ایجاد حس اطمینان در مردم زمینه‌ساز مشارکت بالای انتخاباتی است

تبریز - ایرنا - استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز درباره راه‌های جلب مشارکت بیشتر مردم در انتخابات پیش رو گفت: به نظر می رسد که ایجاد حس اطمینان از بابت تاثیرگذاری واقعی مقام ریاست جمهوری در سیاست‌های کلان داخلی و خارجی کشور در کشاندن مردم به پای صندوق های رای نقش تعیین کننده داشته باشد.

دکتر فرامز تقی لو، روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: همچنین احساس اطمینان از حضور کاندیداهای توانمند و تاثیر گذار و عدم اعمال سلایق در تایید و رد صلاحیت ها، نقشی تعیین کننده در مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو دارد. 

وی با اشاره به انتخابات ۲۸ خرداد ماه امسال و اهمیت آن، اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ از جهات مختلف حائز اهمیت است و مشارکت مردم و انتخاب هر کدام از گزینه های مربوط به جریان های سیاسی رقیب نیز حائز دلالت های مهمی برای آینده کشور در سیاست داخلی و خارجی خواهد بود.

وی تشریح کرد: نظر به فشارهای اقتصادی شدید ناشی از رکود و تورم ناشی از تحریم ها و بحران کرونا، به نظر می رسد که کشور نمی تواند تحمل ادامه افزایش رکود و تورم و عوارض ناشی از آن مطابق با سیر پیش رونده دو سه سال اخیر را داشته باشد و چنین روندی می تواند به فروپاشی اقتصادی و تبعات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی شدید ناشی از آن که عمق و وسعت  بسیار زیاد خواهد بود، منتهی شود.

تقی لو افزود: مقایسه میزان افزایش قیمت ها از سال ۹۷ تا ۹۹ دلالت بر افزایش ۱۰ برابری دارد و حالا همین روند اگر تا یک یا دوسال دیگر تداوم داشته باشد، آینده ای بحرانی را رقم خواهد زد؛ این در حالی است که شکست ترامپ جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی بایدن دمکرات و اعلام بازگشت به برجام، زمینه مناسبی را برای برون رفت از این شرایط بحرانی فراهم آورده است که در صورت برخورد عقلانی و محاسبه گرانه و حرکت قدم به قدم در رفع تحریم ها و بازگشت به تعهدات، امکان بهبود شرایط اقتصادی به دلایل رفع تحریم ها، آزاد سازی منابع مالی و تسهیل مراودات فراهم می شود.

وی خاطرنشان کرد: از این رو، به نظر می رسد که مشارکت مردم در انتخابات و میزان حمایت از کاندیدای منتخب در پیشبرد سیاست هایی که به نفع کشور و ملت باشد، نقشی اساسی ایفا خواهد کرد. این در حالی است که مشارکت پایین دلالت بر موضع ضعیف دولت منتخب از جهت حمایت مردمی خواهد داشت و خود می تواند به بهانه و ابزاری برای اعمال فشار بیشتر و گرفتن امتیازات بیشتر تبدیل شود.

وی ادامه داد: در واقع مردم غالبا به این نتیجه می رسند که رئیس جمهور کاره ای نیست و رای آنها در انتخاب یک رئیس جمهور لایق و با کفایت نیز تاثیر گذار نیست؛ در انتخابات خرداد ماه امسال هم به نظر می رسد که مانع عمده مشارکت مردم همین عامل خواهد بود، مگر اینکه حاکمیت با گشودن راه حضور کاندیداهای توانمند و با کفایت و ایجاد شرایط واقعی رقابت از طریق حاکمیت قانون و شفافیت به جای سلایق حزبی و ایدئولوژیک در بررسی صلاحیت ها، زمینه یک انتخابات پرشور و رقابتی را فراهم نماید و پس از انتخاب نیز رئیس جمهور اختیار و اقتدار سیاست گذاری داخلی و خارجی را بیرون از هر گونه اعمال فشار و نفوذ داشته باشد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز اضافه کرد: در کنار این عامل، ایجاد امید و انگیزه در مردم از جهت اینکه مشارکت و  نتیجه انتخابات موجب تغییرات مثبت و ملموس در سیاست داخلی و خارجی، به ویژه از جهت بهبود شرایط اقتصادی خواهد شد، از عوامل موثر دیگری است که موجب بالا رفتن مشارکت مردم خواهد شد.

وی درباره ارزیابی از میزان تاثیر گذاری حضور کاندیداهای جریان های مختلف در انتخابات، اظهار کرد: به نظر می رسد که ایجاد فضای رقابت واقعی میان نامزدهای جریان های سیاسی مختلف با برنامه های مختلف، زمانی بر مشارکت مردم تاثیرگذار است که مردم  اولا اطمینان داشته باشند که تایید و رد صلاحیت ها سلیقه ای و ایدئولوژیک نیست و ثانیا اگر به هر فردی از هر جریان رای دادند، هم فرد اختیار و اقتدار پیش بردن سیاست های خود در عرصه داخلی و خارجی را داشته باشد و مانعی در مقابل وی که تجلی رای مردم است وجود نداشته باشد.

وی گفت: امیدواریم که در انتخابات آتی چنین شرایطی فراهم شود تا برای مردم نیز امید و انگیزه بیشتر برای مشارکت بالا در انتخابات حاصل شود.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز میان دوره ای مجلس شورای اسلامی همزمان با سراسر کشور ۲۸ خرداد امسال در استان بیش از چهار میلیون نفری آذربایجان شرقی برگزار می شود. 

بنا بر اعلام مسوولان ستاد انتخابات آذربایجان شرقی، در انتخابات پیش رو در این خطه بیش از ۸۰ هزار نفر همکاری می کنند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =