استاندار: جلسات شوراهای فرهنگی در خراسان جنوبی فعال‌تر شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی بر استفاده از ظرفیت‌های جلساتی مانند شورای فرهنگ عمومی، شورای آموزش و پرورش و انجمن کتابخانه‌های عمومی تاکید کرد و گفت: این جلسات که از ساز و کار قانونی برخوردارند، باید فعال‌تر باشند.

حمید ملانوری روز یکشنبه در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی افزود: شورای فرهنگ عمومی در مباحث فرهنگی بسیار تاثیرگذار است و قانونگذار مصوبات آن را لازم‌الاجرا و در حکم قانون می‌داند لذا لازم است از این جایگاه قانونی به خوبی بهره‌برداری شود.

وی بر لزوم فعال‌تر شدن انجمن کتابخانه‌های عمومی استان نیز تاکید کرد و گفت: انجمن باید فعال شود، به لحاظ محتوایی کتابخانه‌های استان را فعال‌تر کند و در فکر و اندیشه مردم تاثیرگذار باشد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: فعالیت‌های فرهنگی باید به سمت تقویت نیازهای استان نظیر فرهنگ کار و تلاش، سرمایه‌گذاری و نه گفتن در برابر آسیب‌های اجتماعی پیش برود.

وی تنها راه مبارزه با تهاجم فرهنگی را ترویج مطالعه و فهم و ارتقای آن دانست و افزود: کتابخوانی و مطالعه، موضوع بسیار مهمی است که باید به معنای واقعی خودش به آن پرداخته شود.

ملانوری گفت: در عصر حاضر استفاده از کتاب‌های الکترونیک، فضای مجازی و سیستم‌هایی که می‌توان به واسطه آنها کتاب خواند، زیاد شده اما کتاب به معنای واقعی خود از ارزش و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: اگرچه استفاده از فناوری‌ها نظیر کتب الکترونیکی در جای خود از اهمیت بسزایی برخوردار است اما فضای کتابخانه و مطالعه، تاثیر شگرف خود را دارد.

استاندار خراسان جنوبی حل چالش‌های مختلف جامعه را در گرو رشد آگاهی و بینش دانست و افزود: ما در جامعه دچار آسیب و چالش‌های زیادی در حوزه فرهنگی، اجتماعی و مسائل معیشتی هستیم که اگر این چالش‌ها را مورد آسیب شناسی دقیق قرار دهیم، متوجه می‌شویم اصل و اساس همه آنها به  خاطر درک ناصحیح مسائل جامعه است.

وی گفت: اگر درک، بینش و آگاهی براساس نیاز واقعی ایجاد شود، همه مسائل حل می‌شود.

ملانوری به تغییر سبک زندگی انسان‌ها به دلیل همه‌گیری کرونا اشاره کرد و افزود: سبک زندگی ما به خاطر کرونا تغییر کرده و در این شرایط متوجه شدیم حدود ۲۳ هزار دانش‌آموز استان برای پیگیری مسائل آموزشی خود دسترسی به گوشی ندارند لذا ۵ هزار گوشی و تبلت سال گذشته تهیه و تحویل دانش‌آموزان شد.

وی گفت: قرار است ۱۸ هزار گوشی و تبلت براساس امضای تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش در اختیار سایر دانش‌آموزان استان قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی افزایش سواد رسانه‌ای و استفاده از فضای مجازی را بسیار مهم خواند و تصریح کرد: بسیاری از دانش‌آموزان یا خانواده‌های آنها که تاکنون از گوشی استفاده نکرده‌اند، از سواد رسانه‌ای کمی برخوردارند و در بسیاری از مواقع درک مواجه شدن با این شبکه‌ها و دنیای اینترنت را ندارد.

وی افزود: در دوران پسا کرونا که مدارس به روال سابق بر می‌گردد، گوشی و محتویاتش از دست دانش‌آموزان خارج نمی‌شود لذا باید قبل از آن در این خصوص فرهنگ‌سازی شود تا آسیب‌های اجتملاعی به حداقل برسد.

ملانوری گفت: بذر فرهنگی امروز پاشیده می‌شود اما نتیجه آن سال‌ها حضور دارد و بسیاری از مسائل ضد فرهنگی با عنوان تهاجم و شبیخون فرهنگی آرام و نرم صورت می‌گیرد، یعنی زمانی شما آن را حس می‌کنید که کار تمام شده است.

وی مردم خراسان جنوبی را مردمی با فرهنگ، باشعور، مستعد، متدین و نجیب دانست و تصریح کرد: با وجود سطح بالای فرهنگ عمومی، استان در حوزه توسعه منابع و ثروت‌های زیادی دارد ولی اینکه چرا عنوان محروم را یدک می‌کشد، به این دلیل است که هنوز تفکر توسعه‌ای در مردم شکل نگرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha