عشایر یزد در ۳۰ منطقه ییلاقی مستقر شدند

یزد - ایرنا - رییس اداره امور عشایری یزد با اشاره به پایان فصل کوچ گفت: عشایر شهرستان های ابرکوه و خاتم در ۳۰ سکونتگاه تابستانی استان های یزد ، کرمان و فارس مستقر شدند.

حسن زارع عصریکشنبه در حاشیه بازدید از مناطق عشایری یزد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ابرکوه افزود: کوچ عشایر استان از اواخر فروردین ماه گذشته آغاز و عمدتا به فارس و کرمان  انجام شد،اظهارکرد: فرایند اسکان آنها در مناطق ییلاقی با همکاری نیروی انتظامی و جمعیت هلال احمر استان انجام شد.

وی با بیان اینکه  امسال با توجه به کاهش بارندگی‌، از تمامی ظرفیت ها برای تامین آب مورد نیاز عشایر در سه استان  به‌کار گرفته می شود ، ادامه داد: برای تامین آب شرب از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۳۶۰ تانکر ۱۲ هزار لیتری آب به مناطق ییلاقی حمل و توزیع شد.

زارع  افزود: با استقرار عشایر در مناطق ییلاقی روند خدمات رسانی از جمله تامین آب ، تیغ زنی و مرمت ایل راه ها ودیگر خدمات با همکاری جهاد کشاورزی و برخی دستگاه های دولتی در دست انجام است.

صدور کارت تردد برای ۲۰ درصد عشایر یزد

رییس اداره امور عشایری یزد با تاکید بر صدور کارت تردد دام، اضافه کرد: تاکنون برای ۲۰ درصد دام های عشایر استان تردد کارت صادر شد و بقیه عشایر هم مراحل ثبت نام برای صدور کارت دام را انجام دادند.  

این مسوول عشایر استان یزد اضافه کرد:  ارایه خدمات، تسهیلات و توزیع نهاده های دامی به عشایر فقط با ارایه کارت شناسایی امکان پذیر است.

وی همچنین ادامه داد: براساس برآوردهای کارشناسان و گزارش ارایه شده از سوی عشایر، امسال بر اثر کاهش بارندگی و تداوم ناشی از خشکسالی ۴۷۵ میلیارد ریال خسارت به بخش دام، مراتع و چاه‌های مالداری عشایر استان وارد شد.

وی با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ در سال جاری باعث کاهش تولید در جامعه عشایری شد، گفت: خشکسالی موجب شده تولید گوشت قرمز تا ۱۵ درصد به دلیل افت زایش ها و تغذیه ناکافی کاهش یابد.

وی بیان کرد: همچنین در سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹  براثر خشکسالی حدود ۵۰ حلقه چاه مالداری و چشمه در مناطق عشایری استان یزد خشک یا آب چاه به شدت کاهش یافت.

عشایر استان در سال ۱۳۹۹، یکهزار و ۴۰۰ تن انواع فرآورده های دامی و لبنی با پرورش ۱۴۰ هزار راس دام سبک تولید و به بازار مصرف عرضه کردند که این میزان تولید شامل ۵۰۰ تن شیر ، ۴۰۰ تن گوشت قرمز ، ۷۰ تن پشم و بیش از ۴۰۰ تن دیگر فرآورده های لبنی و دامی است .

تعداد عشایر یزد ۲ هزار و ۱۵ خانوار و جمعیت آنها ۹ هزار نفر است که با خنک شدن هوا و آغاز فصل پاییز و بازگشت از مناطق ییلاقی در سکونتگاه های زمستانی خود در مناطق قشلاق شهرستان های ابرکوه و خاتم مستقر می شوند که بیشتر  آنها از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

استان یزد یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷درصد در ۲۴ شهر  و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند که ۹ هزار نفر آنها عشایر هستند.ش

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha