توسعه شهرک صنعتی اترک، ثمره تلاش هشت ساله برای رونق اقتصادی گلستان

گرگان - ایرنا - ایجاد زیرساخت‌های شهرک صنعتی منطقه ویژه اقتصادی اترک در اراضی شوره زار آق‌قلا با هدف استقرار صنایع بزرگ از جمله دستاوردهای هشت سال اخیر دولت برای رونق صنعت گلستان است که در صورت جذب سرمایه‌گذار، می‌تواند زمینه‌ساز رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار استان شود.

راه اندازی شهرک صنعتی اترک در مرداد سال ۱۳۸۴ با هدف جبران عقب ماندگی‌ بخش صنعت استان گلستان به تصویب رسید و در این مدت به خصوص از سال ۹۲ تاکنون با تلاش دستگاه های حوزه اقتصادی مرتبط و تلاش مسوولان ارشد استان، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز این شهرک با جذب اعتبار از محل منابع مختلف به منظور تسهیل در استقرار صنایع شتاب بیشتری گرفت.

مطابق اطلاعات موجود بر روی پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان در فاصله ۲۵ کیلومتری گمرک و مرز اینچه برون گنبدکاووس برای استقرار صنایع بزرگ، متوسط و کوچک مورد نیاز کشور و استان گلستان و کمک به رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در زمینی به مساحت هزار و هفت هکتار طراحی و تصویب شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان گفت: ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز و فعال نمودن شهرک صنعتی اترک در شمال شهرستان آق قلا و منطقه محروم اترک به منظور استقرار صنایع بزرگ از جمله پروژه‌های مهم و بجا مانده از دولت‌های قبل بود که در دولت تدبیر و امید احیا شده و به نتیجه رسید.

حجت الله خلیل زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شهرک صنعتی پیش از فعالیت دولت یازدهم به دلیل کمبود منابع مالی فعالیت چندانی نداشت اما طی چند سال اخیر به دلیل اجرای پروژه‌های زیربنایی بزرگ و تاثیرگذار از قبیل تکمیل‌برق‌رسانی، گازرسانی و ایجاد شبکه مخابراتی و فیبر نوری، آسفالت معابر و شبکه روشنایی در مجموع با اعتباری افزون بر ۱۸۰ میلیارد ریال (معادل ۲ برابر هزینه‌کرد دولت‌ قبلی) از رونق خوبی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برخوردار شد.

به گفته وی دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی در محدوده ۵۰۰ هکتار، اتمام مطالعات فاز یک و ۲ شهرسازی، طراحی و زهکشی روباز به طول ۳۰ کیلومتر و زهکشی زیرزمینی ۱۵ کیلومتر، دریافت ۹۸۵.۲ هکتار سند ثبتی، انجام زیرسازی و خیابان‌کشی فاز یک به طول ۲۵ کیلومتر برای پوشش ۲۵۰ هکتار، زیرسازی و خیابان کشی و آسفالت راه دسترسی ورودی و خروجی به طول ۲ کیلومتر، حصارکشی محدوده ۷۰ هکتاری مورد نیاز گمرک به مساحت ۶۵ هکتار و ۷۰۰ متر مربع به طول ۳.۲ کیلومتر، از جمله اقدامات زیربنایی انجام شده سال های اخیر در شهرک صنعتی اترک است.

وی ادامه داد: اجرای شبکه توزیع آب به طول ۱۶ کیلومتر در فاز یک، ایجاد منبع هوایی آب آشامیدنی با ظرفیت ۲۵۰ متر مکعب، حفر ۲ حلقه چاه و تامین هفت لیتر بر ثانیه آب، ایجاد شبکه توزیع برق در فاز یک به طول ۱۶ کیلومتر و تامین ۲ مگاوات برق برای استقرار واحدهای صنعتی، انجام شبکه توزیع گاز به طول ۲۲ کیلومتر، اجرای شبکه مخابرات به طول ۱۶.۶ کیلومتر و فیبر نوری ارتباطی از آق قلا به اترک به طول ۲۹.۵ کیلومتر، ایجاد شبکه روشنایی معابر به طول چهار کیلومتر و ساخت ساختمان نگهبان از دیگر اقدامات صورت گرفته در شهرک صنعتی اترک است.

خلیل زاده ادامه داد: با اقدامات انجام شده و تکمیل آن پیش‌بینی می شود زمینه استقرار ۲ هزار واحد صنعتی در این شهرک فراهم شده و از این طریق برای ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شود.

وی در خصوص اولویت ها، نیازمندی ها و برنامه های توسعه ای شهرک صنعتی اترک گفت: ساخت پست برق با هدف تامین برق پایدار منطقه به عنوان مصوبه سفر استانی هیات دولت از جمله مهم ترین طرح‌های در دست پیگیری شرکت شهرک های صنعتی استان است.

مطابق گزارش شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان، مصوبه کمک به احداث پست برق شهرک صنعتی اترک و اینچه برون و خط انتقال از نیروگاه علی آباد با اعتباری معادل ۲ هزار میلیارد ریال در مصوبات سفر بهمن سال ۹۷ هیات دولت به گلستان قرار گرفت و به شرکت برق منطقه ای استان ابلاغ شد.

به گفته خلیل زاده، تامین اعتبار موردنیاز اجرای این مصوبه به صورت ۵۰۰ میلیارد ریال وزارت نیرو، ۵۰۰ میلیارد ریال وزارت صنعت، ۵۰۰ میلیارد ریال استانداری  و ۵۰۰ میلیارد ریال سازمان برنامه و بودجه تعیین شده و تاکنون سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعتباری بالغ بر ۴۰۶ میلیارد ریال به اجرای پروژه تخصیص داده که با توجه به اعتباری تخصیصی، خرید سیم هادی خط انتقال ۲۳۰ کیلوولت خط دو مداره تغذیه کننده انجام شده و در مجموع پروژه دارای ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان تامین آب پایدار، احداث پل روگذر، راه دسترسی و استقرار گمرک را از دیگر اولویت ها، نیازمندی ها و برنامه های توسعه شهرک صنعتی اترک برشمرد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان در خصوص وضعیت جذب سرمایه گذار در شهرک صنعتی اترک گفت: تاکنون ۳۴ قرارداد با واگذاری ۴۸ هکتار و ۷۰۰ متر مربع و تخصیص ۳۰ قطعه زمین به متقاضیان انجام شده و سرمایه گذاران پیگیر مراحل اداری ساخت وساز هستند.

خلیل زاده افزود: همچنین یک واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی بهره برداران ایرانی - اوکراینی و ایجاد فرصت شغلی برای ۲۳ نفر در این شهرک مشغول تولید سقف های کششی است.

وی برخورداری از تسهیلات واگذاری زمین صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته و وجود زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری و نداشتن محدودیت در واگذاری اراضی صنعتی و واگذاری آن به صورت نقد و اقساط را از جمله مزایای سرمایه گذاری درشهرک صنعتی اترک برشمرد.

وجود منابع طبیعی و کشاورزی برای استفاده در صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، دسترسی به جاده ترانزیتی راه آهن بین المللی ایران - ترکمنستان - قزاقستان و راه آهن سراسری کشور، قرار گرفتن در کریدور شمال - جنوب و دسترسی جاده ای و ریلی به بندر ترکمن و نیز جاده ای به بندر خواجه نفس در گمیشان، نزدیکی با فرودگاه بین المللی گرگان، دسترسی به مراکز جمعیتی شهرستان های گرگان، گنبدکاووس، آق‌قلا و گمیشان، همجواری با مجتمع پتروشیمی و مجتمع فرآوری یُد و امکان استقرار صنایع پایین دستی پتروشیمی به دلیل سهولت تامین مواد اولیه، قرارگرفتن در مسیر جاده آق قلا - اینچه برون (مرز ترکمنستان) و فاصله ۲۵ کیلومتری از گمرک اینچه برون در مرز مشترک ایران و ترکمنستان از جمله مزیت‌های سرمایه گذاری در شهرک صنعتی اترک استان گلستان به شمار می رود.

 شهرک صنعتی اترک با مزیت هایی که در جوار آن واقع شده می تواند پایگاه اصلی صنعت بزرگ گلستان محسوب شده و محرومیت صنعت و اشتغال منطقه را حل کند.

گلستان، بیش از هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی فعال در بخش صنعت و صنایع تبدیلی کشاورزی دارد که ۹۷ درصد آن را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha