همزمان با هفته هلال احمر ۳۰ برنامه در استان زنجان اجرا می‌شود

زنجان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: همزمان با هفته هلال احمر از ۱۸ تا ۲۴ اردیبهشت ماه جاری ۳۰ برنامه در بخش‌های مختلف با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، سید قاسم موسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران به صورت مجازی شعار هفته صلیب سرخ و هلال احمر را " یک قرن خدمات داوطلبانه، مقایسه نشدنی" بیان کرد و افزود: در آستانه صدمین سالگرد تأسیس جمعیت هلال احمر در کشور هستیم، امیدوارم بتوانیم همچون قرن گذشته در قرن جدید نیز با خدمات قابل توجه و مثال زدنی با تلاش امدادگران، اعضا و داوطلبان همچنین مردم کشورمان خدمات مطلوبی ارائه دهیم.
وی به تاریخچه کوتاه از تاسیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر اشاره کرد و ادامه داد: سال ۱۸۵۹ یک تاجر سوئیسی به نام هانری دونان در سفر خود با صحنه های فجیع از جنگ سربازان مصدوم زخمی رها شده مواجه شده  و به کشور خود بازگشت و کتابی نوشت و در آن پیشنهاد کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را مطرح کرد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان  گفت: این کتاب سرآغاز تشکیل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سال ۱۸۶۳ میلادی شد این کمیته که شامل چندین کشور بود، تصمیم گرفت که در تمامی کشورهای جهان کمیته های کمک رسانی تشکیل دهد و یک نشان و علامت نیز برای این کمیته ها انتخاب کردند و برگردان رنگ پرچم کشور سوئیس که صلیبی سفید در زمینه سرخ بود را انتخاب و آن را نشان "صلیب سرخ" نام گذاری کردند.
موسوی اضافه کرد: پس از آن کشورهای مسلمان نیز به این کمیته پیوستند و "جمعیت هلال احمر" را تشکیل دادند و هم اکنون قریب به ۲۰۰ کشور عضو جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ جهانی هستند و فعالیتهای خود را بر اساس هفت  اصل انسانیت، خدمات داوطلبانه، بیطرفی، بی‌غرضی، استقلال، جهان شمولی و یگانگی ادامه می دهند.
وی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم اولین بار در سال ۱۳۰۱ با تلاش‌های دکتر امیر اعلم تاسیس شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: در این هفته بیش از ۳۰ برنامه در مرکز استان و شعب جمعیت هلال احمر ا اجرا می شود که مهمترین برنامه ها حضور در مزار شهدای گمنام و تجدید میثاق با آرمان های امام راحل، امضای تفاهم نامه هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی استان و افتتاح دوره آموزشی نیروهای جهادی و گسترش فعالیت های آموزشی درسطح جامعه و خانه های هلال درسطح استان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی خواهد بود.
 موسوی اظهارداشت: تجلیل از اعضای فعال مشارکت کننده در مقابله با کرونا، فراخوان اهدای خون توسط کارکنان، داوطلبان، جوانان و امدادگران، توزیع بسته های غذایی و کمک های مومنانه ویژه ماه رمضان به خانواده های کم برخوردار و متاثر از کرونا درسطح استان و تجلیل از مربیان آموزشی جمعیت هلال احمر به صورت ویدئو کنفرانس از دیگر برنامه های این هفته خواهد بود.
وی افتتاح سراسری خانه های هلال در استان زنجان را از دیگر برنامه های هفته هلال احمر دانست و افزود: کارگاه آموزشی تاب آوری زنان در بحران ویژه پرسنل خانم با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و ارائه خدمات درمانی و توانبخشی به مراجعان با تخفیف ویژه  و برپایی مانورهای امدادی ( ساعت صفر و دورمیزی ) از دیگر برنامه های این هفته است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان، اعزام کاروان های تسکین آلام بشری و سلامت به روستاها و مناطق محروم درسطح استان، دیدار با خانواده شهدای امدادگرو ایثارگر با رعایت پروتکل های بهداشتی، رونمایی از کتاب همسران شهدای امداد و نجات به صورت کشوری،  برگزاری مسابقه کتابخوانی، جشنواره بین المللی شعر و عکس مادران نجات  به صورت کشوری و  رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی و برگزاری ویدئو کنفرانس از طریق آن سامانه به صورت کشوری را از دیگر برنامه های هفته هلال احمر برشمرد.
موسوی به فعالیت های هلال احمر در سال ۹۹ اشاره و خاطرنشان کرد: از اواخر سال ۹۹ با بیماری کووید -۱۹ مواجه شدیم که با مشارکت و همکاری بیش از ۱۰ هزار داوطلب و عضو فعال هلال احمر استان زنجان توانستیم خدماتی در بخش های مختلف تب سنجی، غربالگری، ضد عفونی معابر در قالب طرح شهید سلیمانی انجام دادیم و این طرح هم اکنون نیز در حال اجراست و تجهیز نقاهتگاه در شهرستان های ابهر و زنجان با همکاری فرمانداران راه اندازی و به بیماران کرونایی خدمات ارائه دهیم.
وی ادامه داد: علاوه بر این بیمارانی که در منازل خود در قرنطینه بودند افرادی که نیاز به دستگاه اکسیژن ساز و کپسول داشتند این دستگاه ها را رایگان و به صورت امانی در اختیار آنها قرار دادیم و این خدمت همچنان در سالجاری نیز ادامه دارد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان به فعالیت های امداد و نجات اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته ۵۶۸ حادثه در استان زنجان اتفاق افتاد که ۲ هزار و ۵۱۱ نفر متاثر از این حوادث شدند و با همکاری ۲ هزار و ۷۹۰ نفر از نیروهای عملیاتی هلال احمر برای ۸۹۰ نفر امدادرسانی کردیم.
موسوی با بیان اینکه سال گذشته ۶۱ هزار و ۱۸۱ نفر به درمانگاه مرحوم بنائی هلال احمر در بخش های مختلف پزشک عمومی، متخصص، دنداپزشکی، مامایی، پاراکینیک، پروسیزر مراجعه کردند، گفت: ۲۳۲ هزار و ۶۲۶ نفر نیز به داروخانه مراجعه و خدمات دریافت کرده اند.
وی یادآوری کرد: سال گذشته برای ۳ هزارو ۳۷۰ نفر نیز در مرکز جامع توانبخشی هلال احمر استان زنجان و در بخشهای مختلف گفتار درمانی، فیزیوتراپی، ارتوپد فنی، کاردرمانی خدمات ارائه داده ایم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha