۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۰۸
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 84317437
۰ نفر

برچسب‌ها

امام‌جمعه: صنایع یزد به مسوولیت اجتماعی خود عمل کنند

یزد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به ضرورت انجام مسوولیت های اجتماعی گفت: صنایع بزرگ به ویژه در بخش فولاد باید به فکر فرهنگ و رفاه و سلامت مردم باشند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدرضا ناصری روز دوشنبه در دیدار با مدیرعامل فولاد ارفع استان افزود: هیچ صنعتی و صنایع بزرگ نباید از انجام مسوولیت خطیر اجتماعی خود نسبت به مردم و جامعه که خیلی اهمیت دارد غفلت کنند.

 وی در ادامه، استقرار گروه‌های دانش‌بنیان در واحدهای صنعتی به منظور فراهم کردن شرایط خودکفایی در تولید قطعات و ماشین‌آلات واحدها را خواستار شد و گفت: در صنعت کشور ما ضایعه‌ای است که از دوران ستم‌ شاهی باقی مانده و آن عقب نگه داشتن ملت‌های مسلمان در زمینه‌های مختلف به ویژه صنعت است.

امام جمعه یزد با بیان اینکه این ضایعه، توطئه دشمن است بیان کرد: چند قرن بعد از ظهور اسلام، تمام منابع علمی در زمینه‌های طب، نجوم، فلسفه توسط مسلمانان تولید شد اما از زمانی که بین مسلمین تفرقه ایجاد شد، دشمنان از این تفرقه استفاده و برای عقب نگه داشتن تلاش کردند تا آن سابقه درخشان از بین برود.

ناصری یادآور شد: این تلاش برای عقب نگه داشتن مسلمانان به ویژه ایرانیان از دوران تحصیل و آموزش آغاز شد و تلاش کردند با حذف تدین، تفکر و تعقل از سیستم آموزشی، از رشد مسلمانان جلوگیری کنند زیرا می‌دانستند مسلمانان با این سه عنصر رشد می‌کنند و قدرت تشخیص حق و باطل از یکدیگر را پیدا می‌کنند و اگر این اتفاق بیفتد، از سیطره و تسلط آنها خارج خواهند شد.

وی بیان کرد: دانش آموزان ۱۲ سال در مدرسه و سال‌ها در دانشگاه درس می‌خوانند اما برخی از آنها حتی چند ساعت در مورد آنچه می‌خوانند فکر نمی‌کنند و وقتی هم از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند، اول بیکاری آنهاست در حالی که فارغ التحصیلی باید اول کارآفرینی، خلاقیت، نوآوری و تلاش باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد تصریح کرد: در صنایع نیز این باور هنوز برای برخی از مهندسان و کارگران به وجود نیامده که خودشان می‌توانند بسیاری از ماشین‌آلات و قطعات را تولید کنند و نیاز نیست که برای خرید یک قطعه مدت‌ها در انتظار خارجی‌ها بمانند.

ناصری با بیان اینکه اکنون سبک کار در کارخانجات ما به این شکل است که یک کارگر ۳۰ سال در کارخانه کار می‌کند و بعد از ۳۰ سال با همان معلومات و اطلاعات بازنشسته می‌شود تصریح کرد: این در حالی است که با فکر و استعدادی که کارگران ایرانی دارند می توان شرایط رشد آنها را فراهم و از توان آنها در خودکفایی تولید قطعات و ماشین آلات استفاده کرد.

در استان یزد سه هزار واحد تولیدی و صنعتی وجود دارد که حدود ۹۷ هزار نفر در این واحدها مشغول کار هستند.

از حدود ۵۵۰ معدن استان، پنج مورد در مقیاس بزرگ ملی قرار دارد و بقیه در حد متوسط و کوچک است و از میان معادن ملی می توان به سنگ آهن چادرملو اردکان، زغال سنگ بافق( ۲ معدن)، سرب و روی مهدی آباد مهریز و اورانیوم ساغند اشاره کرد و ذخیره قطعی مجموع معادن استان حدود ۲ میلیارد تن تخمین زده می شود.

یزد بعد از کرمان دومین استان معدنی و از جمله سه استانی است که بالاترین میزان کشف‌ معدن کشور را دارد و در حوزه اشتغال از استان‌های برتر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =