توافق تلفنی انگلیس و هند برای تعمیق روابط دو جانبه

لندن – ایرنا – نخست وزیران انگلیس و هند که قرار بود این هفته در دهلی‌-نو با یکدیگر ملاقات کنند اما به دلیل شیوع افسارگسیخته ویروس کرونا درهند به تعویق افتاد، در تماس تلفنی پیرامون تعمیق روابط دوجانبه در حوزه‌های آموزش، بهداشت، علوم و دفاع توافق کردند.

به گزارش ایرنا از دفتر نخست وزیری انگلیس، بوریس جانسون امروز (سه‌شنبه) با همتای هندی خود نارندرا مودی توافق کرد تا در چارچوب طرح موسوم به «نقشه راه ۲۰۳۰» همکاری‌های دو کشور را گسترش دهند.

این نقشه راه شامل موارد زیر می‌باشد:

- توسعه شراکت انگلیس و هند برای افزایش امنیت بهداشت جهانی و مقاومت دربرابر بیماری‌های همه‌گیر.

- توسعه همکاری دو کشور برای دست یابی به اهداف هند در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوایی و حفاظت از محیط زیست. سرعت بخشیدن به توسعه انرژی‌های پاک و کمک به کشورهای در حال توسعه برای سازگاری با پیامدهای تغییرات آب و هوایی

- تعمیق روابط اقتصادی بین انگلیس و هند از طریق توسعه شراکت‌های تجاری. دو طرف همچنین تمایل خود را برای مذاکره در خصوص توافق تجارت آزاد با هدف دو برابر کردن حجم روابط تجاری دو کشور طی ده سال آبنده ابراز کردند.

- افزایش همکاری‌های دانشگاهی بین دو کشور در زمینه مسائل تحقیقاتی مهم مانند بهداشت، فنآوری‌های نوظهر و علوم آب و هوایی.

- همکاری در زمینه مقابله با مسائلی که امنیت دو کشور را به اشکال مختلف تهدید می‌کند. قرار شد که یک گروه ضربت اواخر امسال راهی منطقه شود تا دو کشور در اقیانوس هند مانور نظامی برگزار کنند.

نخست وزیر انگلیس در این زمینه بیان داشت که لندن و دهلی‌نو از ارزش‌های مشترک زیادی برخوردار هستند و توافقی که امروز صورت گرفت آغاز فصل جدیدی در روابط میان دو کشور به شمار می‌رود. او قرار بود این هفته راهی هند شود که به دلیل اوضاع بحرانی کرونا در این کشور برنامه سفر خود را لغو کرد. 

این توافق درحالی صورت می‌گیرد که انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا به دنبال توسعه روابط تجاری و اقتصادی با سایر کشورهای جهان است. دولت انگلیس می گوید توانایی در انعقاد موافقت نامه های تجارت آزاد در سراسر جهان از مزایای اصلی برگزیت است.

حجم روابط تجاری دو کشور حدود ۲۴ میلیارد پوند در سال گزارش شده که بالغ بر نیم میلیون شغل ایجاد کرده است. در انگلیس حدود ۸۴۲ شرکت تجاری هندی با ترکیب درآمد ۴۱.۲ میلیارد پوند فعالیت می‌کنند. در هند نیز بالغ بر ۴۰۰ شرکت انگلیسی به ویژه در حوزه مسائل دارویی و مقابله با تغییرات اقلیمی فعال هستند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha