پرداخت تسهیلات سحاب به ۱۳۰ روستایی در اراک هدفگذاری شد

اراک - ایرنا - رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک گفت: پرداخت تسهیلات سحاب با مشارکت بنیاد برکت به ۱۳۰ نفر از روستاییان شهرستان اراک در سال جاری هدفگذاری شد.

«محمدعلی آقازیارتی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: طبق طرح سحاب که توسط بنیاد برکت تدارک دیده شده است، تسهیلات در بخش صنایع‌دستی از ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون ریال و در بخش گردشگری از ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال است که با هدف ایجاد و توسعه سرمایه در گردش به واجدان شرایط روستایی پرداخت می‌شود.
وی اظهار داشت: بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای اجرای هر طرح اشتغالزای فردمحور در مناطق روستایی تسهیلات با کارمزد پایین پرداخت می‌کند.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک گفت: طرح‌های اشتغالزای فردمحور در بخش‌های مختلف از جمله صنایع دستی، پرورش قارچ، دام سبک، ماکیان و بوقلمون، کیف و کفش و پوشاک، قالیبافی، گلخانه و آرایشگری خواهد بود.

آقازیارتی افزود: روستاهای محرومی که برای دریافت تسهیلات اشتغال از طرف بخشداران معرفی شده اند شامل روستای مالک‌آباد، قلعه‌نو و خیرآباد در بخش معصومیه، روستای ضامنجان، ده‌نمک، رودباران و روستای میقان بخش مرکزی و روستای قلعه ارجناوند، کرکان سفلی و طور سینا در بخش ساروق هستند.

 وی اظهار داشت: شرایط دریافت وام مذکور برای متقاضیان تسهیل شده است به‌طوری که متقاضیان از طریق بانک پارسیان با یک ضامن کارمند یا ۲ ضامن کاسب با سود چهار درصد و بازپرداخت پنج ساله می‌توانند تسهیلات را دریافت کنند.

 رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک  گفت: برای اجرای طرح‌های اشتغالزای فردمحور در روستاها ابتدا ظرفیت اشتغال هر روستا و افراد واجد شرایط آن شناسایی شده و پس از دادن برخی آموزش‌ها، پرونده‌ای تشکیل و پس از تایید در کمیته اشتغال بنیاد، برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می‌شوند.

آقازیارتی افزود:  پرداخت تسهیلات با نظارت و تأیید میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک انجام می‌شود.

۳۴۸ رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱۰ رشته در استان مرکزی فعال است که برخی از آنها از جمله مینای فلز، گیوه، احجام چوبی(پیکرتراشی)، قلم زنی(فلزکاری)، سفال و آثار چوبی جنبه صادراتی نیز دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha