۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۴
کد خبرنگار: 2837
کد خبر: 84318667
۱ نفر

برچسب‌ها

پهلوان عقاب زنده است

شیراز- ایرنا- خلیل طریقت‌پیما معروف به پهلوان عقاب و دارنده رکوردهای جهانی ثبت شده در گینس، در پیام ویدئویی خبر از سلامتی خود داد و گفت: انتشار شایعه‌ای در شبکه های مجازی مبنی بر فوت اینجانب، موجب آزرده خاطر شدن دوستان و دوستدارانش شده است.

در این پیام که چهارشنبه برای ایرنا ارسال شد، پهلوان عقاب گفته است: عرض سلام دارم خدمت تمام هموطنان عزیزم در هر کجای دنیا که هستند، اینجانب پهلوان خلیل عقاب امروز که در حضور شما هستم، خدا را شکر می کنم که هیچ مشکلی ندارم و سالم و تندرست هستم.
وی با بیان اینکه عده ای مغرض شایعه فوت اینجانب را پخش کرده اند، گفت: باید بگویم مرگ و میر دست خداست، به شما می گویم این شایعه هایی که پخش می کنید دوستان مرا آزرده خاطر می کنید، تعداد زیادی تماس گرفتند؛‌ (اینجا اعلام می‌کنم که) سالم هستم؛ (این را) به فال نیک بگیرید، آدم مغرض توطئه می کند؛ به این شایعات گوش ندهید، سالم و تندرست هستم و شما را به خدای بزرگ می سپارم.

همسر خلیل طریقت‌پیما نیز به خبرنگار ایرنا گفت:‌ پیام ویدبویی پهلوان، بهترین پاسخ به آنهایی است که به شایعات دامن می زنند.  

پهلوان عقاب که هم اینک ۹۸ سال سن دارد در شیراز و در کنار خانواده در منزل شخصی خود زندگی می‌کند.

خم کردن تیر آهن ۱۴ و ۱۲ با گردن توسط پهلوان خلیل عقاب

پهلوان عقاب کیست؟
خلیل طریقت‌پیما معروف به پهلوان عقاب پس از سال‌ها دوری از زادگاهش سرانجام در سن ۹۵ سالگی در سال ۹۸ به شیراز بازگشت .
یکم فروردین ماه ۱۳۰۳ در محله سنگ سیاه شیراز پسری به دنیا آمد که نامش را خلیل گذاشتند، هیچ کس باور نمی کرد که  این کودک روزگاری بدل به پهلوانی افسانه ای شود و نامش در کتاب رکوردهای گینس به ثبت برسد و به پدر سیرک ایران شهرت یابد.
خلیل پس از گذراندن دوران تحصیل در سن ۱۲ سالگی به ورزش روی آورد و از همان ابتدا استعداد فراوانی از خود نشان  داد و تعجب پهلوانان آن زمان را برانگیخت و مورد تشویق قرار گرفت.
این پهلوان اسطوره ای که ایمان فراوانی به کار خویش داشت پله های ترقی را به سرعت طی نمود، طوریکه نمایش هایش در ایران طرفداران زیادی پیدا کرد و برای اجرای نمایش حرکات خارق‌العاده خود به ۳۷ کشور جهان سفر کرد و در نهایت با بلند کردن فیل ۲ تُنی نامش را برای همیشه در کتاب رکورد های گینس به ثبت رساند. 

بلند کردن فیل ۲ تُنی و ثبت در کتاب گینس 
پهلوان عقاب دهم شهریورماه ۹۸ به خبرنگار ایرنا در شیراز گفته بود: در شهر بیرمنگام انگلستان ابتدا چندین بار فیل ۱۵۰۰ کیلویی را بلند کردم و طی پنج سال زیرنظر داوران گینس سرانجام موفق شدم فیل حدود  ۲ تنی را از زمین بلند کنم  که مورد قبول واقع شد و نامم با پهلوان ایرانی در کتاب گینس ثبت و افتخاربزرگی را برای کشورم به ارمغان آوردم.
عقاب بیان داشت : پس از هفت سال زندگی درانگلستان به ایتالیا رفتم و در آنجا نیز نمایش های مختلفی انجام دادم .

بلند کردن فیل ۲ تنی سبب شد نام پهلوان خلیل عقاب در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود

دنیای بازیگری پهلوان در سینمای ایران  
پهلوان همچنین در سال ۱۳۴۳  با حضور در فیلم شکوفه های امید به کارگردانی رضا صفایی وارد عرصه هنر سینما شد و سپس در  فیلم های  کوهزاد، مرد صحرا، غول بیابانی، گناه زیبایی، پهلوان بابا و مردان خشن نیز بازی کرد.
بلندکردن وزنه ۴۵۰ کیلویی با دندان، عبور کامیون و اتوبوس از روی سینه، گذاشتن سنگ ۲ تنی بر روی سینه و تحمل ضربات پتک ، پیچادن آهن به دور دست ،خم کردن تیرآهن ۱۴ و ۱۲ با گردن، مهار ۲ خودرو سنگین ارتش از حرکت، بلند کردن فیل ۲ تنی با فاصله ۵۰ سانتی از زمین  اجرای نمایش در سیرک با حیوانات همچون شیر و خرس از جمله کارهای نمایشی این پهلوان شیرازی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =