۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۴۸
کد خبرنگار: 998
کد خبر: 84317325
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار سطح نارنجی هواشناسی در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی درباره استقرار و تشدید فعالیت توده هوای ناپایدار جوی در این استان هشدار سطح نارنجی (آمادگی) صادر کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از اداره کل هواشناسی در این اخطاریه جوی نسبت به فعالیت سامانه بارشی از صبح فردا (سه‌شنبه) تا عصر چهارشنبه هشدار داده شده است.

وزش باد شدید لحظه‌ای، رگبار باران گاهی رعد و برق در مناطق مرتفع برخورد صاعقه همچنین در مناطق کوهپایه‌ای و مستعد احتمال بارش تگرگ و مناطق کوهستانی و گردنه‌ها تشکیل مه از پیامدهای این سامانه است که حاجی‌آباد زیرکوه، قاینات، بیرجند، سرایان، فردوس، سربیشه، طبس و درمیان را شامل می‌شود.

منطقه اثر این سامانه در روز چهارشنبه شهرستان‌های قاینات، سربیشه، بیرجند و طبس خواهد بود و وقوع روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن برخی مسیل‌ها، لغزندگی سطح جاده‌ها، کاهش دید افقی به ویژه در جاده‌های کوهستانی و اختلال در تردد، احتمال خسارت به قنوات، گلخانه‌ها و بخش کشاورزی، برخورد صاعقه و برق گرفتگی قابل پیش‌بینی است.

پرهیز از سفرهای غیرضروری برون و درون شهری، رعایت سرعت مطمئنه و قوانین رانندگی، خودداری از صعود به ارتفاعات و هرگونه فعالیت کوهنوردی، پرهیز از اسکان و چرای دام در حاشیه رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، پاکسازی آبراهه‌ها و کانال‌های مسیر عبور آب، اطمینان از استحکام سازه و پوشش گلخانه‌ها، سقف‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی از توصیه‌های هواشناسی در این مدت است.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی هفته گذشته نیز درخصوص وزش باد شدید، بارش رگباری و رعد و برق در این استان هشدار سطح نارنجی (آمادگی) صادر کرد.

سامانه بارشی که اواخر هفته گذشته در خراسان جنوبی فعال شد، دیروز و امروز شدت گرفت و بارش رگباری باران در برخی مناطق شهری و روستایی استان علاوه بر خوشحالی مردم، باعث جاری شدن روان‌آب و آبگرفتگی معابر شده است.

براساس هشدار هواشناسی و مدیریت بحران احتمال وقوع روان‌آب و سیلاب تا ۴۸ ساعت آینده در خراسان جنوبی وجود دارد و لازم است مردم تدابیر پیشگیرانه را به‌کار گیرند.

۱۳۲ تیم امدادی و عملیاتی از روز جمعه در خراسان جنوبی به حالت آماده‌باش درآمدند و تا روز چهارشنبه نیز آماده‌باش هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =