۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۵۴
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 84317295
۰ نفر

برچسب‌ها

خراسان رضوی سهمیه بیشتری از کالاهای اساسی می‌خواهد

مشهد-ایرنا- معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: این استان به سهم بیشتری از کالاهای اساسی طرح تنظیم بازار نیاز دارد که این نیاز در قالب درخواستی به معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام و قول مساعدت از وی گرفته شده است.

علی غفوری مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آخرین مصوبات نشست کارگروه تنظیم بازار استان که با حضور استاندار و معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، پرداخت و افزود: در این نشست مقرر شد که از این پس سرانه سهمیه استان از کالاهای اساسی براساس جمعیت کنونی خراسان رضوی محاسبه شده و اختصاص یابد.

دبیر کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی به مشکلات پرورش دهندگان مرغ تخمگذار مبنی بر افت قیمت تخم مرغ و وجود مازاد نیاز استان در خصوص این ماده پروتئینی اشاره و بیان کرد: پرورش دهندگان مرغ تخمگذار و فعالان این عرصه در استان درخواست صدور تخم مرغ تولیدی و یا خرید آن توسط دولت را داشتند.

غفوری مقدم بیان کرد: در این راستا قرار است شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید و ذخیره سازی تخم مرغ تولیدی مازاد در کشور اقدام کند که شرکت پشتیبانی امور دام خراسان رضوی نیز موظف شد مازاد تخم مرغ تولیدی استان را خریداری کند.

وی اظهار داشت: همچنین اتحادیه مرغ تخمگذار خراسان رضوی موظف است مشروط بر تامین کامل نیاز استان به تخم مرغ، میزان قابل صدور این کالا را برآورد کند تا پس از صدور مجوز برای آن از سوی ستاد تنظیم بازار، این امر به انجام برسد.

دبیر کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی گفت: در خصوص مشکلات مربوط به گوشت قرمز در استان نیز مقرر شد شرکت پشتیبانی امور دام خراسان رضوی نسبت به خرید مازاد گوشت قرمز دامداران استان اقدام کند.

غفوری مقدم افزود: معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت عملکرد خراسان رضوی در خصوص اجرای طرح تنظیم بازار ویژه عید نوروز و همچنین ذخیره سازی میوه را مطلوب دانست.

وی در خصوص رفع مشکل شکر حوزه صنف و صنعت خراسان رضوی گفت: شرکت خدمات بازرگانی دولتی ایران مجوز توزیع ۲۰۰ هزار تن شکر در کشور را دریافت کرده که سهمی از این میزان نیز به استان اختصاص می یابد، همچنین خراسان رضوی اجازه دارد از استانهای دیگر شکر مورد نیاز خود را وارد کند.

دبیر کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی گفت: پنج هزار تن شکر سهمیه خانوار نیز به این استان اختصاص یافت که طبق دستور معاون بازرگانی داخلی وزیر صمت، از این سهمیه به میزان مورد نیاز مصرف خراسان رضوی، قند نیز تولید و به قیمت مصوب طرح تنظیم بازار در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

غفوری مقدم سهمیه ماه جاری خراسان رضوی از روغن خام طرح تنظیم بازار را ۹ هزار و ۷۰۰ تن ذکر و بیان کرد: از این میزان چهار هزار و ۵۰۰ تن روغن تصفیه شده از کارخانه های داخل استان و باقی آن از واحدهای تولیدی سایر استانها در حال تامین است که یکی از درخواستهای خراسان رضوی اختصاص کل این سهمیه به کارخانجات روغن داخل استان بود.

وی با اشاره به وجود چهار کارخانه فعال روغن در خراسان رضوی گفت: ضمن موافقت معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با اختصاص سهمیه کامل روغن خراسان رضوی به کارخانه های استان، مقرر شد در این راستا هر ماه ۲۰ درصد به عدد فعلی سهم کارخانجات داخلی استان از روغن خام افزوده شود تا در ماه های آینده کل سهمیه روغن استان به کارخانه های آن اختصاص یابد.

غفوری مقدم در خصوص مشکل تامین گندم کارخانجات آرد خراسان رضوی اظهار داشت: در نشست کارگروه تنظیم بازار استان، معاون وزیر صمت با ورود موقت گندم به استان موافقت کرد و قول مساعدت برای پیگیری این موضوع در تهران را داد.

وی با اشاره به اختصاص و توزیع ۲ هزار و ۴۰۰ تن برنج تایلندی به خراسان رضوی ادامه داد: از آنجا که تمایل زیادی به خرید برنج تایلندی طرح تنظیم بازار در خراسان رضوی وجود ندارد، از معاون وزیر صمت درخواست شد تا برنج هندی یا پاکستانی جایگزین سهمیه برنج تایلندی استان شود.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: افزایش سهمیه استان از کالاهای طرح تنظیم بازار از دیگر درخواست های استان بود که مورد موافقت قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha