واکسیناسیون جمعیت بالای ۸۰ سال یزد علیه کرونا آغاز شد

یزد- ایرنا- معاون فنی مرکز بهداشت و درمان یزد گقت: واکسیناسیون جمعیت بالای ۸۰ سال این استان علیه بیماری کووید-۱۹ در شهرستان‌های بافق، بهاباد و خاتم از روز یکشنبه آغاز شد.

به گزارش یکشنبه‌شب روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دکتر مسعود شریفی افزود: مرحله هفتم واکسیناسیون همگانی کرونا با واکسیناسیون جمعیت گروه سنی یادشده در این شهرستان‌ها آغاز شد.

وی افزود: تاکنون ۲۲ هزار و ۸۵۸ دوز واکسن در استان یزد تزریق شد و از این تعداد ۱۸ هزار و ۲۱۰ دوز اول واکسن کرونا و چهار هزار و ۶۴۸ دوز دوم واکسن کرونا تزریق شد.

این مسوول اظهار کرد: طبق سند واکسیناسیون ابلاغی از طرف وزارت بهداشت، تاکنون کارکنان اورژانس ۱۱۵، کادر بهداشت و درمان، بیماران خاص، جانبازان، سالمندان، بیماران سرطانی، پاکبانان، کارکنان آرامستان ها، اعضای نظام پزشکی و دانشکده دندانپزشکی در مرحله‌های مختلف، با ورود محموله‌های واکسن در برابر کووید ۱۹ واکسینه شدند.

شریفی تصریح کرد: با ورود محموله‌های جدید واکسن به استان، طبق سند واکسیناسیون کشوری، جمعیت بالای ۸۰ سال در سایر شهرستان‌های استان نیز در برابر کووید ۱۹ واکسینه می شوند.

وی اشاره ای به جمعیت این گروه سنی در ۱۰ شهرستان استان یزد خصوصا در شهرستان های بافق، بهاباد و خاتم نکرد.

همچنین سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد یکشنبه‌شب گفته بود: هم‌اکنون ۵۲۵ فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۰۴ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه، خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

ابراهیم سلمانی افزود: در شبانه‌روز گذشته ۲۰۴  فرد مبتلا به کرونا در استان شناسایی شدند که از این تعداد  ۴۹ نفر در بیمارستان‌ بستری شدند و ۱۵۵ نفر در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: در این مدت پنج نفر به علت بیماری کووید ۱۹ در استان جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha