تشکل‌های دانشجویی مشهد خواستار شفاف سازی ائتلافهای انتخاباتی شدند

مشهد- ایرنا- نمایندگان تشکلهای دانشجویی در مشهد روز دوشنبه با برگزاری نشستی خواستار شفاف سازی ائتلاف های سیاسی در زمینه تعیین لیست و گزینش نامزدهای انتخاباتی ششمین دوره شورای شهر مشهد شدند.

دبیر مجمع تشکل های دانشجویی مشهد در این نشست گفت: پیش از این ۵۲ تشکل دانشجویی شهر مشهد در نامه ای به جریانات سیاسی شهر خواستار شفاف سازی در نحوه تعیین لیست های انتخاباتی شورای شهر شده بودند.

احمد میرحسینی  افزود: در مکاتبه با مجمع هماهنگی احزاب اصلاح طلب خراسان رضوی، شورای وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در استان و ائتلاف مردمی عدالت، خواسته ایم که ضمن استفاده از ظرفیت نخبگان، بررسی نامزدهای انتخاباتی برای لیستهای پیشنهادی خود را به صورت بیطرفانه انجام داده و تخصص میدانی نامزدها در حوزه شهری را مدنظر قرار دهند.

وی ادامه داد: از سه ائتلاف یاد شده درخواست کرده ایم یک یا چند نماینده به این مجمع معرفی کنند تا در آینده جلسات گفتگو، پرسش و پاسخ و حتی مناظره بین این ائتلاف ها برگزار نمائیم.

نماینده دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه های خراسان رضوی نیز گفت: این نهاد به دنبال حضور همه اقشار در صحنه انتخابات است. 

محمدرضا عبدالله آبادی به تاکید رهبر معظم انقلاب بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات اشاره و بیان کرد: لیستهای انتخاباتی که در حال بسته شدن هستند با بدنه جامعه نزدیکی ندارند.

وی افزود: نیاز است مردم نسبت به فرایند تعیین نامزدها در فهرستهای انتخاباتی آگاه شوند تا زمینه مشارکت آنان در این کارزار سیاسی افزایش یابد.

مشارکت قشر خاکستری

نماینده دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه های خراسان رضوی، مدیریت شهری مشهد را چند بعدی و کلان عنوان کرد و ادامه داد: در تصمیم گیریها مدیران و اعضای شورا به جای تفکر سیستمی، با مسائل به صورت خطی برخورد می کنند به عنوان مثال در احداث یک خیابان به همه جوانب اجرای این پروژه توجه نکرده و تنها به یک جنبه در سیستم شهری که همان ساخت و ساز است عنایت دارند.

وی گفت: از طرف دیگر شاهد تفاوت در ارائه خدمات به دو سوی برخوردار و کم برخوردار شهر هستیم لذا فهرستها باید به تفاوتها در خصوص نحوه ارائه خدمات در محلات شهر توجه کرده و علاوه بر پاسخگویی در این خصوص باید برنامه هایشان را نیز بیان کنند.

جامعه اسلامی دانشجویان حامی ائتلاف نیروهای انقلاب 

نماینده جامعه اسلامی دانشجویان در استان خراسان رضوی نیز گفت: موضع ما در این نامه نگاری به ائتلافهای انتخاباتی بیطرفانه بوده و تنها به دنبال ایجاد شفافیت در نحوه تعیین فهرست انتخاباتی هستیم ولی برخی از این نامه سوء استفاده کرده و از آن به عنوان وسیله ای برای تسویه حسابهای خود استفاده کردند.

مصطفی سلیمانی ذهب افزود: مقوله وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب در تشکل جامعه اسلامی یک دغدغه است و از طرف این نهاد مورد حمایت قرار دارد، معتقدیم نیاز است از هم افزایی و وحدت بین نیروهای انقلاب حمایت شود.

وی ادامه داد: پنجمین شورای شهر مشهد فهرستی سیاسی بود و برپایه تخصصها شکل نگرفته بود از طرفی این نمایندگان به خاطر عملکردشان  توقعات مردم را نسبت به اعضای شورا تنزل داده اند.

نماینده جامعه اسلامی دانشجویان در استان خراسان رضوی گفت: شورای ائتلاف و وحدت اصولگرایان برخلاف اعضای کنونی شورای شهر مشهد، تخصص گرایی را در حوزه فعالیت شورایی مدنظر قرار داده است.

برنامه جامع بسیج در انتخابات 

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان رضوی نیز گفت: بسیج دانشجویی با برنامه های جامع در انتخابات ۲۸ خرداد ماه در قالب دو شبکه ملی و بومی و به ترتیب در مسائل انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر فعالیت خواهد داشت.

محمد جواد هاشمیان افزود: بسیج دانشجویی با شبکه سازی از ظرفیت رسانه های مجازی نیز در حوزه نهضت روشنگری و تبیین مسائل انتخابات استفاده خواهد نمود.

وی ادامه داد: در حال حاضر مجمع هماهنگی تشکلهای دانشجویی به خاطر خمودگی در تشکلهای دانشجویی و بر اساس سلایق و نظرات مختلف تشکیل شده است، اما هر تشکل متناسب با اصول خود و در راستای اهداف انقلاب در جهت مشارکت حداکثری و کنشگری در حوزه انتخابات فعالیت خواهد داشت.

رییس بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تشکلهای دانشجویی باید با نقش آفرینی در حلقه میانی و واسط بین جنبش دانشجویی و مردم شفاف سازی فرایندهای انتخابات را مورد توجه قرار داده و نحوه فرایند گزینش نامزدهای انتخاباتی شورای شهر را برای مردم تبیین نمایند.

وی افزود: در شورای شهر کنونی و قبلی مشهد در زمینه تخصص گرایی شاهد عملکرد مطلوبی نبودیم، یکی از دلایل نیز تصویب طرح کمربند جنوبی شهر در ۲ دوره قبل شورا بود که با وجود همه مخالفتهای کارشناسی، ۲ شورای اسلامی پنجم و چهارم رای به اجرای این مصوبه داده اند، از این رو معتقدیم هر کس تخصص میدانی داشته باشد باید در فرایند انتخابات حضور چشمگیر داشته باشد.

بر اساس اعلام استانداری و هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در خراسان رضوی از مجموع هزار و ۶۲ داوطلب ثبت نام شده برای عضویت در شوراهای شهرهای مشهد، رضویه و احمدآباد در شهرستان مشهد، صلاحیت ۸۱۳ نفر تایید شده است.

شهرستان مشهد با سه شهر مشهد، رضویه و مُلک آباد حدود ۴۰۰ روستا و ۳.۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر و روستا، روز جمعه ۲۸ خردادماه امسال همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و دومین انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha