ضرورت انتخاب آگاهانه اعضای شوراهای اسلامی گناوه

گناوه - ایرنا - با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد، جنب و جوش داوطلبان شوراها و شور و نشاط گروه‌های مختلف مردم گناوه برای حضور در این عرصه بیشتر می‌شود، ضمن اینکه این مشارکت باید حداکثری باشد، ضرورت انتخاب آگاهانه نیز بویژه در عرصه شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی دوچندان است.

همزمانی ۲ انتخابات مهم یکی در سطح کلان که انتخاب رئیس جمهوری و دیگری شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به عنوان مراکز تصمیم‌گیری محلی برای مدیریت و توسعه شهری و روستایی از حساسیت و اهمیت زیادی برخوردار است.

در این میان توجه به شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی باید حساسیت مردم را در انتخاب افرادی توانمند برای سپردن سرنوشت چهارساله شهرها و روستاها بدست آنها بیشتر کند و مجموعه‌ای متخصص و توانا را راهی مجالس شهری و روستایی کنند تا خدمات شهری با روشی منطقی‌تر به مردم ارایه شود.

هرچه که به انتخابت شوراها نزدیک‌تر می شویم، جنب و جوش نامزدها برای به دست آوردن کرسی ششمین دوره با طرق مختلف بیشتر می‌شود اما آنچه که مهم است، انتخاب آگاهانه و شخص اصلح هم سخت شده و باید بتوان از بین تعداد زیادی از نامزدها، افراد متخصص و متعهدتر را شناسایی کرد.
یکی از عوامل توسعه و پیشرفت در شهرها و روستاها حضور افراد اصلح، دلسوز، متخصص و متعهد در عرصه‌های تصمیم گیری است که این موضوع می‌تواند در انتخابات شوراهای اسلامی با انتخاب این گونه افراد محقق شود.

نهاد شوراها به تخصص‌های مرتبط با حوزه شهری برای دستیابی به توسعه همه جانبه نیاز دارد و تحقق این مهم، با انتخاب صحیح شهروندان رقم خواهد خورد.
در حالی بازار انتخابات شورای اسلامی شهر گناوه با جنب و جوش‌های داوطلبان داغ شده‌است هرچند در میان آنان افرادی در رشته‌ها و تخصص‌های متعدد وجود دارد که شاید برخی از کمترین دانش روز مدیریت شهری و شهرسازی آگاهی کامل نداشته باشند.

چنین افرادی در ادوار مختلف رای آورده‌اند و متاسفانه کم ترین اثرگذاری را برای شهری مثل گناوه نداشته‌اند و اوضاع زمانی بدتر می‌شود که با نداشتن تخصص، حتی به دنبال مشاوره و استفاده از نظر متخصصان هم نرفته‌اند.

از جهتی دیگر، تجربه ادوار قبل نشان می‌دهد به  صرف اینکه یک متخصص به شورا ورود کند هم نمی‌تواند برای شهر مفید باشد  و از این رو زمانی می‌تواند مثمرثمر  واقع شود که تعهد لازم به عنوان یک مکمل موردنیاز  در کنار تخصصش را دارا باشد.

اولویت انتخاب برای شهروندان باید شخصی باشد که در کنار تخصص، دارای تعهد هم باشد و آگاهانه در پای صندوق های رای حاضر شود.
برخی از داوطلبان دوره ششم تجربه حضور در دوره‌های قبل را دارند و دارای کارنامه‌ای مشخص هستند و  اگر این کارنامه و عملکرد برای شهروندان رضایت بخش است، می‌‍توانند دوباره اعتماد کنند و به آن افراد رای دهند، در غیر این صورت، رای دادن به افرادی که کارنامه منفی و غیر قابل قبولی دارند، خیانت در حق شهر و مردم و آیندگان خواهد بود.
 شهروندان باید بدانند که رای آنها، آینده ۴ ساله شهرشان را رقم خواهد زد، شهری که باید در آن زندگی کنند و تک تک تصمیم‌های شورای شهر در زندگی آنها و فرزندانشان تاثیرگذار خواهد بود.

 پس مردم هستند که انتخاب می‌کنند، لذا باید آگاه باشند و آگاهانه رای دهند و در نهایت باید منتظر ماند و دید که از بین ۵۳ داوطلب تائید صلاحیت شده هیات نظارت و اجرایی این شهرستان چه کسانی برای رسیدن به ساختمان پارلمانی شورای شهر گناوه در دوره ششم انتخاب می‌شوند.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری،  دومین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نخستین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

یادداشت از نعمت الله بهروزی مسئول دفتر ایرنا گناوه

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =