درمان تومورکبد و بزرگی طحال بدون جراحی برای نخستین بار در خوزستان

اهواز - ایرنا - فوق تخصص اینترونشنال رادیولوژی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی گلستان اهوازگفت: درمان همزمان توموربدخیم کبد و بزرگی طحال بدون عمل جراحی در یک بیمار مبتلا به سیروز کبدی برای نخستین بار درخوزستان در این مرکز انجام شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی این مرکز دکتر عظیم معتمدفر چهارشنبه اظهار داشت: در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه، بیمار ۵۲ ساله مبتلا به سیروز کبدی که از تومور بدخیم کبد، بزرگی طحال و پایین بودن پلاکت خون رنج می‌برد با هماهنگی‌ به عمل آمده با مسئولین مرکز و اتاق عمل آنژیوگرافی پریفرال برای سیر مراحل درمان به  بخش اینترونشنال رادیولوژی انتقال داده شد.

وی افزود: سیروزکبدی یکی از بیماری‌های کبدی است که درمراحل پیشرفته باعث بزرگی طحال و افت شدید پلاکت خون می‌شود، در چنین شرایطی انجام جراحی با ریسک بالا و خطر برای بیمار همراه است و با روش‌های آنژیوگرافی و اینترنشنال رادیولوژی، بدون جراحی و بدون نیاز به بیهوشی،  تحت درمان قرار می گیرد.

معتمدفر ادامه داد:بعد از انتقال بیمار به اتاق عمل آنژیوگرافی برای جلوگیری از کاهش پلاکت خون ابتدا حدود ۸۰ درصد شریان‌های طحال بسته و بلافاصله حدود پنج واحد پلاکت تزریق و پس از اطمینان از افزایش پلاکت به میزان کافی تصمیم به درمان تومور بدخیم گرفته شد.

 فوق تخصص اینترونشنال رادیولوژی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی گلستان اهواز گفت: به  دلیل مشترک بودن شریان کبدی و شریان طحالی، ابزارهای مخصوص درمان به سمت کبد هدایت شدند و با تزریق مستقیم داروهای شیمی درمانی به داخل تومورکبدی برای تکمیل مراحل درمان برنامه ریزی و در مرحله بعد شریان تغذیه کننده تومور به طور کامل بسته و خونرسانی به تومور کبدی قطع شد.

وی اضافه کرد: این نوع درمان یک پروژه بسیار پیچیده است که به کمک دستگاه آنژیوگرافی پیشرفته موجود در مرکز، توسط تیم اینترونشن گروه رادیولوژی و با حمایت و پشتیبانی مسئولان مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی گلستان انجام شد و با مهار عارضه سیروز کبدی، فرصت آمادگی کافی به بیمار برای درمان اصلی یعنی  پیوند کبد داده می‌شود.

معتمدفر بیان کرد: همچنین به دلیل اینکه پیوند کبد در این مرکز انجام می‌شود تمامی اقدامات لازم برای بیمار انجام شده و در صورت لزوم پیوند کبد نیز در همین مرکز انجام خواهد شد.

مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی گلستان اهواز با مساحت کلی  ۶ هزار و ۳۰۰ مترمربع و زیربنای ۳۸ هزار و ۵۰۰  مترمربع با تعداد ۷۱۸ تخت فعال و نیز تعداد ۳۸ بخش بستری و ۲۰ بخش پاراکلینیک در حال فعالیت و خدمت به مردم است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =