بارش‌ها در آذربایجان‌غربی ۷۷ میلی‌متر کمتر از سال آبی گذشته است

ارومیه- ایرنا- سرپرست شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: بارش نزولات آسمانی در استان از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۳۹۹) تاکنون بیش از ۲۲ درصد معادل ۷۷ میلی‌متر کمتر از سال گذشته است.

مسعود طالبیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان بارش‌ها در استان از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر امسال) تاکنون  ۲۶۷ میلی‌متر ثبت شده درحالی‌که میزان بارش در مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۴۴ میلی‌متر بود.

وی اضافه کرد: امسال همچنین شاهد کاهش حدود هشت درصدی و ۲۲ میلی‌متری بارش ها نسبت به متوسط درازمدت هستیم.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی از وجود سه حوضه آبریز دریاچه ارومیه و رودخانه‌های زاب و ارس در استان خبر داد و بیان کرد: به طور متوسط در هرکدام از این حوضه‌ها به ترتیب ۲۶۸، ۵۷۵ و ۱۸۰ میلی‌متر بارش در سال آبی جاری گزارش شده که در هر سه حوضه بارش ها نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

طالبیان اظهار کرد: این کاهش در حوضه زاب ۳۰ درصد، حوضه دریاچه ارومیه ۲۲ درصد و حوضه ارس ۱۲ درصد است.

وی با اشاره به کاهش شدید بارش های اردیبهشت ماه در استان نسبت به سال گذشته ادامه داد: این کاهش در کل استان، ۳۳ درصد، در حوضه زاب ۴۸ درصد، در حوضه دریاچه ارومیه ۳۵ درصد و در حوضه ارس ۱۸ درصد است.

وی گفت: در حالی که طی مدت مشابه اردیبهشت سال گذشته ۳۲ میلی متر بارش در استان داشتیم، این رقم در اردیبهشت امسال به ۲۱ میلی متر رسیده است.

به گزارش ایرنا، متوسط بارش در سال آبی گذشته بیش از ۴۰۰ میلی‌متر بود که امسال رسیدن به این رقم بسیار دور از انتظار به نظر می رسد.

متوسط بارش در آذربایجان غربی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =