۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۰
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84316543
۱ نفر

برچسب‌ها

۸ واحد متخلف عرضه فرآورده دامی در مریوان شناسایی شد

سنندج- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی مریوان گفت: هشت واحد متخلف عرضه فراورده خامی دامی در این شهرستان که سلامت شهروندان را به خطر می انداخت شناسایی و ۲ واحد با حکم قضایی پلمب شد.

مسعود خاتمی روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:‌ در ادامه گشت زنی و بازدیدهای مکرر اکیپ بهداشت عمومی شبکه دامپزشکی مریوان از واحدهای عرضه فراورده خام دامی واحدهای متخلف شناسایی شدند.

وی افزود: اولین مورد مربوط به یک قصابی در سطح شهر مریوان بود که به دلیل کشتار غیرمجاز دام خارج از کشتارگاه بدون بازدید بازرسان و عرضه آن به شهروندان شناسایی و بلافاصله با حکم قضایی پلمب شد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مریوان یادآور شد: دومین واحد متخلف مربوط به یک مغازه مرغ فروشی در شهرک هجرت بود که به دلیل عدم رعایت قوانین و موازین بهداشتی و عرضه فرآورده های تاریخ منقضی متخلف شناخته شد و با حکم مراجع قضایی پلمپ شد.

وی اضافه کرد:‌ ۶ واحد دیگر عرضه کننده فرآورده خام دامی شناسایی شد که پرونده پلمب ۲ واحد به مراجع قضایی ارسال شد که بعد از اخذ دستور مقام قضایی بلافاصله پلمب خواهند شد.

خاتمی افزود: چهار واحد دیگر عرضه کننده فرآورده خام دامی به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات بهداشتی شناسایی و جهت برخورد و جریمه نقدی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

وی به متخلفان و کسانی که سلامت شهروندان را به خطر می اندازند هشدار داد به محض مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی اعم ازکشتار غیرمجاز، عرضه فرآورده خام دامی تاریخ منقضی، عدم بسته بندی، عدم گواهی بهداشتی قرنطینه ای مبدا تولید کننده، عرضه خارج از یخچال و غیره به شدت برخورد قانونی لازم اعمال و هیچ گونه چشم پوشی و گذشت در عمل غیر بهداشتی در مسیر وظایف دامپزشکی وجود ندارد.

خاتمی تاکید کرد:‌ شبکه دامپزشکی مریوان در راه نیل به اهداف سازمانی با شعار دام سالم، غذای سالم، انسان سالم در راستای ارتقاء سطح کیفیت فرآورده های خام دامی تا به دست مصرف کننده برسد از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد و سلامت شهروندان را سرلوحه حرکت خود قرارداده است.

وی از شهروندان خواست در هنگام خرید گوشت قرمز صرفا از مراکز عرضه مجاز داخل شهر اقدام کرده و به مهمور بودن لاشه با مهر نظارت دامپزشکی توجه کرده و از وجود لاشه در داخل یخچال و دمای مناسب ۴ درجه سانتیگراد و از خرید فرآورده های خارج از بسته بندی و فاقد تاریخ تولید و انقضاء خودداری کنند و هرگونه تخلف یا موارد مشکوک را به شماره ۳۴۵۲۱۴۲۶ شبکه دامپزشکی مریوان اطلاع دهند.

در شهرستان مریوان ۳۰۰ مرکز تولید شامل یک واحد کشتارگاه دام، یک واحد کشتارگاه طیور صنعتی، سه واحد کارخانه خوراک دام و طیور، ۲ واحد مرکز جمع آوری شیر خام، محل نگهداری (سردخانه ۲ هزار و ۵۰۰ تُنی و مراکز عرضه فرآورده های خام دامی نظیر قصابی، مرغ فروشی، رستوران، کبابی ها و موارد دیگر فعالیت دارد.

جمعیت دامی استان کردستان حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است، هم اکنون در این استان ۷۶۸ واحد پروش طیور شامل مرغداری گوشتی، تخم گذار و جوجه ریزی، پرورش بوقلمون، شترمرغ و سایر با ظرفیت سالانه ۱۷ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۵۴۹ قطعه فعال است.

شهرستان مریوان با جمعیت بیش از ۱۵۳ هزار نفری در فاصله ۱۲۰ کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha