تجلی اقتدار نداجا در ۲ میلیون و ۷۰ هزار کیلومتر از آب‌های آزاد

تهران- ایرنا- معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: این نیرو قادر به تامین امنیت و حفظ منافع کشور در عرصه آب‌های آزاد به مساحت ۲ میلیون و ۷۰ هزار کیلومتر است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دریادار دوم غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی در گردهمایی و نشست تخصصی گرامیداشت روز ملی خلیج فارس که دوشنبه در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش برگزار شد، افزود: منطقه خلیج فارس از ثروتمندترین مناطق و آبراهه‌های دنیا است که در طول تاریخ جذابیت‌های فراوانی داشته است.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: همین جذابیت‌ها بوده است که قدرت‌های فرامنطقه‌ای را به این منطقه کشانده است؛ قدرت‌های فرامنطقه ای از گذشته به بهانه‌های تجارت و بازرگانی در منطقه حضور پیدا کردند و همچنان که پای شان محکم شد اهداف استعماری خودشان را رقم زدند و به دنبال تسلط بر این منطقه اقداماتی انجام دادند.

دریاردار طحانی، منطقه خلیج فارس را دارای ۶۵ درصد از ذخایر معدنی دنیا ارزیابی کرد و گفت: این ذخایر ناخودآگاه قدرت‌های جهانی را برای حضور در این منطقه وسوسه می‌کند. منطقه خلیج فارس همواره کانون رقابت قدرت‌های بزرگ و فرامنطقه بوده و در طول چند سال اخیر نیز فاجعه بار ترین جنگ ها نیز در این منطقه رخ داده است

وی با اشاره به حضور تاریخی و اثر گذار ایران اسلامی در منطقه خلیج فارس گفت: تاریخ بشریت گواه می‌دهد تمدن ایرانی اسلامی در این منطقه همواره تمدن شایانی را به مردم دنیا ارائه کرده است.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اهمیت همگرایی در منطقه خلیج فارس، گفت: هشت کشور حاشیه خلیج فارس به جای اینکه امنیت پایدار و با ثبات را با گرایش و هم افزایی ایجاد کنند، متاسفانه با پیروی از سیاست‌های دیکته شده قدرتهای فرامنطقه ای با واگرایی مواجه هستند.

دریادار طحانی با بیان اینکه خلیج فارس بخشی از هویت ایران اسلامی محسوب می‌شود، تصریح کرد: امروز خلیج فارس کانون مقابله تمدن ایرانی اسلامی با تمدن غرب است؛ در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که یکی از موارد کلیدی مطرح شده بحث تمدن سازی است که این ظرفیت در منطقه خلیج فارس با محوریت جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: تمدن سازی یعنی اینکه دنیای غرب بداند خیزش تمدن شرق آغاز شده است که این خیزش با محوریت جمهوری اسلامی ایران در منطقه اجرا خواهد شد؛ میزبانی ایران در رزمایش ها و تمرینات مرکب بیانگر توان تعیین کننده دریایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه است که بازتاب جهانی قابل توجهی داشت.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش گفت: ایران کشور دریایی است که از موقعیت دریایی برخوردار بوده و به طور مستقیم با اقیانوس ارتباط دارد.  قدرت دریایی با مفهوم جنگ دریایی فرق می کند با سه مولفه مهم ناوگان نظامی، ناوگان غیرنظامی و علوم زیرساخت‌ها ارتباط مستقیم دارد که به حمدالله تمامی این سه مولفه در جمهوری اسلامی ایران قابل استفاده و احصا است.

دریادار طحانی ادامه داد: قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران از منطقه فراتر رفته است و امروز توان دریایی ما در بیش از ۲ میلیون و ۷۰ هزار کیلومتر از آب‌های آزاد متجلی است و اقتدار دریایی ما تا اقیانوس هند و اخیرا نیز به دریای سرخ ورود پیدا کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha