برداشت کینوا از مزارع بمپور سیستان و بلوچستان آغاز شد

زاهدان- ایرنا- مدیرجهاد کشاورزی بمپور در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: برداشت کینوا از سطح ۳۵ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

محمد اکرم هودیانی روز چهارشنبه در گفتوگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در سال زراعی جاری ۲ رقم کینوا یا خاویار گیاهی در این شهرستان کشت شد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود امسال ۵٠ تن محصول کینوا از زمین‌های کشاورزی منطقه سانگان بخش کلاتان بمپور برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی بمپور با اشاره به اینکه کینوا در دنیا به عنوان خاویار گیاهی معروف است خاطرنشان کرد: از این گیاه مقاوم به خشکی وشور زیست برای غنی سازی آرد، ماکارونی و بیسکویت استفاده می‌شود و حتی سازمان جهانی فائو ارزش غذایی آن را با شیر خشک مقایسه می‌کند.
وی ادامه داد: علاوه بر تمام خواص دارویی این محصول که به علت وجود پروتئین کامل و عدم وجود مواد قندی قابلیت مصرف برای بیماران قندی و سرطانی و ورزشکاران دارد.

هودیانی اظهارداشت: سرانه مصرف آب این گیاه نیز با توجه به شرایط اقلیمی منطقه بسیار پایین و ارزش اقتصادی آن برای کشاورز بالا خواهد بود.

به گزارش ایرنا شهرستان بمپور در ۲۵ کیلومتری ایرانشهر و این شهرستان در فاصله ۳۴۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر ترانزیتی چابهار، زاهدان- میلک و چابهار - بم واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =