الگوگیری از امام علی(ع) تکلیف هر شیعه تابع ولایت است

اراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: امام علی(ع) مظهر تقوا، ایمان برای بشریت است که هر رهروی شیعی تابع ولایت باید از آن الگوگیری کند.

آیت‌الله «قربانعلی دری نجف‌آبادی» روز سه‌شنبه همزمان بیست و یکم ماه مبارک رمضان و سالروز شهادت امام علی(ع) در گفت و گو با ایرنا، افزود: الگو گیری از سیره حضرت علی (ع) در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی، شیوه حکومتداری و مردم داری، ارتباط بین حکومت و مردم از مسایل مهمی است که در روش و سنت حضرت علی(ع) بهترین الگو برای تمسک آن وجود دارد.
وی ادامه داد: امیرمومنان(ع) در صفت‌هایی چون صداقت، عدالت، انصاف، صراحت، شرح صدر، قناعت، ساده زیستی، تواضع و فروتنی الگو محسوب می شوند و آن امام همام اسوه تمامی سجایای اخلاقی به شمار می‌روند به این معنا که ایشان مصداق عینی و نمونه‌ای کامل از اخلاق سیاسی، خانوادگی، فردی و اجتماعی است و تمام جلوه های اخلاقی امام(ع) در اوج کمال قرار دارند.
امام جمعه اراک اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام در احادیث مختلف از جمله ثقلین، کسا، سفینه، مدینة العلم، ولایت، وصایت، طیر، شجره، لوح، حق و قسیم النار و الجنة به فضایل و منزلت‌های امام علی(ع) تاکید کردند که استناد به هر یک از این احادیث بر حقانیت مولای متقیان کافی است.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی اضافه کرد: افراد تشنه عدالت و معنویت بیش از هر زمان دیگر به الگو قرار دادن شخصیت حضرت امیرالمومنین(ع) نیازمند هستند و این امر بستگی به شناخت و آگاهی همه جانبه از افکار، اندیشه ها و سیره و منش آن حضرت است.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی راستگویی و راست‌ کرداری، حق‌ مداری و باطل‌ ستیزی، قانون‌مداری و احترام به قانون، نظم و انضباط، شایسته‌ سالاری، عدالت محوری، مراقبت و نظارت همیشگی بر کارها و توجه عمیق به تعلیم و تربیت را از دیگر سیره های رفتاری امام علی(ع) عنوان کرد.
وی در فضیلت شبهای قدر نیز گفت: در شب های قدر باید ضمن خودسازی، با خدا و معصومان ارتباط پیدا کنیم نمونه خودساخته ای را به عنوان اسوه برای بشر معرفی کنیم که بهترین نمونه شخص حضرت علی (ع) است، به همین دلیل شب قدر فوق العاده و استثنایی است.
امام جمعه اراک با بیان این که شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده؛ گفت: مهمتر از بیداری جسم انسان، بیداری روح است و باید با احیاء و شب زنده داری و با انجام اعمال و مناجات ویژه این شب ها ، از این فرصت به‌نحو احسن بهره جست.
امام علی(ع) ۱۳ رجب سال سی‌ام عام‌الفیل، در خانه کعبه به دنیا آمدند و در سحرگاه نوزدهم ماه مبارک رمضان سال چهلم هجری با توطئه خوارج و به دست ابن ملجم مرادی ملعون در مسجد کوفه مجروح، و در شب بیست و یکم ماه رمضان به شهادت رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha