شرق شناس صرب: اسرائیل در تقلای انحراف افکار عمومی از مسئله فلسطین است

بلگراد-ایرنا- شرق شناس صرب با اشاره به ضرورت حمایت جامعه جهانی از آرمان های مردم فلسطین گفت: اسرائیل با ترفندهای گوناگون همواره به دنبال آن است تا توجه افکار عمومی جهان را از مساله فلسطین به عنوان مساله اصلی جهان اسلام منحرف سازد.

به گزارش ایرنا،   «راده بوژوویچ» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد با تاکید بر اینکه شکستن سکوت جامعه بین المللی در مورد غصب سرزمین های فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی می تواند به رنج و ستم های چند دهه مردم فلسطین پایان بدهد، گفت: نگاه عمیق و عادلانه اقشار مختلف مردم جهان و سازمان های آزادی خواه بدون توجه به ملیت و مذهب آنان در حل و فصل مساله فلسطین که بیش از ۶۰ سال ادامه دارد، بسیار مهم است.

استاد بازنشسته دانشکده شرق شناسی دانشگاه بلگراد به ترفند های آمریکا در حل و فصل مساله فلسطین اشاره کرد و افزود: مساله فلسطین را نمی توان با کمک های مالی و وعده های پوچ  حل و فصل کرد بلکه در این راه واقعیت ها را مانند آواره شدن مردم، قطع آب و برق بر روی فلسطینی ها و غصب سرزمین های فلسطین را بایستی در مد نظر داشت.

بوژوویچ در ادامه سخنان خود تصریح کرد: آمریکا که خود را حامی دموکراسی در دنیا می داند آیا سکوت در مقابل فجایع چند دهه اسرائیل که مردم بی گناه فلسطین را به گلوله بسته و اکنون در زمان بیماری همه گیر ویروس کووید-۱۹ از دسترسی مردم به واکسن مقابله با کرونا ممانعت می کند،  می توان نام دموکراسی را بر  روی این فجایع گذاشت.

وی افزود: کاملا مشهود داست که اسرائیل بدون کمک های مالی و سیاسی آمریکا قادر به اعمال زور در منطقه نیست و در واقع می توان به این نکته اشاره کرد که اسرائیل سیاست واشنگتن را در خاورمیانه ای که در آن تنش وجود داشته باشد، دنبال می کند. همچنین در این رابطه می توان به ترور دانشمندان ایرانی اشاره کرد که در آن مشارکت اسرائیل و آمریکا کاملا مشهود است.

بوژوویچ با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان در سال ۱۳۵۸ را به نام روز قدس نام گذاری کرده اند، گفت: در واقع روز حمایت از مردم فلسطین و تمامی مستضعفین و مظلومین جهان تنها به روز قدس ختم  نمی شود و هر روز بایستی در فکر مظلومین باشیم و جلوی ظالمین ایستادگی کرد تا نتوانند اهداف پلید و شوم خود را عملی کنند.

 وی تفرقه بین کشورهای مسلمان را از حیله های رژیم صهیونیستی با حمایت واشنگتن در منطقه خاورمیانه دانست و گفت: اتحاد مسلمانان در رفع معضلات تمامی مظلومین از جمله مردم فلسطین و همچنین امنیت تمامی منطقه اهمیت ویژه ای دارد. اکنون شاهد طیف گسترده مسلمانان و پیروان سایر ادیان در حمایت از مردم فلسطین هستیم.

شرق شناس صربستانی با یادآور شدن این مطلب که از سال ۱۹۴۸میلادی که رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین اعلام موجودیت کرد، گفت: حملات بی وقفه این رژیم علیه ملت فلسطین ادامه دارد و نتیجه آن، آوارگی میلیون ها فلسطینی از سرزمین های خود و قتل عام و اسارت فلسطینیان است.

وی در پایان گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه همه ملت ها از حق تعیین سرنوشت خود برخوردارند، گفت: براساس همین اصل، باید شرایطی فراهم شود که ملت فلسطین از حق مسلم خود برخوردار شوند و روز قدس، ظلم و ستم صهیونیست های اشغالگر را هرسال به ملت های آزاده جهان یادآور می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha