سرپرست منطقه آزاد اروند: نگاه اشتباه به مناطق آزاد باید تغییر کند

آبادان - ایرنا - سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند، گفت: برای رسیدن به توسعه پایدار، باید نگاه دستگاه های اجرایی به مناطق آزاد، تغییر کند.

به گزارش ایرنا حسین گروسی سه‌شنبه در دیدار با امامان جمعه آبادان و خرمشهر با تأکید بر نقش فرهنگ عمومی در جامعه اظهار داشت:فرهنگ در منطقه آزاد اروند با توجه به شرایط و موقعیت خاص آن باید به سمت و سویی حرکت کند که همه به دنبال سازندگی و رفع محرومیت از آن باشند.

وی نقش خرد جمعی در رسیدن منطقه آزاد اروند به جایگاه مورد نظر را مهم دانست و افزود: باید گره‌ها و مشکلات توسعه منطقه را پیدا کرده و با تشکیل شورایی متشکل از نخبگان دستگاه‌های اجرایی موانع را رفع  کرد.

گروسی انجام فعالیت‌های اجرایی را با توجه به موانع، سخت دانست و گفت: گذشتگان نیز تلاش کردند که اقدامات مثبت انجام دهند ولی موانع اجازه نداد و مدیریت جدید سعی دارد با خرد جمعی و تشکیل مجلس مشورتی با همدلی و همفکری موانع را برطرف کند.

وی تغییر در نگاه به مناطق آزاد را یک اصل مهم دانست و گفت: هر کس تریبونی دارد باید در این راستا تلاش کند، هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه باید نگاهی که به مجموعه مناطق آزاد دارند را عوض کرده تا وارد رقابت با کشورهای همسایه شویم و به توسعه پایدار برسیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند، بیان کرد: اگر خواستار  توسعه پایدار هستیم باید توسعه را از پیرامون ،آغاز کرده و بعد به مرکز برسیم زیرا اگر سطح آموزش، اشتغال، بهداشت و درمان در شهرستان‌ها و روستاها مناسب باشد، مهاجرت به سایر مناطق و استان‌ها نیز شکل نمی‌گیرد.

وی نقش امنیت در توسعه اقتصادی را یک اصل مهم عنوان کرد و اظهار داشت: تا امنیت نباشد نمی‌توان کار اقتصادی کرد، امروز به برکت خون شهدا این امنیت ایجاد شده و اگر بتوانیم جمعیت را در منطقه ماندگار کنیم این امنیت مستحکم تر می شود.

گروسی باورهای اشتباه در بودجه مناطق آزاد را یک ضربه بزرگ به بدنه این مناطق دانست و گفت: تاکید بر شفاف سازی به این دلیل است که همگان بدانند چه اتفاقاتی در منطقه آزاد اروند رخ می دهد.

وی افزود: متاسفانه باورهای غلط باعث شده که بعضی بر این باور باشند که مناطق آزاد محل قاچاق کالا، فرار مالیاتی و هر آنچه که منفی است باشد در صورتی که چنین نبوده و سهم مناطق آزاد در بودجه کشور عددی نیست.

سرپرست منطقه آزاد اروند ظرفیت اروند را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: منطقه آزاد اروند از ظرفیت های بالایی نظیر گردشگری، تجاری و تولیدی و همچنین وجود فرودگاه بین المللی و دسترسی به آب های گرم در کنار مرز مشترک با کشورهای دیگر برخوردار است، با همدلی و هم افزایی توان این را خواهد داشت که نشاط و امید را به مردم بازگرداند.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می‌باشد که در محل تلاقی ۲رودخانه اروند و کارون واقع است. 
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =