راهکارهای عملی حضور پر شور مردم در انتخابات کدام است؟

تهران- ایرنا- غلامرضا ظریفیان معتقد است: وضعیت معیشت، سلامت، فضای انتخاباتی، برنامه عملی کاندیداها برای حل مشکلات مردم، به رسمیت شناختن تنوع و تکثر جامعه و حضور کاندیداهای پاکدست و فسادناپذیر از جمله عواملی است که باعث حضور پر شور مردم در انتخابات می‌شود.

تا انتخابات ۱۴۰۰ راه زیادی باقی نمانده است اما رصد حال و هوای انتخاباتی کشور نشان می‌دهد که هنوزفضای حضور انتخاباتی به شور و هیجان خود نرسیده است و می بایست اتفاق هایی در جامعه بیافتد که مردم ترغیب به حضور گسترده شوند و شاید هم در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو باید منتظر رونمایی از کاندیداهای جدید دیگری بود تا این میدان به نحوی پررفت و آمد و شلوغ دنبال شود. پس در شرایط فعلی حضور پر شور مردم در انتخابات یکی از مهمترین مسایل کشور است که می بایست به آن توجه شود. این مساله باعث شد تا پژوهشگر ایرنا با «غلامرضا ظریفیان» فعال سیاسی اصلاح طلب و معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات به گفت و گو بپردازد. متن این گفت و گو در ادامه می خوانیم:

مهمترین عامل برای حضور پر شور مردم در انتخابات بحث معیشت است

ظریفیان مهمترین عامل برای حضور پر شور مردم در انتخابات را بحث معیشت دانست و گفت: مهمترین مشکل آنی مردم در شرایط فعلی بحث معیشت است و اگر با کارهایی که در حال انجام است و مذاکراتی که در وین صورت می گیرد، تحریم ها برداشته شود و گشایشی در وضعیت اقتصادی کشور به وجود آید تا مردم احساس کنند که چشم انداز روشنی پیش روی خود دارند و وضعیت اقتصادی کشور تا حدودی بهتر شده و در آینده هم بهتر می شود. این می تواند یکی از عوامل موثر باشد و در چنین شرایطی جامعه احساس کند که حضور در صحنه انتخابات و تعیین سرنوشتی که انجام می دهد در زندگی او تاثیر دارد. بنابراین بحث معیشت یعنی اینکه احساس امید در جامعه به وجود آید به اینکه در کشور در حوزه اقتصادی اتفاقی در حال رخ دادن است.

این فعال سیاسی فعال اصلاح‌طلب  در ادامه افزود: البته بحث معیشت پیوندی هم با بحث برجام برقرار می کند؛ یعنی اینکه ما اگر بتوانیم در مذاکرات وین موفق شویم می توانیم گام های مهم و امیدبخشی هم در حوزه اقتصادی برداریم و این موضوع می تواند باعث ایجاد امید در میان مردم شود و در چنین شرایطی مردم احساس می کنند که وضعیت اقتصادی آنها بهتر شده و برای حضور پرشور در انتخابات راغب تر می شوند.

توجه به بحث سلامت و واکسن کرونا باعث حضور پرشور مردم در انتخاب می‌شود

ظریفیان اظهار داشت: یکی از عوامل دیگر که در شرایط فعلی می تواند به حضور پر شور مردم در انتخابات کمک کند، بحث سلامت مردم است؛ یعنی در شرایطی که جامعه با ویروس کرونا مواجه شده، اگر مردم احساس کنند که برنامه های در حال انجام برای این است که سلامت مردم تضمین شود و برنامه ریزی های جدی برای حل این معضل می شود و اینکه در بحث واکسن کرونا به صورت جدی پیگیری می شود. بنابراین چنین عواملی در به وجود آمدن این ذهنیت که می بایست انتخاب درست انجام داد، کمک می کند؛ یعنی مردم به این نتیجه برسند که حتماً می بایست گزینه اصلح را انتخاب کنند. در چنین شرایطی می توانیم شاهد انتخاباتی پر شور باشیم.

ایجاد فضای مناسب برای حضور سلایق مختلف به انتخابات پر شور کمک می‌کند

معاون وزیر علوم دولت اصلاحات در خصوص حضور مردم و انتخابات پر شور به ایجاد فضای انتخاباتی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: ایجاد فضا برای اینکه جامعه احساس کند که حق انتخاب مناسب به او داده شده است و اینگونه نیست که با ایجاد محدودیت های مختلف حق آنها محدود می شود. هرچه قدر که این فرصت ایجاد شود که حق انتخاب مردم گسترده تر شود و مردم احساس کنند که می توانند آن فردی که توانمندتر است را انتخاب کنند و فضا برای افرادی که ظرفیت مدیریتی آنها خوب است، باز شود و مردم هم بتوانند آنها را انتخاب کنند و محدودیت های شورای نگهبان هم کمتر باشد. بنابراین ایجاد یک فضای مناسب برای حضور سلیقه های مختلف در انتخابات تا مردم بتوانند  دست به انتخابی بزنند که احساس کنند دست آنها برای انتخاب باز گذاشته شده، یکی دیگراز عوامل حضور پرشور همگان در انتخابات پیش روست.

برنامه عملی کاندیداها برای حل مشکلات مردم 

ظریفیان یکی از عوامل موثر دیگر در خصوص حضور پر شور مردم در انتخابات را برنامه کاندیداها دانست و گفت: اگر کاندیداها برنامه ها معطوف به حل مشکلات مردم ارایه کنند و مردم احساس کنند که آن چیزی که به عنوان یک برنامه ارایه می شود شعار نیست و در عین حال اینکه برنامه ای برای حل مشکلات است، راهکار عملی هم برای حل مشکلات ارایه شده است. برای نمونه کاهش تورم، بحث مسکن و ... بنابراین برنامه های کاندیداها هم به نوبه خود می تواند نقش مهمی در حضور پر شور مردم در انتخابات داشته باشد.

به رسمیت شناختن تنوع و تکثر جامعه به ایجاد فضای پر شور انتخاباتی کمک می‌کند

این فعال سیاسی فعال اصلاح‌طلب نوع نگاه به تنوع و تکثر جامعه را از عوامل دیگر حضور پر شور مردم در انتخابات دانست و بیان داشت: جامعه ایران جامعه ای متکثر و متفاوت با سبک های مختلف زندگی است و سلیقه های مختلفی در آن وجود دارد. به همین دلیل هم جامعه باید احساس کند رییس جمهوری که انتخاب می کند تنوع سبک ها و تنوع سلیقه ها را به رسمیت می شناسد و فردی است که با گشودگی به تنوع و تکثر سبک زندگی جامعه ما نگاه می کند. اگر اینچنین احساسی در جامعه به وجود آید می توان شاهد حضور پر شور مردم در انتخابات بود.

حضور کاندیداهای پاکدست و فسادناپذیر باعث انتخابات پر شور می‌شود

ظریفیان در پایان یادآور شد: یکی از عوامل دیگر که به انتخابات  پر شور کمک می کند بحث خود کاندیداها است. اینکه افرادی که در انتخابات کاندیدا شده اند، اول اینکه عزم جدی در مبارزه با فساد دارند، دوم خودشان پاکدست هستند و سوم اینکه ویژگی ها و کاراکترهای اخلاقی دارند و نمی خواهند با تهمت زدن، تخریب دیگران و ... خودشان را ارایه کنند بلکه با ارایه راهکارها و ایده های جدید می خواهند گره ها را  از زندگیمردم باز کنند که اگر اینچنین افرادی حضور پیدا کنند مردم هم برای انتخابات پر شور رغبت بیشتری دارند. 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha