مراحل دشمنی با دشمنان خدا چیست؟

تهران- ایرنا- یک پژوهشگر مذهبی گفت: اولین گام برای دشمنی با دشمنان خدا، ایجاد حس نفرت نسبت به آنان است و دومین گام، دور شدن از آنان و گام بعدی نیز مبارزه با این دشمنان است.  

پیامبر اکرم (ص) در بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان اینگونه دعا کردند: اَللّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مُحِبّا لِأَوْلِیائِک وَ مُعَادِیا لِأَعْدَائِک مُسْتَنّا بِسُنَّةِ خَاتَمِ أَنْبِیائِک یا عَاصِمَ قُلُوبِ النَّبِیینَ. خدایا مرا در این ماه دلبسته دوستانت و دشمن دشمنانت قرار ده و آراسته به راه و روش خاتم پیامبرانت گردان، ای نگهدارنده دل های پیامبران.

حجت الاسلام علی‌رضا شاه فضل قمصری به خبرنگار معارف ایرنا گفت: در اولین فراز از دعای روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان از خدا می خواهیم ما را دوستدار اولیاء خود قرار دهد. دوست داشتن انسان های الهی در راستای دوست داشتن خداست و کسانی که اولیاء الهی را دوست داشته باشند، تلاش می کنند تا رفتار خود را مانند آنها نمایند.

وی افزود: به عبارت دیگر می توان گفت دوست داشتن انسان های نیک رفتار، اولین گام به سمت خوب شدن است. چرا که انسان معمولا به سمت آنچه که دوست دارد، سوق پیدا می کند. پیدا کردن انسان های نیک رفتار و نزدیک شدن به آنها نیازمند جستجو است، به گونه ای که توصیه برخی از بزرگان اخلاق این است که اگر سال ها تلاش کنید تا یک دوست خوب پیدا کنید و از او الگو بگیرید، کار ارزشمندی انجام داده اید.

استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان از ائمه معصومین (ع) به عنوان بهترین افراد برای دوستی یاد کرد و گفت: توفیق دوست داشتن اهل بیت و پیروی از آنان یکی از بزرگترین توفیقات الهی است که در دعاهای فراوانی مطرح شده است و ما به سمت دوستی آنان سوق داده شده ایم. 
وی ادامه داد: در دومین فراز این دعا از خدا می خواهیم قلب ما را نسبت به دشمنان خدا دشمن بدارد. در واقع به همان اندازه که دوست داشتن اولیاء الهی ارزشمند است، دشمن داشتن دشمنان خدا نیز ارزشمند است. عبارت سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم که در زیارت عاشورا آمده، حکایت گر اهمیت دوست داشتن و دشمن داشتن در مسیر الهی است.

شاه فضل با اشاره به آیه ۶ سوره فاطر گفت: در قرآن کریم می فرماید شیطان دشمن شماست پس او را دشمن بگیرید. کسانی که با خوش خیالی، دشمنان خود را دوست می دارند، در چنگال دشمن خدا اسیر می شوند و به مرور شرایطشان به گونه ای می شود که راه فرار نخواهند داشت. اولین گام دشمنی با دشمنان خدا ایجاد حس نفرت نسبت به آنان است و دومین گام، دور شدن از آنان و گام بعدی نیز مبارزه با دشمنان خداست.  
وی افزود: در سومین فراز این دعا از خدا می خواهیم توفیق دهد تا بتوانیم رفتارمان را مناسب بار رفتار پیامبر اکرم (ص) بنماییم. آشنایی با رسول خدا و سیره ائمه معصومین (ع) و گام برداشتن در مسیر حرکت آنان که بزرگترین الگوهای بشریت هستند، یک وظیفه عقلانی و منطقی است، چرا که ایشان مسیر حرکتشان به سمت تعالی و رشد است و هیچ کس به اندازه آنان در طی نمودن مسیر کمال انسانی آگاهانه عمل نمی کند.

این پژوهشگر مذهبی اضافه کرد: اهل بیت و پیامبر اکرم (ص) با پشتوانه الهی و راهنمایی خود، زندگی خود را طراحی نموده اند و هر کس در مسیر ایشان گام بردارد به قطع و یقین سعادتمند خواهد شد. توصیه می شود بخشی از زندگی خویش را به آشنایی با سیره اهل بیت اختصاص دهیم و در هر عمل و گفتاری از خود سوال کنیم آیا اهل بیت این گفتار و روش ما را تایید می کنند یا خیر.
وی ادامه داد: در آخرین فراز این دعا، خداوند نگه دارند قلوب مومنین از خطا معرفی می شود. کسانی که خود را ملزم به پیروی از دستورات الهی می دانند، در دایره این عصمت قرار می گیرند و رهرو واقعی خواهند بود. ماه رمضان بهترین فرصت برای قرار گرفتن در مسیر صحیح زندگی است و به امید اینکه توفیق یابیم با خداوند و اولیاء او دوستی و از دشمنان خدا دوری نماییم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha