نخست‌وزیر پیشین قطر: فلسطین به رهبری جوان نیاز دارد

تهران - ایرنا - نخست‌وزیر و وزیر خارجه پیشین قطر گفت: فلسطین در مرحله پیش رو به رهبری جوان نیاز دارد تا بتواند فلسطینی‌ها را در همه زمینه‌ها و گفت و گوها به سمت امنیت سوق دهد.

به گزارش ایرنا، « حمد بن جاسم » امروز ( دوشنبه ) در واکنش به تصمیم « محمود عباس » رئیس تشکیلات خودگردان برای به تعویق انداختن انتخابات فلسطین در توییتی اضافه کرد: با اعلام به تعویق انداختن انتخابات قانونگذاری فلسطینی‌ها به نقطه صفر بازگشتند. 

وی افزود: اگرچه دلایلی که محمود عباس را مجبور به به تعویق انداختن انتخابات کرد، برای ما روشن است، اما آنچه می‌خواهم بگویم این است که وظیفه رئیس [ تشکیلات خودگردان ] در شرایط فعلی و در این مرحله از عمر خودش، انتقال قدرت به روش صلح آمیز و دمکراتیک به فرد دیگری است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بامداد جمعه در پی نشستی که درباره انتخابات برگزار شده بود، اعلام کرد: رهبری فلسطین تصمیم گرفت انتخابات را تا زمان تضمین مشارکت مردم قدس در آن، به تعویق بیندازد. 

تعدادی از جریان‌ها و گروه‌های فلسطینی با رد این تصمیم مبنی بر به تعویق انداختن انتخابات قانونگذاری، هشدار دادند که به تعویق انداختن انتخابات فقط به نفع اشغالگران است. 

در این پیوند منابع خبری فلسطین جمعه گذشته از سفر «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی «جنبش مقاومت اسلامی فلسطین»( حماس ) به دوحه به منظور فشار بر تشکیلات خودگردان فلسطین برای برگزاری انتخابات خبر دادند.

منابع فلسطینی گفتند که هنیه برای شنیدن پاسخ واضح در مورد انتخابات به قطر رفته و این سفر را در دستور کار خود قرار داده است به ویژه اینکه روابط دوحه با محمود عباس  رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین توسعه یافته و دوحه کارت‌های کافی برای فشار آوردن به وی و متعهد کردن عباس به برگزاری انتخابات به جای به تعویق انداختن این رویداد سیاسی که فلسطینی‌ها از سال ۲۰۰۶ منتظر آن بودند و برای آن آماده شده‌اند، در اختیار دارد. 

محمود عباس بنا به دلایل شخصی و به بهانه اینکه رژیم اسرائیل از برگزاری انتخابات در قدس جلوگیری کرده و مانع مشارکت ۶ هزار فلسطینی ساکن در قدس در انتخابات می‌شود، این رویداد را به تعویق انداخت. 

این منابع افزودند: حماس که در نزد قطری‌ها در اعتبار خوبی برخوردار است، معتقد است که دوحه می‌تواند محمود عباس را پایبند به برگزاری انتخابات کند. 

این منابع با اشاره به اینکه در صورت برگزاری انتخابات فلسطین حماس از موقعیت بهتری نسبت به فتح و سایر گروه‌های فلسطینی برخوردار است، افزودند: محمود عباس خود را بازنده می‌بیند و حاضر نیست کرسی‌هایش در انتخابات محدود شود.

پیش از اعلام تعویق انتخابات، بر اساس فرمان ریاستی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مقرر شده بود تا انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در روز ۲۲ ماه مه‌ (یکم خرداد) و انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) و چنانچه انتخابات مجلس قانونگذاری به مرحله دوم کشیده نشود، انتخابات مجلس ملی در ۳۱ آگوست (۹ شهریور) برگزار شود.

پس از ۱۵ سال، این نخستین بار بود که تشکیلات خودگردان فلسطین حکمی برای برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری، ریاست جمهوری و مجلس ملی صادر می‌کرد که مورد استقبال جنبش حماس نیز قرار گرفته بود.

وزیر خارجه سابق قطر: لبنان نیاز به میانجیگر غربی ندارد

 نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر همچنین در توئیت دیگری در واکنش به دخالت برخی کشورهای غربی از جمله فرانسه برای تشکیل دولت در لبنان نوشت: برای آنکه لبنان عزیز که در قلب ما قرار دارد، از بحران فعلی خارج شود، نیازی به میانجیگری از خارج ندارد، بلکه نیازمند آن است که همه گروه‌ها پشت یک میز بنشینند تا درباره آینده این کشور زیبای منحصر بفرد که در دهه شصت از 10 کشور اول جهان بود، گفت و گو کنند. 

اظهارات نخست وزیر سابق قطر در واکنش برخی کشورهای غربی برای تشکیل دولت در لبنان پس از آن انجام می‌شود که خبرگزاری فرانسه از سفر « ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در روز چهارشنبه هفته جاری به بیروت به منظور گفت و گو با مقامات ارشد لبنان برای تشکیل دولت خبر داد.

دو منبع آگاه در این زمینه گفتند که وزیر خارجه فرانسه قرار است تا  روز ۵ مه (۱۵ اردیبهشت) به لبنان سفر کند. طبق یادداشت ارسال شده از سوی سفارت فرانسه، لو دریان خواستار برگزاری جلساتی از جمله دیدار با «میشل عون» رئیس جمهورز و «نبیه بری» رئیس پارلمان این کشور شده است.

لودریان همچنین خواستار دیدار با «جبران باسیل» رهبر بزرگترین بلوک سیاسی مسیحیان لبنان و داماد عون است که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

در همین حال وزارت خارجه فرانسه سفر برنامه‌ریزی شده لودریان را تأیید یا رد نکرده است.

فرانسه تلاشهای بین‌المللی را برای نجات لبنان از بدترین بحران خود از زمان جنگ داخلی ۱۹۷۵-۱۹۹۰ در دست دارد، اما از ۸ ماه پیش تاکنون هنوز نتوانسته است تا سیاستمداران رقیب را متقاعد کند که نقشه راه اصلاحات را تصویب کنند یا دولت جدیدی را تشکیل دهند تا راهی را برای دریافت کمک‌های بین‌المللی باز کند.

به همین سبب این کشور و اتحادیه اروپا در حال ایجاد یک نظام تحریم برای لبنان هستند که در نهایت ممکن است شامل مسدود کردن دارایی‌ها و تحمیل ممنوعیت سفر باشد که اجرای آن به زمان نیاز دارد.

با این حال برخی منابع دیپلماتیک گفتند که فرانسه قصد دارد تا صدور روادید مقامات خاص را برای افزایش فشار بر برخی از بازیگران سیاسی در لبنان متوقف کند.

پس از انفجار بندر بیروت، «مصطفی دیاب» نخست وزیر لبنان مجبور به استعفا شد و میشل عون رییس جمهوری این کشور با چراغ سبز پارلمان بار دیگر «سعد الحریری» را نامزد ریاست کابینه این کشور کرد.

الحریری که اعتقاد فراوانی به کسب رضایت برخی کشورهای منطقه و اروپایی دارد، در طول حدود شش ماه گذشته به دلیل مواضع ضد مقاومت، نتوانسته کابینه لبنان را به پارلمان این کشور معرفی کند.

برخی تحلیلگران منطقه معتقدند که عوامل خارجی مانع تشکیل کابینه الحریری شده‌اند؛ در حالیکه جناحها و سیاسیون لبنانی خواهان ارجاع نخست‌وزیر مکلف به توانمندیهای داخلی این کشور هستند.

در میان جنگ و جدلهای میان سیاسیون لبنان، مردم این کشور که با شیوع «ویروس کرونا» مشکلاتشان چندین برابر شده، با راه اندازی تظاهرات مختلف علاوه بر مخالفت با طرحهای الحریری، خواهان ریشه کنی فساد اقتصادی و مالی مقامات پیشین این کشور به منظور حل بحرانهای داخلی هستند.

آمریکا نیز با اعمال تحریم‌های گسترده علیه برخی مقامات لبنانی وضعیت این کشور را بغرنج‌تر از گذشته کرده است. واشنگتن تلاش دارد تا با اعمال تحریم‌های ناعادلانه به زعم خود راه را برای الحریری جهت حذف «جنبش حزب الله» از کابینه آینده لبنان باز کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha