۲۰۰ میلیارد ریال پارسال در روستاهای سیل زده استان قزوین هزینه شد

قزوین - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل بند م ماده ۲۸ مدیریت بحران در روستاهای سیل زده استان قزوین در یک سال گذشته هزینه شد.

محسن مهدیخانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعتبار تخصیص داده شده در قالب ۹۸ پروژه عمرانی و جبران خسارت سیل در سطح استان مورد استفاده قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه جذب و تخصیص اعتبارات جبران خسارت در حوزه مدیریت بحران استان به طور جدی پیگیری می‌شود، افزود: از ۳۳ نوع حادثه غیرمترقبه طبیعی و انسانی شناسایی شده در سطح کشور، ۲۶ حادثه در استان قزوین سابقه رخداد داشته که تاکنون نیز خسارت و تلفات زیادی را نیز در تاریخ منطقه از خود برجای گذاشته است.

این مسوول حوزه بحران تصریح کرد: به طور اصولی پس از ثبت، ارزیابی و تایید میزان خسارت‌های وارد شده ناشی از حوادث غیرمترقبه در هر حوزه، گزارش میزان خسارت توسط دستگاه‌های متولی تایید و در نهایت نیز از سوی این اداره کل جهت پیگیری‌های لازم و تخصیص اعتبار مورد نیاز برای جبران، به مرکز ارسال می‌شود.

به گفته مهدیخانی، در سال ۹۸ از ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار ابلاغ شده به مرکز در نهایت ۲۲۰ میلیارد ریال به استان تخصیص داده شد و این در حالی است که میزان خسارت‌های سال ۹۸ ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه در استان قزوین بیش از سال گذشته بوده است.

تخصیص ۵۰ میلیارد ریال برای تعویض و جایگزینی مخازن آب آشامیدنی

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی این اداره کل، ۵۰ میلیارد ریال برای تعویض و بازسازی مخازن آب آشامیدنی فرسوده این استان درخواست شده که تا امروز این مساله محقق نشده است.

وی با بیان اینکه از ۵۰ مخزن آب آشامیدنی فرسوده و مورد نیاز برای جایگزینی روستاهای استان، ۲۷ مخزن به علت فرسودگی نیازمند ترمیم و یا تعویض هستند، تاکید کرد: درخواست این اداره کل برای بازسازی مخازن ۱۳۰ میلیارد ریال بود که در نهایت ۵۰ میلیارد ریال برای این کار اعتبار در نظر گرفته شد.  

یک هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال خسارت سرمازدگی در بخش کشاورزی استان قزوین توزیع شد 

مهدیخانی به خسارت‌های ناشی از سرمازدگی در بخش کشاورزی این استان اشاره کرد و گفت: از سال ۹۶ تا ۹۸ بالغ بر یک هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال و در سال ۹۹ نیز ۲۰۰ میلیارد ریال برای جبران خسارت‌های وارد شده در حوزه کشاورزی و در قالب استمهال وام کشاورزان (سررسید وام از اول مهر ۹۶ تا ۲۹ اسفند ۹۹) به استان تخصیص داده شد که این میزان اعتبار در بین ۲۱ هزار کشاورز خسارت دیده توزیع گردید.

به گفته وی، بازپرداخت وام‌ها سه سال به تعویق افتاده و سود و کارمزد آن توسط دولت و از محل همین اعتبار پرداخت شد.

مهدیخانی با اشاره به خشکسالی و تنش‌های آبی پیش رو، از کشاورزان خواست تا محصولات کشاورزی خود را بیمه کرده و کشت‌های جایگزین، کم آب بر و روش‌های نوین آبیاری را جایگزین روش‌های سنتی کنند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که براساس قانون، آتش سوزی جزو حوادث غیرمترقبه نبوده و فاقد اعتبارات دولتی است.

۱۱ روستای قزوین درگیر رانش زمین هستند

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین با اشاره به اینکه ۱۱ روستای استان در معرض خطر رانش زمین قرار دارند، گفت: با توجه به وضعیت نابسامان روستای خوب کوه در بخش رودبار الموت، اقدامات اولیه برای جا به جایی ساکنان آن صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در همین رابطه و با همکاری بنیاد مسکن، مراحل آماده سازی مکان جدید در حال انجام بوده و در این رابطه نیز برای هر یک از ۱۷ خانوار این روستا ۸۰۰ میلیون ریال به صورت تسهیلات بانکی، شامل ۳۰۰ میلیون ریال به صورت بلاعوض و ۵۰۰ میلیون ریال نیز با کارمزد ۴ درصد در نظر گرفته شده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha