بیش از ۲۲ هزار دوز واکسن کرونا وارد استان زنجان شده است

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: از ابتدای واکسیناسیون در کشور، ۲۲ هزارو ۲۴۴ دوز واکسن با برندهای مختلف در ۶ پارت وارد استان شده که این واکسن‌ها شامل اسپوتنیک روسی، آسترازنکا از سبد کواکس، سینوفارم چینی و بهارات هندی بوده است.

دکتر پرویز قزلباش روز چهارشنبه در اولین جلسه کمیته استانی هماهنگی واکسیناسیون کرونا، با بیان اینکه ۲۶ مرکز تجمعی واکسیناسیون در استان پیش‌بینی شده است افزود: در حوزه واکسیناسیون نیازمند اعتمادسازی و آموزش هستیم.

وی اضافه کرد: تاکنون پنج هزارو ۸۰۴ دوز واکسن اسپوتنیک، هشت هزارو ۳۱۳ دوز آسترازنکا " نوبت اول" سینوفارم پنج هزارو ۹۸۲ دوز و واکسن بهارات یک هزار ۵۹۴  دوز به این استان وارد و در مجموع، ۲۱ هزارو ۶۹۳ دوز واکسن در ۲ نوبت تزریق شده است.

این مسوول ادامه داد: ۸۶ درصد از واکسن های دریافت شده از نوع آسترازنکا، ۹۱ درصد بهارات، ۸۵ درصد سینوفارم و ۷۳ درصد اسپوتنیک روسی تاکنون تزریق شده است. 

وی اظهار داشت: به تفکیک شهرستانی نیز در شهر زنجان به ۹ هزار و ۴۸۱ نفر، ابهر به سه هزار و ۱۷۱ نفر، خرمدره یکهزار و ۹۰ نفر، خدابنده ۲ هزارو ۱۳۵ نفر، ماهنشان  ۶۷۹ نفر، طارم ۸۲۲ نفر، ایجرود ۶۱۷ و سلطانیه ۴۵۴ نفر واکسن را دریافت کرده اند و نوبت دوم نیز سه هزار و ۲۴۴ نفر را شامل می شود. 

قزلباش با اشاره به اینکه تزریق مرحله دوم واکسن کرونا از سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شده است، گفت: تا روز گذشته /۱۴ اردیبهشت/ هفت هزارو ۱۵۵ نفر از افراد بالای ۸۰ سال، پنج هزارو ۵۳۷ نفر از پرسنل بیمارستانی، پنج هزارو ۷۵۷ نفر از گروه‌های خاص واکسینه شده‌اند و روزانه یک‌هزار دوز واکسن در استان تزریق می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه برنامه‌ریزی ستاد کشوری برای واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال به مدت یک هفته بود، گفت: با توجه به اینکه حدود ۱۸ هزار سالمند بالای ۸۰ سال در استان  وجود دارد،  روزانه یک هزار تزریق، ۱۸ روز طول می‌کشد لذا باید کاری  کرد که ظرفیت و سرعت تزریق اکسن  به مراتب افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه برای قطع زنجیره کرونا باید ۶۰ درصد جمعیت استان واکسینه شوند و حتی افرادی که مبتلا شده‌اند نیز باید یک مرحله تقویتی را تزریق کنند، گفت: با توجه به اینکه ۶۰ درصد جمعیت استان زنجان  ۶۰۰ هزار نف را شامل می شود و  با فرض تزریق روزی یک هزار دوز، ۲ سال زمان می برد، لذا برای اینکه در مقطع کوتاهی، تزریق وسیع داشته باشیم باید ظرفیت تزریق روزانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار دوز واکسن را ایجاد  کرد.

این مسوول خاطرنشان کرد: به همین منظور، راه‌اندازی ۲۶ مرکز تجمعی واکسیناسیون در کل استان پیش‌بینی شده که تزریق روزانه ۲۰ تا ۳۰ هزار دوز واکسن به ۱۵ پرسنل در هر مرکز نیاز دارد.

به گفته قزلباش زنجان سه پایگاه واکسیناسیون همگانی در سالن پیام، ۲ پایگاه در پردیس دانشگاه شامل پایگاه خودرویی و بخش سرپایی، و یک مرکز کارآزمایی بالینی را دایر کرده و در شهرستان‌های ابهر، خرمدره و خدابنده نیز درحال راه‌اندازی مراکز همگانی واکسن هستیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha