نسیم تحول در ۲ هزار و ۴۰۰ روستای فارس

شیراز- ایرنا- دولت تدبیر و امید از ابتدای شروع به کار خود تاکنون توجه ویژه‌ای به توسعه روستاها داشته و در این زمینه عملکرد و کارنامه قابل توجهی را در پرداختن به عمران و آبادانی روستاها، محرومیت زدایی و افزایش خدمات رسانی به روستاها از خود به جای گذاشته است.

به گزارش ایرنا، طی سال‌های اخیر حدود ۲ هزار و ۴۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان فارس نیز همانند سایر نقاط کشور از خدمات و امکانات مختلفی از جمله گاز طبیعی، خدمات بهداشتی و درمانی، برق، آب آشامیدنی سالم، زیرساخت‌های ارتباطی از قبیل تلفن ثابت، تلفن سیار و اینترنت پرسرعت بهره مند شده‌اند.

طبق آخرین سرشماری جمعیت روستایی استان فارس، افزون بر یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۵۵۹ نفر یعنی معادل ۲۹.۹ درصد جمعیت استان همچنین جمعیت عشایری بالغ بر ۲۷ هزار و ۲۷۹ خانوار است.
به گفته عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، دولت در بودجه امسال نیز همانند سنوات گذشته رقم قابل توجهی را برای عمران و آبادانی روستاهای فارس در نظر گرفته و اعتبار ۲۱ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریالی را برای رسیدگی به روستاهای فارس در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته است.
وی، با بیان اینکه تاکنون به تعداد ۱۰۷ طرح اشتغالزایی روستایی، مبلغ ۷۱۵ میلیارد ریال با اشتغال ۹۶۵ نفر تسهیلات پرداخت شده افزود: به منظور حمایت از ایجاد اشتغال در روستاها و مناطق عشایری استان، تاکنون ۶ هزار و ۵۰۳  میلیارد ریال با تعداد اشتغال‌زایی ۱۰ هزار و ۴۵۱ نفر تسهیلات اختصاص یافته است.
استاندار فارس تصریح کرد: از سال ۹۲ تا پایان سال گذشته یک هزار و ۱۲۸ میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌های این استان پرداخت شده است.
رحیمی ادامه داد: همچنین طی این مدت بالغ بر ۱۵ میلیون مترمربع بهسازی معابر روستایی، ۸۶۲ هزار مترمربع بوستان روستایی، ۳۸ هزار و ۳۹۶ مترمربع احداث ساختمان شامل ساختمان‌های دهیاری، پایگاه آتش‌نشانی و غسالخانه‌، حدود ۲۰ هزار چراغ روشنایی معابر و ۹۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیز در سایر پروژه‌ها از جمله بهسازی شبکه آب آشامیدنی، احداث سایبان و سازماندهی آرامستان در روستاها هزینه شده است.
استاندار فارس اظهار داشت: در زمینه گازرسانی به روستاها نیز طی فعالیت دولت تدبیر و امید تعداد روستاهای برخوردار از گاز در این استان به ۲ هزار و ۶۱ روستا رسیده که رشد ۲۰۴ درصدی را در مقایسه با دوره مشابه قبل نشان می‌دهد.
رحیمی افزود: علاوه بر این، هم‌اینک ۱۹۹ روستای استان نیز در حال گازرسانی بوده و در مجموع ۹۸ درصد از خانوارهای روستاهایی استان از گاز برخوردار شده‌اند.
وی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید تعداد کل روستاهای برخوردار از برق از ۲ هزار ۲۳۸  روستا در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۴۳۶ روستا در سال ۹۹ رسیده که نشان می‌دهد حدود ۱۹۸ روستا در دولت تدبیر و امید به شبکه برق متصل شده‌اند.
او اضافه کرد: میزان راه‌های روستایی استان فارس هم از ۹۱۰ کیلومتر در سال ۹۲ به  یک هزار و ۸۳۹  کیلومتر در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید رسیده است که این عملکرد بیانگر بیش از دو برابر شدن راه‌های روستایی استان است.
استاندار فارس گفت: در بحث ترمیم و روکش آسفالت راه‌های روستایی و فرعی هم، ۹۷۳ کیلومتر راه ترمیم و روکش شده است.
رحیمی افزود: طی سنوات فعالیت دولت تدبیر و امید در کنار خدمات رسانی به روستاهای فارس، حدود یک هزار و ۴۰ میلیون ریال نیز صرف پروژه‌های گوناگون در جهت خدمت رسانی به عشایر این استان شده و با راه‌اندازی و بهره برداری از ۲۵۰ پروژه،  شاخص‌های توسعه اسکان و مسکن عشایر با رشد حدود ۱۲۲ درصدی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲ کاملا چشمگیر است و در زمینه خانه‌های بهداشت عشایر سیار هم اتفاقی بزرگ در زمینه بهداشتی در جامعه عشایری فارس رقم خورده است.
استاندار فارس افزود: طرح هادی روستایی تهیه شده تا سال ۹۲ حدود ۲ هزار و ۲۶۳ هکتار مساحت را پوشش می داده و از سال ۹۲ تا ۹۹ حدود ۷۹۵ هکتار از اراضی روستایی در قالب طرح‌های هادی تهیه و ابلاغ شده است.
رحیمی ادامه داد: واگذاری زمین به روستائیان نیز تا سال ۹۲ حدود ۷۵ هزار هکتار بوده که با توجه به کوشش‌های انجام شده طی دولت تدبیر و امید هم‌اینک به ۱۰۶ هزار هکتار رسیده است.
او گفت: احداث و مقاوم سازی مسکن روستایی نیز از محل طرح ویژه بهسازی تا سال ۹۲ حدود ۱۲۴ هزار و ۵۳۴ متر مربع بوده و در دولت تدبیر و امید ۷۰ هزار و ۳۴۱ متر مربع مسکن روستایی جدید بهسازی و احداث شده است.
وی ادامه داد: احداث مسکن ناشی از حوادث تا سال ۹۲ حدود ۵۰ هزار و ۶۳۰ متر مربع بوده که طی دولت تدبیر و امید چهار هزار و ۷۶۳ مترمربع به مساحت آن افزوده شده است.
رحیمی گفت: اجرای سه هزار و ۹۷۰ هکتار عملیات تجهیز و نوسازی اراضی سنتی در استان موجب صرفه‌جویی ۴/۹ میلیون متر مکعب آب و یک هزار و ۱۳۳ میلیون لیتر سوخت شده و برنامه احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی با اعتبار ۱۳ میلیارد تومان و عملکرد یک هزار و ۵۱۴ هکتار نیز موجب صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب کشاورزی گردیده است.
استاندار فارس، در خصوص بازسازی و نوسازی قنوات در این استان نیز گفت: بازسازی و نوسازی ۳۵۶ رشته قنات به طول ۱۰۲ کیلومتر و اجرای هفت هزار و ۵۴۳ هکتار آبیاری تحت فشار از دیگر اقداماتی است که طی سال‌های اخیر در فارس صورت گرفته و با اقدمات انجام شده از سوی دولت تدبیر و امید، استان فارس رتبه نخست تسطیح لیزری اراضی کشاورزی را در سطح کشور به دست آورده است.
استاندار فارس، با اشاره به پوشش اینترنت پرسرعت در افزون بر ۹۲ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار این استان گفت: هم‌اینک ۲ هزار و ۹۶۴ روستای این استان به اینترنت پرسرعت از طرح USO و ۳۵۶ روستا به اینترنت ADSL متصل شده‌اند.
رحیمی افزود: در سه هزار و ۸۹ روستای دارای سکنه طرح رومینگ دیتا اجرا شده و گسترش شبکه فیبر نوری روستایی نیز به طول یک هزار و ۵۷۱ کیلومتر صورت گرفته است.
وی، با اشاره به هوشمندسازی ۲ هزار و ۸۹۴ مدرسه روستایی در این استان ادامه داد: در دولت تدبیر و امید تامین ارتباط تلفن خانگی ۴۰ روستا و استفاده از خدمات خودپرداز بانکی به تعداد ۵۴ دستگاه عملیاتی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha