۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 1550
کد خبر: 84317243
۴ نفر

برچسب‌ها

استاندار گیلان : ساخت سد پلرود شتاب می گیرد

رشت-ایرنا- نماینده عالی دولت در گیلان سد پلرود  شهرستان رودسر را پروژه ای با اهمیت در تامین آب آشامیدنی، کشاورزی، صنعتی و در آینده تولید برق عنوان کرد و گفت: با رفع مشکلات اعتباری و لجستیکی شاهد شتاب دو برابری پیشرفت فیزیکی سد پلرود  در هفته های پیش رو خواهیم بود. 

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع روز دوشنبه در حاشیه بازدید از روند ساخت و تکمیل سد مخزنی پلرود شهرستان رودسر در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: همه دستگاه‌های ذی ربط باید برای بهره‌مندی مردم شرق گیلان از این پروژه ماندگار دولت، جدیت داشته باشند.

وی به پیگیری های صورت گرفته در جهت تأمین اعتبار مورد نیاز برای بهره ‌برداری از این سد در سال جاری اشاره و خاطرنشان کرد:  براساس نظر مشاور طرح امیدواریم تا پایان خردادماه امسال، زمینه آبگیری آزمایشی این سد فراهم شود.

استاندار گیلان با اشاره به حجم ۱۳۲ میلیون مترمکعبی مخزن سد پلرود و حجم تنظیمی بالغ بر ۲۰۴ میلیون مترمکعبی آن برای کشاورزان گفت: براین مبنا، کیفیت و دقت اجرای سد نباید تحت الشعاع سرعت قرار گیرد، هر چند که بایستی تلاش مضاعفی صورت گیرد تا عقب ماندگی زمانی جبران گردد.

سد مخزنی پلرود یکی از طرح های بزرگ تامین آب استان است که با هدف تنظیم آب رودخانه پلرود بعنوان دومین رودخانه بزرگ گیلان و استفاده از آن جهت تامین نیاز آبی بالغ بر ۳۳ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی منطقه ( پلرود و شلمان رود) اجرا می شود.

با اجرای طرح مخزنی پلرود، علاوه بر تامین آب باغ های چای، نیاز آب شرب هشت شهر شرق گیلان از جمله لنگرود، رودسر، چابکسر، کلاچای، املش، کومله، واجارگاه و رحیم‌آباد به میزان ۴۰ میلیون متر مکعب در سال تأمین می شود.

 عملیات اجرایی این پروژه از فروردین ماه سال ۱۳۸۹ آغاز و پیشرفت فیزیکی آن تا زمان حاضر ۷۵ درصد عنوان شده است.

در جریان بازدید امروز استاندار گیلان از ساخت و تکمیل سد پلرود، شماری از مردم منطقه و روستاهای اطراف نیز مشکلات خود در زمینه تملک اراضی از سوی شرکت آب منطقه ای استان را با وی  در میان گذاشتند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =