۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۱۳
کد خبرنگار: 2141
کد خبر: 84318702
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت کلزا از مزارع سرپل ذهاب آغاز شد

کرمانشاه - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی سرپل ذهاب گفت: برداشت محصول کلزا از سطح ۱۵۱ هکتار از مزارع زیر کشت این شهرستان آغاز شد.

اردشیر نورمحمدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش بینی می‌شود در مجموع ۴۵۰ تن محصول کلزا برداشت شود.

وی اظهار داشت: یک مرکز برای خرید تضمینی کلزا از کشاورزان در شهرستان در نظر گرفته شده و مشکلی برای خرید محصول از کلزاکاران نداریم.

مدیر جهاد کشاورزی سرپل ذهاب تاکید کرد: قیمت خرید تضمینی کلزا برای هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان اعلام شده و مطالبات کلزاکاران در اسرع وقت به حساب آنها واریز خواهد شد.

نورمحمدی ادامه داد: ۲ دستگاه کمباین با هد مخصوص کار برداشت کلزا از مزارع شهرستان را انجام خواهند داد.

او یادآور شد: از مزایای کشت کلزا  نیاز به آبیاری کمتر و قرار گرفتن این محصول در تناوب کشت و بالا بردن کیفیت و حاصلخیزی خاک جهت محصول بعدی و مبارزه فیزیکی با رشد علف‌های هرز است و می توان با رونق تولید این محصول شامل خود اتکایی در پرورش دانه های روغنی باشیم.

وی گفت: از مجموع حدود ۵۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی در سرپل ذهاب، ۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار مزارع کشاورزی است که سالیانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تن محصولات زراعی و از ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ نیز سالیانه حدود ۱۴ هزار تن انوع محصولات برداشت می‌شود.

دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست و روغن کلزا نیز به علت اینکه دارای اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول بوده از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha