جواز تاسیس پایلوت نیمه‌صنعتی تولید نشاسته حفاری در اردبیل صادر شد

اردبیل - ایرنا- رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل از صدور جواز تأسیس پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته حفاری جهاددانشگاهی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خبر داد.

به گزارش ایرنا ، مهران اوچی اردبیلی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: بر اساس این جواز جهاد دانشگاهی می‌تواند به تولید گِل حفاری و انواع نشاسته اصلاح شده مورد استفاده در صنایع به جز صنایع غذایی و دارویی اقدام کند.

وی ادامه داد: با مناسب‌سازی سوله خریداری شده که در حال انجام می‌باشد و انتقال و استقرار تجهیزات مورد نیاز، فعالیت فاز اول پایلوت نیمه صنعتی نشاسته به زودی آغاز خواهد شد.

او اظهارکرد: این طرح فناورانه با حمایت دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی و استانداری اردبیل و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فنی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی راه‌اندازی می‌شود تا بتواند با رفع نیاز کشور به نشاسته حفاری که از مواد استراتژیک در صنعت نفت است به اقتصاد کشور و استان کمک ‌کند.      

اوچی اردبیلی با بیان اینکه نشاسته حفاری یک محصول استراتژیک مورد نیاز کشور در صنعت نفت و صددرصد وارداتی است، تصریح کرد: محور تمام فعالیت‌های جهاد دانشگاهی رشد و  توسعه همه‌جانبه استان می‌باشد تا این نهاد بتواند به سهم خود نقش مؤثری در ارتقای آن داشته باشد.

وی سیب‌زمینی را یکی از محصولات استراتژیک استان دانست و افزود: با آغاز فعالیت این واحد صنعتی، اردبیل به عنوان تامین کننده بخش اعظمی از نشاسته مورد نیاز در صنعت حفاری نفت نقش ایفا خواهد کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل همچنین به تخصیص ۲۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و ۲۰ میلیارد ریال از محل بودجه سال گذشته کشور برای راه‌اندازی پایلوت نیمه‌صنعتی نشاسته حفاری اشاره کرد و گفت: با توجه به تولید سالانه حدود پنج میلیون تن سیب‌زمینی در کشور و ۷۵۰ هزار تن در استان اردبیل، ایجاد پایلوت نیمه‌صنعتی نشاسته حفاری یکی از مهم‌ترین صنایع تبدیلی این محصول است.

اوچی اردبیلی بیان کرد: در فاز اول این طرح نشاسته حفاری تولید خواهد شد و در فازهای بعدی با توسعه بخش‌های آن، انواع نشاسته اصلاح شده مورد استفاده در صنایع از جمله اکسید شده، کاتیونیک، اسیدی و نشاسته مورد استفاده در صنعت چسب‌سازی تولید خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha