۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۰۷
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84316337
۰ نفر

برچسب‌ها

هم پیمانی حزب مکرون با محافظه کاران در انتخابات منطقه ای فرانسه

تهران – ایرنا – حزب راست میانه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با حزب محافظه کار جمهوری خواهان (ال ار) برای رقابت در انتخابات محلی ماه ژوئن در منطقه "الپز کوت دازیو" در جنوب این کشور اروپایی متحد شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ این هم پیمانی که یک سال پس از شکست شدید حزب "ال ار او ام" به رهبری مکرون در انتخابات شهرداری ها صورت می گیرد، نشانگر پذیرش درونی حزب حاکم از ضعف و محبوبیت بسیار اندک برای برنده شدن به تنهایی در برخی از مناطق این کشور به شمار می رود.

ژان کستکس نخست وزیر دولت فرانسه به روزنامه "ژورنال دو دیمانش" گفته است که رنو موزلیه رئیس مجمع منطقه ای، این ائتلاف را پیشنهاد کرده که با واکنش بسیار مثبت حزب مکرون روبه رو شده است.

موزلیه در این رقابت با حزب راست افراطی گردهمایی ملی "ار ان" روبه رو خواهد شد که در انتخابات ۲۰۱۵ میلادی ۴۵ درصد از آراء را در انتخابات پیشین منطقه ای به دست آورد. هر چند برخی محافظه کاران با این هم پیمانی مخالف هستند. مکرون از هنگام به قدرت رسیدن در ۲۰۱۷ با جذب اعضای این حزب برای مقام های دولتش، به صورت روشمند حزب انان را ضعیف کرده است.

کریسیتن جاکوب رئیس حزب جمهوری خواهان روز یکشنبه در شبکه اجتماعی توئیتر با انتقاد از موزلیه و کستکس به علت آنچه اقدامات سیاسی نمایشی خواند، اعلان کرد که حزبش به حمایت از نامزدی موزلیه پایان خواهد داد.

با توجه به این موضوع که حزب جمهوریخواهان هنوز برسر معرفی نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده (۲۰۲۲) توافق نکرده، برخی نگران چنین هم پیمانی های محلی هستند که موجب ضعیف تر شدن اعتبار آن به عنوان جانشین مکرون خواهد شد.

نخستین دور انتخابات منطقه ای در ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد ماه) و دور دوم آن در ۲۷ ژوئن (۶ تیر ماه) برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان