باقرزاده: موفقیت اسلحه سابر بودجه فدراسیون شمشیربازی را چند برابر کرد

تهران - ایرنا- رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: برای هر سه رشته فلوره، سابر و اپه برنامه داریم اما اولویت با رشته‌ای است که موفقیت داشته باشد. اسلحه سابر اکنون این موفقیت را کسب کرده و با تاریخ‌سازی بودجه فدراسیون چند برابر شد.

به گزارش ایرنا، «فضل‌الله باقرزاده» روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: در ورزش جهان و آسیا تک ستاره داشتیم و جایگاه ثابتی نداشتیم. در قهرمانی آسیا نیز به خاطر حضور نداشتن کره‌جنوبی و چین قهرمان شدیم.  بعد از بازگشت این ۲ کشور ما عنوان چشمگیری نداشتیم. برای سه رشته برنامه داریم و اولویت بر رشته‌ای است که موفقیت داشته باشد و اسلحه سابر اکنون این موفقیت را کسب کرده و توانستیم چین را در کشور خودش شکست دهیم و این یک کار مهم است.

وی اظهار داشت: با سه تیم در بازی‌های آسیایی شرکت کردیم و مربی خارجی برای اسلحه‌های اپه و فلوره داشتیم اما سابر مربی بومی داشت. استعدادیابی کردیم و به دنبال توسعه هر سه رشته هستیم. میزان پیشرفت سابر بیشتر از ۲ رشته دیگر است این موجب شده تا نگاه ما به این رشته بیشتر باشد.

باقرزاده ادامه داد: برخی اعتراض دارند که چرا به مسابقات کازان روسیه اعزام نمی‌شویم، اما شرایط مسابقات برای ما متفاوت بود. اگر به کازان می‌رفتیم،  ورزش ایران با مشکل مواجه می‌شد؛ چرا باید منافع فردی را بر جمعی ترجیح دهیم.

وی با بیان اینکه تمام امکانات برای دانش‌افزایی مهیا است، گفت: کمک‌های لازم را برای اعزام مربیان انجام دادیم و حدود هفت نفر در اسلحه اپه اعزام شدند در حالی که در اسلحه سابر سه نفر اعزام شدند. سنگینی دانش افزایی به سود کدام رشته است؟ در داخل کشور نیز کلاس بین‌المللی انجام شد و فلوره‌ها شرکت کردند. برای شمشیر و لباس سابر هزینه ندارم چون حامی مالی خارجی دارند و تامین می‌کنند.  این به خاطر پیشرفت سابر است. فرانسه مهد سابر دنیا است و تنها یک سهمیه گرفته اما ایران چهار سهمیه المپیکی دارد.

باقرزاده با اشاره به بودجه کمیته ملی المپیک، افزود: ۹۰۰ میلیون بودجه فدراسیون صرف اعزام به مصر  و ازبکستان شد. از تمام استعدادها حمایت می‌کنم و ضمن آنکه نظارت بر مسابقات انتخابی داریم تا حق کسی ضایع نشود. آینده شمشیربازی ایران در دست جوانان است. انتظاری ندارم که سهمیه بگیرند و سختی مسابقات را درک می‌کنم. کسی را به خاطر نتایج مواخذه نکردم بلکه انتظار دارم ورزشکار حداقل از باخت ابراز ناراحتی کند.

استعفا سرمربی اسلحه اپه

وی تصریح کرد: برای «علی یعقوبیان» سرمربی تیم اسلحه اپه معلم بودم اما یک تماس با من برای روز معلم نداشت. او برای مسابقات کشورهای اسلامی برنامه نداد. من پشت او ایستادم و شش ورزشکار به خاطر یعقوبیان کنار رفتند. او به صورت مجازی استعفا داده و تا یک هفته بعد جانشین او انتخاب خواهد شد.

باقرزاده تاکید کرد: هزینه استخدام مربی خارجی را نداریم و باید از مربیان بومی استفاده کنیم. لیگی که امسال برگزار شد با برنامه بود و تلاش زیادی برای تامین هزینه داشتم.

وی با اشاره به آغاز پیشرفت اسلحه سابر گفت: در سال ۲۰۱۲ «علی یعقوبیان» در دور اول پیکارهای گزینشی المپیک در ژاپن باخت، اما «مجتبی عابدینی» در فینال برابر نماینده ژاپن پیروز شد و در المپیک ریو تاریخ‌سازی کرد تا بودجه فدراسیون چند برابر شود؛ این کار نیاز به توجه ندارد؟  ما الان چهار سهمیه در توکیو داریم و مورد توجه هستیم نمی‌توانیم چشم به روی موفقیت‌ها ببندم.

نایب رییس کمیته ملی المپیک افزود: این گونه نیست که به استعدادها توجه نداشته باشیم بلکه بسیاری از استعدادها زیر نظر ما کار می‌کنند. من انتطار سهمیه از «علی یعقوبیان» سرمربی تیم ملی اپه نداشتم اما نمی‌دانم چرا گلایه داشت. ما سال ۹۹ اعزام زیادی به خارج نداشتیم و این به خاطر کرونا بود. ۲ اردو در مشهد بود و تمام هزینه‌ها را پرداخت کردیم. از سالن ورزشگاه شهید شیرودی هیولا می‌سازند اما استعدادها از همین سالن شکوفا شدند. در لیگ برای اسلحه سابر تیم زیاد داشتیم و برای اسلحه‌های فلوره و اپه شرکت کننده نداشتیم اما تدبیری شد تا لیگ انجام شود. احساسم این است که عدم نتیجه‌گیری موجب اعتراص و استعفای «علی یعقوبیان» شد.

نبود تیغه در تایلند پیکارهای قهرمانی آسیا در تایلند در سال ۹۸ بحث دیگر باقرزاده بود. او گفت برخی از مواقع پیش میاد و این برای ورزشکار کویتی پیش آمد و با شمشیر عابدینی به مسابقه رفت.  شاید یک مشکل پیش آمده باشد و من آن زمان ۲ شمشیر دادم که شاید خراب شده باشند باید آنجا تدبیر می‌شد و مسوول تیم باید تهیه می‌کرد. سرپرست تیم یعقوبیان بود و در آن مسابقات باز هم سابر نتیجه گرفت و اپه و فلوره ناکام بودند.

فخری پیشنهاد ژاپنی‌ها را نپذیرفت

او گفت : باید از کادر فنی سابر و همه مربیان تشکر کنم. فخری در حالی مربیگری سابر قبول کرد که پیشنهاد ده هزار دلاری ژاپنی‌ها را رد کرد. او برای توسعه رشته شمشیربازی در ایران ماند.

وی افزود: هم مربیان شهرستانی و هم شمشیربازان ما تحت پوشش هستند و ماهیانه ۵۰۰ هزار به حساب آنان واریز می‌شود، این کار در دوران کرونا هم انجام شد. بودجه فدراسیون برای هر سه رشته سابر، اپه و فلوره خرج می شود.

رییس فدراسیون شمشیربازی با اشاره به موفقیت سابر، گفت: هم استعداد و هم مدیریت آن مهم است. فلوره و اپه در ۲ ماه گذشته اعزام داشتند اما نتایج چه بود؟ استعداد در اپه و فلوره زیاد است اما سابر متفاوت عمل می کند چرا در استان خراسان رضوی زیر نظر یعقوبیان استعدادی معرفی نمی‌شود. من پشت او و جوانان اپه هستم. سه نفر عضو اصلی تیم سابر، ۱۴ روز در مجموعه شیرودی قرنطینه بودند. از این به بعد با مصاحبه‌ها به جرم تشویش ادهان عمومی برخورد خواهم کرد. البته مصاحبه‌ای که مستند نباشد. نباید واقعیت را خلاف جلوه داد.

باقرزاده این را هم گفت: برخی می گویند که در المپیک جوانان ما سابر را جایگزین اپه کردیم. این واقعیت ندارد و ما اصلا در شمشیربازی وایلد کارت برای اعزام نداریم. امکان جابجا کردن وجود ندارد.

ما مسوول ناکامی‌ها هستیم

رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: تمام نتایج به سمت فدراسیون برمی‌گردد و هر نتیجه‌ای که به دست آید نخستین واکنش آن برای فدراسیون است. اینکه خبرنگاران هر نتیجه‌ای را ناکامی عنوان می‌کنند، منظور ناکامی فدراسیون است. ما مسوول شکست و موفقیت‌های این رشته هستیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha