اسپانیا خواستار تسریع روابط اتحادیه اروپا با امریکای لاتین شد

تهران- ایرنا- نخست وزیر اسپانیا با تاکید بر «اهمیت راهبردی» منطقه آمریکای لاتین و نفوذ روزافزون چین در این منطقه، در نامه ای از رئیس کمیسیون اروپا خواستار تسریع در روند اجرای توافقات صورت گرفته با کشورهای آمریکای لاتین شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا،   «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا با دفاع از رویکرد راهبردی خود در نامه‌ای به «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا خواست ضمن توافق با بازار مشترک آمریکای جنوبی (مرکوسور)، به روند اجرایی توافقات صورت گرفته با مکزیک و شیلی نیز سرعت ببخشد.

مرکوسور، یک معاهده تجارت منطقه‌ای میان کشورهای برزیل، آرژانتین، اوروگوئه و پاراگوئه است که در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد و در مراحل بعدی ونزوئلا و بولیوی نیز به آن پیوستند.  

روزنامه اسپانیایی ال پائیس، مذاکرات اتحادیه اروپا و مرکوسور در سال ۲۰۱۹ را بزرگترین دستاورد بروکسل توصیف کرد که روند اجرایی آن پس از انعقاد در ۲۰۱۹،  به بیش از ۲۰ سال تاخیر در روابط تجاری دو منطقه پایان می دهد.

این رسانه اسپانیایی همچنین با رویکرد دستیابی اتحادیه اروپا به یک بازار مصرف مناسب، این توافق را موقعیت خوبی برای دسترسی به بازاری بالغ بر ۲۶۵ میلیون نفر جمعیت و کاهش تدریجی ۹۰ درصد موانع گمرکی در بازه زمانی ۱۰ ساله برای اتحادیه اروپا توصیف کرد.

با این همه، اسپانیا راه سختی برای پیشبرد پیشنهاد خود در اتحادیه اروپا دارد؛ توافق مرکوسور همچنان از سوی کشورهایی مانند فرانسه با توجیهات زیست محیطی و حمایت از کشاورزی خود، به همراه اکراه گروهی دیگر از اعضای اتحادیه ازجمله اتریش، هلند، بلژیک و ایرلند رد می شود. دولت هایی مانند اتریش که بیشترین حساسیت سبز را اظهار می کنند، به ویژه درباره عدم حساسیت زیست محیطی دولت «ژائیر بولسونارو» ابراز نگرانی می کنند. در مورد آلمان نیز که تمایل بیشتری از خود نشان داده، خانم «آنگلا مرکل» صدر اعظم این کشور با طرح موضوعاتی چون جنگل زدایی آمازون در این رابطه ابراز تردید کرد. موضوع روابط با مکزیک و شیلی نیز به دلیل مسائل فنی در حالت ابهام به سر می برد.

با این وجود، اسپانیا (با برآورد تاثیرگذاری ۱۵ میلیارد یورویی این توافق بر تولید ناخالص داخلی اتحادیه تا سال ۲۰۳۲) به دنبال این است که بروکسل در طول سال جاری و با بهره گیری از وجود یک فرد پرتغالی در جایگاه ریاست اتحادیه، از این موقعیت استفاده کند. اسپانیا با دفاع از این رویکرد دیپلماسی خود بر ابراز آمادگی طرف های مرکوسور نیز تاکید کرد.

اگرچه «آرانچا گنزالس» وزیر امور خارجه اسپانیا همین هفته، در راستای توافق مذکور به برزیل سفر خواهد کرد، اما تقویم انتخاباتی پیش روی اتحادیه (انتخابات فدرال آلمان در ۴ مهرماه و انتخابات مجلس فرانسه) به پیشرفت این نگاه دیپلماتیک اسپانیا کمکی نمی کند.

اسپانیا، پرتغال و کشورهای شمالی اروپا مانند اسکاندیناوی به عنوان موافقان این توافق در برابر مانع تراشی های جبهه ای متشکل از فرانسه و اتریش و ... آلمان در آستانه انتخابات، رویکرد جدی در این زمینه را با مشکل مواجه می کند.

کمیسیون اروپا توافق با مرکوسور و مکزیک را به عنوان اولویت های خود در سال جاری در دستور کار قرار داده است. درباره شیلی هم اگرچه در نامه سانچز موعدی برای آن تعیین نشده و صرفا نوشته که دشواریهای موجود بر سر راه فعال سازی آن به زودی برطرف خواهد شد و اتحادیه اروپا توجیهات مطرح شده درباره توافق مرکوسور و مورد مکزیک را ندارد، اما نشان داده که شتابی برای پیشبرد «رویکرد راهبردی» موردنظر سانچز ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha