پاکستان بر حل مسالمت آمیز تنش‌ها میان تاجیکستان و قرقیزستان تاکید کرد

اسلام‌آباد - ایرنا - دولت پاکستان با استقبال از برقراری آتش‌بس میان تاجیکستان و قرقیزستان، بر لزوم استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز برای حل تنش‌ها میان این دو کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امورخارجه پاکستان دوشنبه شب در بیانیه‌ای از توافق آتش‌بس اخیر میان دولت‌های جمهوری تاجیکستان و جمهوری قرقیزستان استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است: این امر باعث اطمینان است که هر دو کشور قادر به حل دوستانه مسائل از طریق گفت‌وگو و روش های صلح آمیز خواهند بود.

وزارت بهداشت قرقیزستان شنبه گذشته‌ اعلام کرد: در درگیری که میان مرزبانان این کشور و کشور همسایه تاجیکستان رخ داد، دستکم ۳۳ قرقیزی کشته و بیش از ۱۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

درگیری میان گروه ها از مرزهای آبی و یا خاکی "کولونوی" سابقه طولانی میان‌تاجیکستان و قرقیزستان دارد اما تیراندازی هایی که از هفته گذشته میان ارتش های دو کشور اتفاق افتاد، بی شک شدیدترین منازعه در سال های اخیر بوده و موجب افزایش نگرانی ها شده است. 

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به درگیری‌های اخیر مرزی میان تاجیکستان و قرقیزستان گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود برای مساعدت به پیشبرد مذاکرات تاجیکستان و قرقیزستان و همچنین ارائه تجربیات حقوقی و فنی در این زمینه را اعلام می‌دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha