نظارت همگانی بر مدیران شرکت‌های استانی سهام عدالت از طریق بازار سرمایه

تهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: مشمولان سهام عدالت باید در جلسات مجامع عمومی که به صورت الکترونیکی برگزار می شود عملکرد شرکت ها را ارزیابی و مسایل مورد ابهام را سوال کنند، همچنین نظارت عام و همگانی بر مدیران شرکت ها از طریق بازار سرمایه مهیا شده است.

«حسین فهیمی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به برگزاری انتخابات هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت اشاره کرد و افزود: براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب و نیز قوانین بالادستی در اجرای قانون کلی اصل ۴۴، شرکت های سرمایه گذاری استانی، شرکت های بورسی هستند.

وی اظهار داشت: طبق قوانین جاری کشور، اساسنامه این شرکت های سرمایه‌گذاری و نیز نهادهای مالی با سهامی عام جزو مصوبات سازمان بورس هستند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت خاطرنشان کرد: سهامداران نمی‌توانند اساسنامه دیگر را جایگزین اساسنامه فعلی کنند، شورای عالی بورس در این مرحله و برای سهولت در آزادسازی سهام عدالت، در آخرین جلسه اش تصمیم گرفت تا اساسنامه ابلاغیه سازمان بورس که همان اساسنامه این شرکت ها است را در دستور کار قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه به طور کلی نظارت بر طرح آزادسازی سهام عدالت بر عهده سازمان بورس است، گفت: اجرای عملیات برعهده شرکت سپرده گذاری است که یکی از ارکان بورس محسوب می شود و این شرکت اجرای چنین طرح بزرگی را برعهده دارد.

فهیمی با بیان اینکه اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی اختیار دارند تا ۳۰ درصد از منابع مالی را خرج کنند، افزود: اعدادی که در اختیار شرکت های سرمایه گذاری قرار می گیرد بسیار بزرگ است، ۱۰۰ درصد دارایی شرکت ها در اختیار هیات مدیره قرار می گیرد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه اهمیت این انتخابات این است که اعضای هیات مدیره، مدیریت را به دست می گیرند و وارد بازار رقابت می شوند، گفت: دارایی های موجود در اختیار شرکت ها در معرض فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد و اعضای هیات مدیره برای فروش یا نگهداری هر بخش از دارایی تصمیم گیری می کند.

وی اظهار داشت: اعضای هیات مدیره، اختیار ۱۰۰ درصدی را بر دارایی ها دارند اما ۳۰ درصد از آن را می توانند تبدیل به نقد کنند و آن را در پروژه های دیگر خارج از بازار سرمایه گذاری کرده تا ارزش افزوده را ایجاد کنند.

فهیمی با بیان اینکه در وضعیت فعلی این شرکت های سرمایه گذاری بزرگترین بنگاه های اقتصادی هر استان محسوب می شوند، گفت: کل دارایی بالغ بر ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است که می تواند در بازار سرمایه و اقتصاد کلان هر استانی ایفای نقش معناداری داشته باشد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با اشاره به اینکه سهامداران بهترین و موثرترین ناظر بر این شرکت ها هستند، افزود: لحظه به لحظه اطلاعات این شرکت ها افشا می شود و سهامداران باید حساسیت زیادی نسبت صورت های مالی یا اطلاعاتی که به صورت دوره ای افشا می شود نشان دهند.

وی ادامه داد: سهامداران باید در جلسات مجامع عمومی که به صورت الکترونیکی برگزار می شود عملکرد ها را ارزیابی و سایل مورد ابهام را سوال کنند، این نظارت عام و همگانی بر مدیران شرکت ها است که از طریق بازار سرمایه مهیا شده است.

فهیمی به هدف آزادسازی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح این بوده است که سهام عدالت از نظارت های دولتی خارج شود و نظارت و اداره آنها به دست مردم برسد.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت افزود: این انتخابات که به عنوان بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور مطرح می شود ممکن است مانند بسیاری از بنگاه ها با آفت هایی همراه شود اما رسالتی که بر عهده مشمولان و دستگاه های اجرایی قرار گرفته، این است که بنگاه ها را از این آفت ها مبرا کنیم.

به گزارش ایرنا، تعداد مشمولان سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر است که در زمان آزادسازی، انتخاب نحوه مدیریت سهام به مردم واگذار شد و مردم می توانستند یکی از دو روش مستقیم یا غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند که ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و ۳۰ میلیون نفر روش غیر مستقیم را برای مدیریت خود انتخاب کردند و بر این اساس تعداد ۳۰ میلیون نفر، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شدند.

انتخابات شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت از دو روز گذشته آغاز شد . انتخابات مجامع عمومی عادی به صورت فوق العاده ششمین مرحله از مراحل مختلف آزادسازی سهام عدالت است که تاکنون در پی صدور فرمان رهبر معظم انقلاب پنج مرحله از مراحل مختلف آزادسازی انجام شده است و اکنون در ششمین مرحله قرار داریم.

دو مرحله دیگر از آزادسازی سهام عدالت هم در آینده انجام می شود تا مراحل اجرایی این طرح بزرگ، ملی و تاریخی تحقق پیدا کند و یک نمایشی از مشارکت جمعی برای هدف اقتصادی را برای اولین بار در کشور تجربه کنیم.

جلسه از نظر قانونی با جمعیت نصف به اضافه یک نفر از سهامداران رسمیت پیدا می‌کند و اگر به هر دلیلی جلسه امروز به این حد نصاب نرسید، ۱۰ روز دیگر با هر حد نصابی رسمیت پیدا می‌کند و برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha