طرح‌های صنایع دستی در روستاهای کردستان تسهیلات دریافت می‌کنند

سنندج - ایرنا - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان از پرداخت تسهیلات کم بهره به طرح‌های دارای توجیه اقتصادی در روستاهای هدف صنایع دستی استان خبر داد.

فرهاد حامدی روز سه شنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس تفام نامه منعقد شده وزارت میراث فرهنگی با بنیاد برکت، به طرح‌های حوزه صنایع دستی در روستاهای هدف صنایع دستی که دارای توجیه اقتصادی و بومی باشند، تسهیلات کم بهره پرداخت می شود.

وی از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی فعال در زمینه طرح‌های بومی به منظور بهره مندی از تسیهلات کم بهره در روستاهای استان دعوت کرد و افزود: هشت میلیارد و 620 میلیون ریال به استان کردستان اختصاص داده شده که ویژه ایجاد اشتغال و توسعه صنایع دستی در روستاها است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی کردستان، علاوه بر احیاء و توسعه صنایع دستی بومی استان، معرفی آنها را از دیگر اهداف این طرح برشمرد و اضافه کرد: کلاش بافی، کٌردی دوزی، منبت و معرق کاری، ارغوان بافی، پستک و شال بافی و گلیم بافی از طرح‌های دارای اولویت در پرداخت تسهیلات کم بهره است.

وی با تشکر از همکاری و ارتباط تنگا تنگ بنیاد برکت با حوزه صنایع دستی استان، ابراز امیدواری کرد با همکاری این بیناد بتوان علاوه بر این طرح‌ها در زمینه ایجاد بازارچه، زنجیره‌های تولید طرح‌های بومی در روستاهای هدف صنایع دستی اقدام کرد.

حامدی با اشاره به لزوم برنامه ریزی براساس تاریخ پیشینه صنایع دستی در استان، افزود: نقش ها و طرح‌های خلاق در حوزه‌های مختلف صنایع دستی ویژه استان باید در تمامی شهرها و روستاها دوباره زنده و فعال شوند.

بیش از ۴۰ هزار هنرمند کردستانی در نزدیک به ۵۰ رشته صنایع ‌دستی(۲۱ رشته‌ بومی) فعالیت دارند. ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر از این تعداد در سامانه معاونت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارای شناسه فعالیت هستند که از این تعداد، سه هزار و ۶۰۰ نفر بیمه تامین اجتماعی دارند.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۲۰ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی بوده که ۸۷۸ اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل شامل ۷۷۳ اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۰ مورد میراث طبیعی، ۶۲ مورد میراث معنوی و ۲۳ مورد میراث منقول است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =