۱۲ مرکز خرید تضمینی گندم در چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی شد

شهرکرد- ایرنا - مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به پیش‌بینی ۱۲ مرکز برای خرید تضمینی گندم در استان گفت: گندم تولیدی از طریق سیلوی شهید استکی، کارخانه‌های آرد و با همکاری شرکت تعاون روستایی از کشاورزان خریداری می‌شود.

کیقباد قنبری روز دوشنبه در نشست شورای آرد و نان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه امکان افزایش یا کاهش تعداد مرکز خرید تضمینی گندم در نشست‌های بعدی با نظر دیگر دستگاه‌های اجرایی مرتبط وجود دارد، افزود: برای رفع خطا و کاهش انحراف در خرید، تمامی مراکز خرید تضمینی گندم در استان به تجهیزات مورد نیاز همچون دوربین و باسکول مجهز خواهند شد.

وی به تاثیر مستقیم خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها بر میزان تولید گندم در کشور اشاره و تصریح کرد: به منظور افزایش میزان خرید گندم از کشاورزان و کاهش نیاز کشور به واردات، امسال علاوه بر افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، درصد افت گندم خریداری شده نیز از ۱۲ درصد به ۱۷ درصد رسیده است که می‌تواند در میزان خرید گندم اثرگذار باشد.

قنبری در ادامه موجودی ذخایر گندم چهارمحال و بختیاری را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: این میزان گندم موجود، نیاز استان را تا ۴۵ روز آینده تأمین می‌کند.

وی یادآور شد: ۹ هزار و ۵۹۸ تن گندم در اردیبهشت‌ماه به فروش رفته است که از این میزان تاکنون هفت هزار و ۵۰۰ تن تحویل داده شده و تا پایان این ماه، میزان فروش گندم به ۱۰ هزار و ۷۰۰ تن خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه برای تأمین گندم استان، حواله ۱۰ هزار تنی از گندم برداشتی خوزستان صادر شده است، اضافه کرد: هم‌اکنون ۵۷ محموله گندم از این استان در حال بارگیری از مبدا و تخلیه در سیلوها و انبارهای چهارمحال و بختیاری است و مشکلی از نظر تأمین گندم وجود ندارد.

وی همچنین یکسان‌سازی‌ درصد افت‌ گندم در معاملات‌ مراکز مختلف خرید را از جمله پیشنهادهای مطرح‌شده برای تضمین منافع دولت، کشاورزان و کارخانه‌های آرد دانست و گفت: بر مبنای این طرح پیشنهادی، شرکت غله، گندم خریداری شده را با همان درصد افت در زمان تحویل در اختیار کارخانه‌های آرد قرار می‌دهد تا به این صورت شرایط متعادل‌تری از نظر سوددهی برای طرفین حاصل شود که این طرح نیازمند بررسی کارگروه دفتر اقتصادی و اظهارنظر کارشناسان است.

ستاد برداشت و کمیته خرید تضمینی گندم تجمیع شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در ادامه این نشست با اشاره به اینکه کاهش بارندگی‌ها در استان در سال گذشته مشهود بود و در پاییز نیز شرایط دما بر رشد گیاهان اثر گذاشت، گفت: پیش‌بینی می‌شود تولید گندم به ویژه در نیمه شرقی استان با افت روبه‌رو شود.

حسین برزگر افزود: در صورتی که بارش‌های بهاری در ادامه فصل مناسب باشد این امید وجود دارد که میزان تولید گندم دیم به سطح حداقلی برسد.

وی به امکان خرید گندم با قیمت بالاتر از قیمت تضمینی اعلام شده در خارج از شبکه اشاره و تصریح کرد: برای جبران کاهش تولید لازم است برنامه‌ریزی در خصوص خرید تضمینی گندم به صورت دقیق‌تر و منسجم‌تر پیش برود و ستاد برداشت به ریاست استاندار و کمیته تضمینی خرید در قالب یک ستاد فعالیت خود را دنبال کند.

برزگر پیش‌بینی تولید گندم در چهارمحال و بختیاری در سال جاری را ۱۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: در سال گذشته ۳۵ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد که با توجه به برخی خسارت‌های احتمالی همچون بروز سن گندم، هجوم ملخ و سرمازدگی در اردیبهشت‌ماه باید اثرات احتمالی این عوامل را در میزان تولید در آینده برآورد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha