازی‌های دفاع مقدس بود

تهران-ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی قاسم آهنین جان، شاعر تازه درگذشته را تصویرگر حماسه‌سازی‌های دوران پرافتخار دفاع مقدس خواند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در پیامی درگذشت قاسم آهنین جان شاعر پیشکسوت آیینی را تسلیت گفت.

 در متن پیام تسلیت سید عباس صالحی آمده است: خبر درگذشت شاعر پیشکسوت آیینی مرحوم قاسم آهنین جان موجب تاثر و تاسف شد.

فقدان این شاعر دلباخته اهل بیت و تصویرگر حماسه سازی های دوران پرافتخار دفاع مقدس را به جامعه ادبی بویژه اصحاب فرهنگ و ادب استان خوزستان و خانواده و علاقه مندان آن مرحوم تسلیت می گویم.

از درگاه خداوند منان، برای آن فقید سعید رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

به گزارش ایرنا، قاسم آهنین جان متولد سال ۱۳۳۷ در اردبیل بود، از نوجوانی در شهر اهواز زندگی می‌کرد. او فعالیت‌های هنری خود را از دهه ۶۰ با حضور در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد.

آهنین‌جان علاوه بر شعر، در حوزه ترجمه، نقد ادبی و فیلم‌سازی نیز فعال بود. ذکر خواب‌های بلوط، اولین اثر ادبی این شاعر است که در سال ۷۲ منتشر شد. از دیگر آثار او می‌توان به شاعر مرگ خویش می‌داند، خون و اشراق بر ارغوان جوشن‌ها، بخت تاریک در آفاق بنفشه و پروانه، گلی برای غریبان تا همیشه، برق رگ‌ها بر پولاد دریا، سوسن خاموش به‌وقت فراق، عطر غریب غزال مشرق‌ها، شاخه یاس به شام خرابات، لمعات خون و  کودکی‌ها در شب سقاخانه اشاره کرد.

حضور در فیلم جدال بزرگ نیز از جمله فعالیت‌های هنری آهنین‌جان است.

قاسم آهنین‌جان در غروب روز سه‌شنبه (چهاردهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰) در پی ابتلا به بیماری سرطان از دنیا رفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha