۶۹ درصد اعضای شرکت سهام عدالت خراسان شمالی در سجام ثبت‌نام کردند

بجنورد – ایرنا- مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان شمالی گفت: ۳۶۰ هزار نفر از ۵۲۸ هزار نفری سهامداران این شرکت که روش غیرمستقیم سرمایه‌گذاری را در استان انتخاب کرده بودند در سامانه «سجام» ثبت‌نام کردند.

ابراهیم قربانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  ۷۲۸ هزار نفر در این استان سهامدار این شرکت هستند که از این تعداد ۵۲۸ هزار نفر روش غیرمستقیم سرمایه‌گذاری و مابقی نیز با روش مستقیم در مدیریت سهام خود سهیم هستند.

وی ارزش شرکت‌های سهام عدالت استان را حدود ۹۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: ارزش دارایی سبد هر سهامداری که۱۰ میلیون ریال سهم داشتند  ۳۲۰ میلیون ریال برآورد شده و سهامدارانی که پنج میلیون ریال سهام داشتند؛ ارزش دارایی ۱۶۰ میلیون ریال برآورد شده است و هم اکنون سهامدارانی که سهم خود را آزاد کرده اند به دلیل هیجانات بازار سهم آنان به شدت افت کرده است.

برگزاری انتخابات در ۲۰ اردیبهشت ماه

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد چگونگی روند برگزاری این انتخابات اظهار داشت: انتخابات مجامع الکترونیکی سهام عدالت که بیش از این قرار بود در ۲۰ اسفندماه سال گذشته برگزار شود به تاخیر افتاد و ۲۰ اردیبهشت ماه جاری برگزار می شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس، دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می‌توانند به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند و یا افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند؛ می توانند اعضای هیات مدیره  شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه انتخاب کنند.

قربانی پیش شرط مشارکت در انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت، ثبت نام اعضای این شرکت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) و دریافت کد احراز هویت بیان کرد.

سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا سجام یک برنامه یکپارچه به منظور ثبت و نگهداری اطلاعات تمام سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه متشکل از بورس و فرابورس است که در سال ۱۳۹۷ توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد شده است.

وی گفت: اطلاع رسانی دقیق از طریق پیامک به تمامی سهامداران قبل از برگزاری انتخابات ارسال شده است و تمامی سهامداران از روند برگزاری انتخابات مطلع هستند.

وی عنوان کرد: تاکنون ۸۲ نفر کاندیدا عضویت در هیات پنج نفره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی شده اند و تایید صلاحیت این افراد در چند روز آینده مشخص می‌شود.

اهمیت انتخابات

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد مزایای برگزاری این انتخابات گفت: برگزاری مجامع، مدیریت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در اختیار هیات مدیره جدید قرار می‌گیرد؛ نقش این هیات مدیره و عملکرد آنها تاثیر بسزایی در سوددهی یا زیان‌دهی شرکت‌ها دارد که مطابق آن سهامدار منتفع و یا متضرر می‌شود؛ سهامداران با مشارکت در مجامع می‌توانند نقش بسزایی در انتخاب مدیران اصلح جهت مدیریت دارایی‌شان داشته باشند.

قربانی بیان کرد: هیات مدیره این شرکتها ۳۰ درصد از دارایی ها را می توانند در طرح های استانی سرمایه گذاری کنند و این هم منوط به رضایت شرکت‌ها و تصویب سازمان بورس است.

وی بیان کرد: با توجه به ارزنده بودن این سهم‌ها، انتظار می‌رود بخشی از سرمایه‌های به دست آمده در تولید و فعالیت اقتصادی به کار گرفته شود تا از این طریق، این سرمایه‌ها تا چند برابر افزایش پیدا کنند و شرکت‌ها به پشتوانه این سهام اقدام به راه‌اندازی خطوط تولید با سوددهی بالا کنند.

قربانی یادآور شد: پیش از این انتخابات افرادی که عهده‌دار این شرکت‌ها بودند با این تصور که مالک این شرکت‌ها هستند اقدام به مدیریت با سلیقه شخصی می‌کردند اما با برگزاری انتخابات این مجامع، اختیار برعهده مردم قرار می‌گیرد و برای سهامشان تصمیم‌گیری بهتری می‌گیرند.

وی گفت: این انتخابات می‌تواند باعث روی کارآمدن هیات حاکمه آشنا به مسائل سهامداری و افرادی شود که تخصص بیشتری را برای حفظ منافع سهامداران دارند. فعالیت شرکت‌داری وابسته به عوامل بسیار متعددی از جمله هیات حاکمه آن شرکت، شرایط بازار، شرایط روابط بین الملل و مسایل سیاست‌های اقتصادی داخل کشور است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی توصیه کرد که دولت باید به گونه ای عمل کند که سهامدارن تصور نکنند که دولت در روند انتخاب هیات مدیره دخالت دارد و زمینه برای بخش خصوصی در فضایی آرام و بدون تنش فراهم شود.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha