۵۵۴ بیمار بهبود یافته کرونا در قزوین پلاسما اهدا کردند

قزوین - ایرنا - مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت:تاکنون ۵۵۴ بیمار بهبود یافته کرونا در قزوین پلاسمای خون خود را برای کمک به بهبودی سایر بیماران اهدا کرده‌اند.

مریم مدرسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پلاسمای خون بیماران بهبود یافته کرونایی به وسیله سه دستگاه مستقر در پایگاه های انتقال خون قزوین و تاکستان از متقاضیان دریافت می شود.

این مسوول گفت: بیماران بهبودیافته متقاضی اهدای پلاسما حداقل دارای ۱۸ سال سن و حداکثر ۶۰ سال سن و بالای ۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشند امکان اهدای پلاسما را دارند.

وی ادامه داد: افراد بهبود یافته برای اهدای پلاسما نباید دارای بیماری های زمینه ای باشند و باید ۲۸ روز از مدت بهبود آنها گذشته باشد.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین با دعوت از بیماران بهبود یافته برای اهدای پلاسمای خون خود به شکرانه بازگشت سلامت و کمک به نجات جان همنوعان، یادآور شد: پلاسمای بهبود یافتگان از کرونا حاوی ایمونوگلوبین ضد ویروس است که می تواند در بهبود حال بیماران بد حال کرونایی موثر واقع شود.

وی اظهار داشت: تمامی شیوه نامه های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا و الزامات پزشکی مربوط به سلامت متقاضیان در فرایند اهدای خون و پلاسما در مراکز انتقال خون به طور کامل رعایت می شود و اهداکنندگان از این حیث نباید هیچ دغدغه و نگرانی داشته باشند.

بخش مایع خون پلاسما (Plasma)  یا خوناب نام دارد، پلاسما ۵۵ درصد خون بدن انسان را تشکیل می‌دهد.

 ۹۱ درصد پلاسمای خون را آب تشکیل می دهد و همچنین هفت درصد آن را پروتئین های پلاسما و سایر را هورمون ها، اسیدهای آمینه، مواد قندی و  ویتامین ها تشکیل می دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =