بندر فریدونکنار به دستگاه مکنده ۳۵۰ تنی مجهز شد

ساری - ایرنا - دستگاه مکنده ۳۵۰ تنی غلات بندر فریدونکنار با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیون یورویی بخش خصوصی امروز چهارشنبه به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش ایرنا ، این دستگاه که سال گذشته در شرایط سخت تحریمی خریداری و وارد کشور شد، پس نصب و تست آن با حضور مدیرعامل شرکت خارجی تولید کننده در بهمن ماه سال گذشته  ، امروز با حضور استاندار مازندران بهره برداری شد.

مدیرعامل شرکت راهبران که به عنوان بخش خصوصی بندر فریدونکنار را در اختیار دارد ، در مراسم راه اندازی این دستگاه گفت : دستگاه مکنده ای که برای بندر فریدونکنار خریداری و نصب شده است جزو سه نمونه ای است که در جهان وجود دارد و از بهترین ها است.

ایمان شیوافر افزود : با نصب این دستگاه مکنده ، زمان تخلیه بار در بندر فریدونکنار از ۴۸ ساعت به ۱۲ ساعت کاهش یافته است.

وی نگرانی ها در باره به کاهش به کارگیری نیروی انسانی با نصب دستگاه مکنده را بی مورد دانست و توضیح داد : نصب این دستگاه نه تنها باعث کاهش نیروی کار نمی شود بلکه اکنون با بهره برداری از آن ، برای ٢٨ نیروی جدید اشتغال ایجاد شده است.

شیوافر با اعلام این که از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون ٨٦ هزار و ٥٠٠ تن انواع کالا از طریق بندر فریدونکنار وارد کشور شد ، گفت : این میزان فعالیت که نتیجه مثبت اعتماد به بخش خصوصی است ، برای بندر خصوصی یک رکورد محسوب می شود و نشان می دهد که بخش خصوصی می تواند در پیشبرد برنامه های صادراتی و همچنین تامین نیازهای کشور نقش محوری را ایفا کند.

فرماندار فریدونکنار هم در این مراسم خواستار حمایت از بخش خصوصی شد و گفت : وقتی یک بندر به بخش خصوصی واگذار می شود باید حمایت های لازم نیز انجام شود.

مهدی نصیری ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در بندر فریدونکنار را هم مطرح کرد و افزود : بندر فریدونکنار برای حمایت از بخش خصوصی و کمک به اقتصاد منطقه با توجه به جغرفیای خاصش نیازمند بهره مندی از ویژگی های منطقه ویژه اقتصادی است.

امروز همچنین با حضور استاندار و مسئولان محلی ساختمان گمرک بندر فریدونکنار به بهره برداری رسید و ساخت ۱۲ سوله غلات بندر نیز آغاز شد.

بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت راهبران ، برای ساختمان گمرک بندر فریدونکنار ٧٥ میلیارد ریال هزینه شد. برای ساخت سوله ها هم حدود ٣٥٠ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.

در حال حاضر ظرفیت انبار فریدونکنار ١٢٠ هزار تن است که با بهره برداری از این سوله های جدید که ١٣ هزار و ٢٠٠ متر مربع وسعت دارند ، به ۱۸۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

بندر فریدونکنار یکی از سه بندر استان مازندران است که در سال ۱۳۶۹ به عنوان بندر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. ساخت این بندر در نیمه اول سال ۱۳۸۶ به اتمام رسید و با توجه به اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و با اعمال حاکمیت سازمان بنادر و دریانوردی ، به بخش خصوصی واگذار و در نهایت پس از طی مراحل قانونی این بندر چند منظوره در ۲۱ بهمن ۱۳۸۶ حین انجام عملیات عمرانی به صورت رسمی بهره برداری شد.
بندر فریدونکنار حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و به عنوان اولین بندر خصوصی شمال کشور در پی گسترش مبادلات بازرگانی با کشورهای حاشیه دریای خزر است. این بندر از طریق جاده های هراز و فیروزکوه نزدیک ترین بندر به مرکز کشور بوده و عمده فعالیت آن به عنوان بندر چند منظوره در زمینه تخلیه و بارگیری فراورده های نفتی، غلات و کالاهای عمومی است که با ۲ پست اسکله سالانه ظرفیت بارگیری و تخلیه حدود ۷۰۰ هزار تن کالا را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =