قدری متفاوت در کنار همنشینی با کرونا

کرمانشاه- ایرنا- مردم دیندار کرمانشاه در شب‌هایی که از هزاران شب برتر است، برای دومین سال پیاپی با دل‌هایی شکسته و قلب‌هایی خسته از حضور ویروس کرونا به شکلی متفاوت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، قدر را قدر می‌دانند و دست نیاز بر آستان حضرت دوست برمی‌آورند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مراسم شب‌های قدر که از آن به عنوان فرصت طلایی برای آمرزیده شدن گناهان و صیقل دادن دل و جان یاد می شود، برای دومین سال پیاپی است که به دلیل حضور ناخوانده ویروس کرونا با محدودیت های بهداشتی برگزار می شود.

صورت هایی پوشیده با فاصله های فیزیکی بیش از ۲ متر و محدودیت پذیرش برای شب زنده داران جایگزین محافل شلوغ و پرهیاهوی سال‌های قبل از شیوع کرونا شده است.

شب قدر، شب رحمت و مغفرت الهی است که تقدیر یک ساله انسان در این شب رقم می خورد و آنچه در این شب ها اهمیت دارد برقراری ارتباط بیشتر با خالق هستی و زدودن کینه و گناه از دل و جان است.

گرچه برگزاری جمعی مراسم و سنت های این شب ها بر پرشور شدن و رنگ و بوی الهی داشتن می افزاید، اما از سوی مسوولان بهداشت و درمان بر برپایی این مراسم در خانه و با استفاده از ظرفیت رسانه های دیداری، شنیداری و شبکه های مجازی توصیه شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مردم روزه‌دار و مومنان توصیه کرد که در شرایط شیوع ویروس کرونا، شب‌های قدر را تا حد امکان در منزل بمانند و مراسم را با استفاده از فضای مجازی و تلویزیون برگزار کنند.

اهمیت برقراری ارتباط قوی و معنوی با پروردگار

از همین رو  معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه دوشنبه شب به ایرنا در خصوص ارزش طلایی شب های قدر گفت: برای عبادت در شبهای قدر آنهم در شرایط شیوع ویروس کرونا لازم نیست حتما به اماکن مذهبی و یا پرازدحام مراجعه کرد، در منزل می توان با استفاده از رسانه های دیداری و شنیداری با پروردگار ارتباط برقرار کرد.

حجت الاسلام «مهدی توسلی» ادامه داد: آنچه در این شبها اهمیت دارد این است که فرد دل شکسته شود همانطور که پروردگار به حضرت موسی فرمود؛« که من را می توانی در دل های شکسته بیابی».

توسلی زاده ادامه داد: در روایات آمده است که فرشتگان در شب قدر فرود می آیند و بر زمین پخش می شوند و در مجالس مومنین حاضر می شوند و آمین گوی دعاهای مومنان می شوند.

دعای چه افرادی پذیرفته نمی شود؟

این پژوهشگر دینی افزود: تنها دعای چند گروه خاص در این شبها استجابت نمی شود، افرادی که عاق والدین باشند، قطع صله رحم کنند، فردی که کینه و دشمنی مومنی را در دل داشته باشد و یا مشروبات الکلی مصرف کنند در این گروه قرار دارند و این افراد اگر توبه نکنند قطعا دعای آنان مستجاب نمی شود.

وی با اشاره به روایتی افزود: حضرت موسی(ع) به پروردگار عرض کرد «که پروردگارا؛ خواهان نزدیک شدن به تو هستم که خطاب آمد؛ فردی که در شب های قدر شب زنده داری کند، به من نزدیک می شود و آن فردی که در شب قدر به فقرا رحم کند مورد رحمت من قرار می گیرند و در این شبها اگر فردی صدقه دهد، مجوز عبور از پل صراط را گرفته است و رضایت خدا برای افرادی است که در این شبها دو رکعت نماز برپا دارند».

این پژوهشگر دینی اضافه کرد، از این روایت می توان نتیجه گرفت بیداری در این شبها، ترحم به فقرا به ویژه در روزهای کرونایی، ذکر و نماز گزاردن موجب رضایت خدا می شود.

وی خاطرنشان ساخت، پیشنهاد می شود به گفت و گوی امام زین العابدین (ع) با پروردگار در مناجات ارزشمند خمس عشر توجه شود، در این شبها به تلاوت این دعاها نیاز داریم و حتی می توانیم با زبان خود به گفت و گو با خدا بپردازیم و تقدیر یک سال آتی خود را رقم بزنیم.

وی از گشودن قرآن، انجام غسل، برپاداشتن ۱۰۰رکعت نماز، تلاوت زیارت امام حسین(ع) و دیگر مناسک به عنوان بخشی از سفارشات مذهبی این شب ها یاد کرد.

توسلی زاده توصیه کرد که دعا برای ظهور مهدی موعود(عج) و رفع گرفتاری هایی که دنیا و کشور با آن مواجه است در این شب ها مورد توجه قرار گیرد.

 در زمان استغفار جسم را به زحمت بیندازیم

در ادامه یک عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: شب قدر از جهات مختلف اهمیت ویژه ای دارد که نزول قرآن مهم ترین ویژگی آن است و تمام مقدرات سالانه ما در این شب تعیین می شود.

«محمد نبی احمدی» ادامه داد: شب های قدر باید با ناله و تضرع و استغفار همراه باشد در این شب مهماندار ما خدای سبحان است همواره مهماندار به اکرام مهمان می پردازد که فرصت طلایی برای ما می باشد باید هم خواهان سال خوب و آمرزش گناهان باشیم و هم از اشتباهات سال گذشته پشیمان باشیم و طلب استغفار کنیم.

به گفته این استاد معارف و الهیات، همانطور که از کار خطا لذت برده ایم باید در زمان استغفار جسم را برای توبه کردن به زحمت انداخت.

شب ضربت خوردن یکی از برترین الگوهای جهان اسلام در قدر

یکی دیگر از پژوهشگران دینی و عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه نیز به ایرنا گفت: شب های قدر در آموزه های دینی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است به همان اندازه که یکی از سوره های قرآن کریم به نام «قدر» نامگذاری شده است و برخی دیگر از آیات قرآن در خصوص اهمیت این شب ها پرداخته است.

«سجاد دادفر» افزود: زمان دقیق شب قدر مشخص نیست ولی براساس بسیاری از روایت های رسیده و تایید شده یکی از شب های ۱۹، ۲۱ و یا ۲۳ ماه مبارک رمضان است و همه امامان و بزرگان ما به بزرگداشت این شب توجه ویژه داشته و دارند.

وی افزود: اهمیت شبهای قدر از چند جهت است این شب، شب نزول قرآن است و یکی از شب هایی است که اهمیت ویژه ای در آموزه های دینی ما دارد، این شب با شب ضربت خوردن یکی از برترین الگوهای جهان و اسلام یعنی امیرالمومنین علی(ع) مصادف شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: وقتی به منابع دینی نظری بیفکنیم به احادیث بسیاری در زمینه مقام و جایگاه امیرالمومنین(ع) و خدمات بسیار ایشان به پیامبر(ص) و دین مقدس اسلام می رسیم.

وی یادآور شد، دلایل متعددی در رابطه با علل نامیدن شب قدر عنوان شده است در برخی از روایات گفته شده که مقدرات انسان ها در این شب تعییین می شود و شب تقدیر است، برخی دیگر از روایات براین باورند اگر فردی این شب ها را احیا و بزرگ بداند صاحب قدر و منزلت می شود و در برخی دیگر از روایات، شرافت بالای این شبها عنوان شده است.

دادفر ادامه داد: در فرهنگ و آموزه های دینی این شب از برترین شب ها به حساب می آید و امت های پیششین از این موهبت برخوردار نبودند.

چگونه در روزگار کرونا قدر را قدر بدانیم؟

این پژوهشگر ادامه داد: به دلیل شرایط ویژه و ویروسی که دنیا و کشور ما را درگیر کرده است باید پرسید چگونه نسبت به بزرگداشت این شب ها باید اقدام کرد.

وی ادامه داد: گسترش این ویروس منحوس موجب شده که بخش های عمده ای از زندگی بشر دچار تغییراتی شود و امسال باتوجه به شرایطی که داریم برگزاری بزرگداشت این شبها براساس سنت های سال های گذشته تقریبا غیرممکن است و ممکن است موجب توسعه این بیماری شود که براساس آموزه های دینی این اقدام نفی می شود.

این کارشناس دینی افزود: دین اسلام بر اهمیت جان انسان تاکید فراوان دارد، و در بحث مسایل مذهبی و دینی نیز می توان از پتانسیل هایی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و صدا و سیما وجود دارد استفاده کرد که مستلزم این است متولیان برنامه های فرهنگی و دینی و اجتماعی به تهیه سخنرانی و برنامه های فاخر و دعوت از سخنرانان توانمند توجه ویژه کنند تا جایگاه این شب ها و شخصیت والای حضرت علی (ع) به خوبی تبیین شود.

در انتخابات سیاسی، سیره امامان را ملاک قرار دهیم

دادفر ادامه داد: سیره امامان و پیشوایان دین با توجه به اینکه در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم باید بیش از گذشته بازگو شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه اضافه کرد، تببین شخصیت امیرالمومین(ع) در ابعاد مختلف همچون قدرت، حکومت و سیره مدیریتی در این شبها علاوه براینکه موجب شناخت بهتر مردم با این شخصیت برتر می شود می توان از این سیره برای رفع مشکلات و حل مسائل روز استفاده کرد.

بر اساس روایات و احادیث یکی از شب‌های ۱۹، ۲۱ و ۲۳ رمضان، شب قدر است و مؤمنان و روزه‌داران در این سه شب به دعا و راز و نیاز با خداوند می‌پردازند و شب زنده‌داری می‌کنند.

گزارش از زهره کریم زاده

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha