تولید یک‌هزار و ۷۵۰ تن پیله تر ابریشم در پرورش بهاره

تهران- ایرنا- رییس مرکز نوغانداری کشور پیش‌بینی‌کرد که امسال یک‌هزار و ۷۵۰ تن پیله تر ابریشم در پرورش بهاره تولید شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «عدیل سروی زرگر» افزود: از این میزان پیله نزدیک به ۲۸۵ تن نخ ابریشم تولید می‌شود.

وی، به پرورش پاییزه کرم ابریشم اشاره کرد و اظهار داشت: پس از ۲۳ سال وقفه، پرورش پاییزه کرم ابریشم از ۲ سال پیش در هشت استان کشور آغاز شده و امسال نیز در مناطق معتدل و نواحی که بارندگی خوبی دارند و امکان تامین برگ توت و پرورش فراهم است، ادامه خواهد یافت.

سروی زرگر گفت: با احتساب پرورش پاییزه کرم ابریشم و تولید مقداری پیله تر ابریشم، در این فصل نیز میزان خوداتکایی صنعت فرش و منوجات ابریشمی به نخ ابریشم داخلی به ۵۵ درصد افزایش یابد.

وی میزان تولید پیله تر ابریشم در سال گذشته را یک‌هزار و ۶۷۸ تن عنوان کرد و ادامه‌داد: با این مقدار تولید، خوداتکایی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی به نخ ابریشم داخلی از ۲۸ درصد به ۴۸ درصد در سال ۹۹ رسید که رکورد تولید طی ۱۲ سال اخیر محسوب می‌شود.

کاهش ۷۳ درصدی واردات نخ ابریشم

سروی زرگر در عین حال خاطرنشان‌کرد:‌ بر اساس آمار گمرک، واردات نخ ابریشم در سال گذشته ۷۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: ۵۴۰ تا ۵۵۰ تن نخ ابریشم در کشور نیاز داریم که برای تولید این میزان نخ به سه‌هزار و ۳۰۰ تن پیله نیاز است.

تامین ۴۹ هزار جعبه تخم نوغان

رییس مرکز نوغانداری کشور با بیان این‌که از پنجم فروردین، توزیع تخم نوغان در کشور آغاز شده است، بیان‌داشت: تاکنون بیش از ۳۱ هزار جعبه تخم نوغان بین نوغانداران کشور توزیع شده است.

وی افزود: برای امسال ۴۹ هزار جعبه نوغان برای توزیع تامین شده که در دسترس نوغانداران در سراسر کشور قرار می‌گیرد.

سروی زرگر اضافه‌کرد: برای پرورش پاییزه کرم ابریشم ۳۰۰ جعبه تخم نوغان با یارانه دولتی به قیمت هر جعبه ۱۵ هزار تومان بین نوغانداران توزیع می‌شود.

وی گفت: میزان توزیع تخم نوغان طی ۲ سال اخیر از ۲۵ هزار و ۷۱۰ جعبه به ۴۶ هزار و ۵۰۲ جعبه افزایش داشته است.

این مقام مسوول از نوغانداران خواست تا پیش از ورود به فصل گرما نسبت به تهیه تخم نوغان اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، میزان تولید پیله تر ابریشم در سال ۱۳۹۸ با یک‌هزار و ۳۸۵ تن بالاترین مقدار تولید در ۱۰ سال گذشته بوده و انتظار می‌رود در سال ۹۹ با تولید یک‌هزار و ۶۵۰ تنی پیله ابریشم میزان خوداتکایی این محصول از ۴۲ به ۴۸ درصد افزایش یابد.

چندی پیش «مرتضی رضایی» معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: خوداتکایی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی به ۴۸ درصد ارتقا یافت و امسال در زمینه تولید پیله، رکورد شکنی شد.

به گفته وی، در سال «جهش تولید» با توزیع ۴۶ هزار و ۵۰۲ جعبه تخم نوغان بین بهره‌برداران ۳۱ استان کشور و تولید یک‌هزار و ۶۷۸ تن پیله تر ابریشم، در حوزه نوغانداری کشور موفقیت حاصل شده و از لحاظ تعداد بهره بردار، میزان تخم نوغان توزیع شده و میزان تولید پیله ابریشم، رکورد ۱۲ سال گذشته کشور شکسته شد.

براساس آمارها در ۲ سال گذشته میزان خوداتکایی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی به تولیدات داخلی از ۲۸ به ۴۸ درصد ارتقا یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha