کشاورزی شهرستان تاکستان با چالش کم آبی درگیر است

قزوین - ایرنا - فرماندار تاکستان گفت: این شهرستان به رغم ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالا در زمینه کشاورزی با چالش بزرگ کم آبی درگیر است.

رضا طاهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان تاکستان ۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی برای کاشت انگور، درختان میوه و صیفی‌جات دارد که در حال حاضر تامین منابع آب برای مصارف کشاورزی و تغییر شیوه آبیاری از سنتی به مدرن یکی از دغدغه های این شهرستان است.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید، حمایت های قابل توجهی در بحث توسعه کشاورزی شهرستان تاکستان داشته است اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب و ایده آل فاصله داریم.

.طاهری اظهار داشت: اجرای سیستم آبیاری نوین در اراضی کشاورزی، کیفی سازی محصولات باغی و احداث مجتمع هزار هکتاری گلخانه نودهک، بخشی از اقدامات انجام شده در حوزه کشاورزی قابل توجه شهرستان تاکستان بوده است

وی با اشاره به تاثیر این اقدامات بر کشاورزی شهرستان، اظهار داشت: با توجه به حمایت های صورت گرفته، شهرستان تاکستان نسبت به چند سال گذشته در بحث کمیت و کیفیت تولید انگور و کشمش شرایط خوب و مناسبی پیدا کرده و   کشاورزان و باغداران پیشروی شهرستان توانستند با استفاده از ابزارهای نوین، محصول با کیفیت صادراتی تولید کنند.

طاهری گفت: هم اکنون تاکستان یکی از شهرستان های پیش‌رو در صادرات کشمش است و بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس، اورآسیا و اروپا از مشتریان کشمش تاکستان هستند.

وی ادامه داد: برای رفع کم آبی شهرستان تاکستان، پیگیر منابع آبی پایدار برای این شهرستان هستیم تا با تخصیص سهمیه آب از سد طالقان و به تبع آن تزریق به سفره های زیر زمینی مشکلات کشاورزی این شهرستان حل شود.

طاهری تصریح کرد: هم اینک با انتقال آب از سد نهب به غرب شهرستان تاکستان و بخش های خرم دشت و اسفرورین بخشی از مشکلات کشاورزان مرتفع شده است اما به طور کلی وضعیت شهرستان آبیک در خصوص تامین آب مطلوب نیست.

شهرستان تاکستان در ۴۰ کیلومتری مرکز استان قزوین واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =