انتشارات موسسه رازی کتاب آشنایی با علم فریزدراینگ را منتشر کرد

کرج - ایرنا - کتاب آشنایی با علم فریزدراینگ (لیوفیلیزاسیون) به همراه شناخت دستگاه فریزدرایر توسط انتشارات موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، کتاب آشنایی با علم فریزدراینگ (لیوفیلیزاسیون) در ۱۵۸ صفحه توسط میثم کیانی مدیر سابق بخش لیوفیلیزاسیون این موسسه گردآوری و تدوین شده که به عنوان نخستین کتاب در ایران در سال های پس از انقلاب اسلامی محسوب می شود.
این کتاب از ۲ بخش مجزا تشکیل شده که در بخش اول به طور خاص بر روی شناخت پروسه و طراحی سیکل لیوفیلیزاسیون متمرکز شده و در بخش دوم قسمت ها و قطعات مختلف دستگاه فریزدرایر معرفی و ارائه شده است.

«فریز درایر ، خشک کن انجمادی، لیوفیلیزاسیون یا cryodesiccation یک دستگاه آزمایشگاهی است و عبارت از فرآیند آب گیری (دهیدراسیون) می باشد که معمولا به منظور نگه داشتن یک ماده ی فاسد شونده یا ساخت ماده ای که به منظور انتقال و جابه جایی آسان باشد، به کار گرفته می شود.

خشک کن انجمادی به واسطه ی منجمد سازی ماده و سپس کاستن فشار محیطی با اجازه دادن به تصعید آب یخ زده در مایع به شکل مستقیم از فاز جامد به فاز گازی ، عمل می کند ».

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =