۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۱۹
کد خبرنگار: 1374
کد خبر: 84317877
۰ نفر

برچسب‌ها

 صید ماهی در دریاچه سد زاینده رود ممنوع شد

اصفهان- ایرنا- رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان چادگان از ممنوع شدن صید انواع ماهی در سد زاینده رود از هیجدم ماه جاری خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل محیط زیست اصفهان، مجتبی حاجتی  از شهروندان خواست به منظور حفظ ذخایر آبزیان و جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی از هر گونه فعالیت صید و صیادی در این دریا خودداری کنند.

وی افزود : اهالی منطقه در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را با سامانه تلفنی ارتباط مردمی ۱۵۴۰ یا شماره ۰۳۱۵۷۷۲۳۱۹۹ به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان اطلاع دهند.

حاجتی اظهارداشت:  این تصمیم با توجه به فرا رسیدن فصل تکثیر و تخم ریزی ماهیان در دریاچه سد زاینده رود و با هدف حفظ اصولی ذخایر ارزشمند این زیستگاه آبی اتخاذ شد.

به گفته وی این ممنوعیت تا اطلاع ثانوی ادامه دارد و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، همه ادوات صید جمع آوری و متخلفین به منظور اعمال قانون و صدور رأی به مراجع قضایی معرفی می شوند.

 رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان چادگان افزود: دریاچه سد زاینده‌رود زیستگاه آبزیان مختلف از جمله ماهی‌های کپور، فیتوفاگ، قزل آلای رنگین کمان و آمور است که صید غیرقانونی سبب کاهش جمعیت این نوع ماهیان می‌شود.

با شروع فصل تخم‌ریزی ماهیان دریاچه سد زاینده‌رود، انجام گشت‌های آبی توسط اداره محیط زیست چادگان شدت می‌یابد.
منطقه حفاظت شده دالانکوه و دریاچه سد زاینده‌رود، زیستگاه بسیاری از گونه‌های آبزی و گونه‌های پرندگان مهاجر است.
یکی از سه محل اصلی جوجه‌آوری پرندگان مهاجر از جمله ' کاکایی ارمنی'، دریاچه سد زاینده‌رود است که همه ساله از اواسط خرداد تا اواخر تیر در جزایر دریاچه سد زاینده رود تخمگذاری می‌کنند.
گونه‌های مختلف گیاهی از قبیل انواع گونه‌ها، جاوشیر، انجیر وحشی، بادام وحشی و سروکوهی نیز در این ناحیه رویش دارند.
منطقه حفاظت شده دالانکوه و دریاچه سد زاینده‌رود با مساحت ۳۵ هزار هکتار در شمال غربی استان اصفهان واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =