تصمیمات ستاد استانی کرونا برای حمایت از اصناف خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی از تصمیمات جدید برای حمایت از اصناف خبر داد و گفت: با توجه به شرایطی که متاثر از شیوع کرونا بر بازار حاکم است و تفاوت‌هایی که این منطقه با شهرهای بزرگ دارد، باید تصمیماتی خاص استان بگیریم.

حمید ملانوری روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که با موضوع "بررسی مسایل و مشکلات اصناف در دوران شیوع کرونا" و با حضور نمایندگان اصناف و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط برگزار شد، با تشکر از بازاریان و همراهی همیشگی آنها افزود: باید در قالب مدیریت بومی و محلی برای رفع مشکلات اصناف استان برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: اصناف و بازاریان در جریان شیوع کرونا بیشترین آسیب را دیده‌ و بیشترین همکاری را هم با ستاد کرونا داشته‌اند.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: همراهی گروه‌های مختلف جامعه سبب شد، پیک سوم را با حدود ۱۹ فوتی و بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر ابتلای روزانه مدیریت کنیم.

وی افزود: طبق گزارش وزارت بهداشت، هرجا سهل‌انگاری اتفاق افتاد و شرایط را جدی نگرفتیم، یک پیک و شیوع ناگهانی رقم خورده است.

ملانوری تصریح کرد: واقعیت این است که از اعمال این محدودیت‌های ناشی از کرونا، بسیار نگران، متاثر و متاسف هستیم.

وی با تایید این مطلب که میزان اثرگذاری برخی حوزه‌های فعالیتی در شیوع بیماری متفاوت است گفت: مجموعه بازار، دورهمی‌ها، باشگاه‌های ورزشی، جایگاه‌های سوخت و سایر اماکن هر کدام به نوعی در گسترش بیماری موثر هستند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: خیلی از واحدهای صنفی که درآمدشان بسته به فعالیت روزانه است، در شرایط شیوع بیماری متضرر شده‌اند.

وی بیان کرد: جلسه امروز که با حضور رییس اتاق اصناف، رؤسای تعدادی از اتحادیه های صنفی و جمعی از مدیران حوزه‌های مختلف همراه است، صرفا با هدف مساعدت در رفع مشکلات واحدهای صنفی برگزار شد.

ملانوری با تاکید بر اینکه هر اقدامی که انجام می‌شود، برای حفظ سلامت مردم است گفت:  در این جلسه بنا داریم با هدف ارتقای سطح سلامت مردم و با استفاده از خرد جمعی و تضارب آرا برای رفع بخشی از مشکلات برنامه‌ریزی کنیم.

وی تصریح کرد: این جلسه فقط برای شنیدن حرف‌ها نیست و بنا نداریم همه چیز را به تصمیمات ستاد ملی گره بزنیم بلکه همان طور که بارها گفته شده ما باید در قالب مدیریت بومی تصمیماتی بگیریم که بتوانیم مشکلات را داخل استان حل کنیم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: دیروز و در ستاد ملی کرونا تصمیماتی درخصوص چک و مالیات اصناف اتخاذ شد اما ما به دنبال این هستیم که ببینیم مجموعه‌های اداری ما داخل استان قادر به چه کاری هستند که هم بیماری را کنترل کنیم هم فعالیت بازار، مناسب‌تر و بهتر شود.

وی افزود: شاید محدودیت‌هایی که اعمال می‌شود، همه آن چیزی نباشد که می‌تواند بیماری را مدیریت کند اما زمانی که می‌بینیم تجمعات آرامستان‌ها در شیوع بیماری مؤثر است علی‌رغم اینکه تمایل به برگزاری مراسم به صورت باشکوه داریم اما  ناچار به اعمال محدودیت هستیم.

ملانوری گفت: این مساله خاص بازار و آرامستان‌ها و اقشار خاص نیست، همین الان ما به عنوان مجریان انتخابات در وزارت کشور برای برگزاری انتخابات با چالش و سختی در تصمیم‌گیری مواجهیم.

وی اظهار داشت: از طرفی با تاکید بر دموکراسی و مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها برگزاری انتخابات را ضروری می‌دانیم، از طرفی حفظ سلامت مردم برای ما اهمیت دارد و برای عوامل اجرایی پای صندوق‌های رأی و مردمی که به شعب مراجعه می‌کنند، نگران هستیم لذا تصمیم‌گیری در این زمینه بسیار سخت است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به صحبت‌های نمایندگان اصناف در جلسه امروز گفت: موارد مدنظر، جمع‌بندی شده و چند روز آینده و طی گزارشی جامع از وضعیت استان، به ستاد ملی پیشنهاد می‌شود تا بتوانیم برخی تصمیمات را به صورت داخل استانی بگیریم.

براساس موارد مطرح شده در این نشست مقرر شد به واحدهای صنفی که تابع محدودیت‌ها بوده‌اند (گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴) تعداد ۳۵۰ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ۲ میلیون تومانی به واحدهای صنفی متقاضی اعطا شود.

همچنین ۱۷۵ واحد صنفی زن سرپرست خانوار از کمک بلاعوض یک میلیون تومانی استانداری برخوردار شوند و اقساط معوق سررسید شده تمامی تسهیلات - به درخواست وام‌گیرنده - تا ۱۲ قسط به پایان دوره اقساط موکول شود.

بنا به تصمیم ستاد ملی، چک‌های سررسید شده ۱۰ روز مهلت بگیرد و شبکه بانکی استان طی مذاکره با صاحبان چک‌ها، پرداخت آنها را به تعویق بیندازد. کسانی که تا پایان اسفند ۹۹ بدهکاری بیمه دارند با مراجعه به تامین اجتماعی و ارائه درخواست، اصل بدهی بیمه آنها تا ۱۲ ماه تقسط و جرایم مرتبط نیز بخشیده می‌شود.

اداره کل امور مالیاتی تمامی اظهارنامه‌های واحدهای صنفی را به همان شکلی می‌پذیرد که ارائه می‌شود و تمامی دستگاه‌های خدماتی شامل آب، برق، گاز و تلفن تا ۲ هفته بعد از پایان اعلام محدودیت‌ها به هیچ وجه اشتراکی را از واحدهای صنفی قطع نمی‌کنند.

با توجه به ابلاغ منابع ویژه به صندوق کارآفرینی امید، پیگیری شود به واحدهای صنفی آسیب دیده تسهیلات پرداخت شود و برای جلب و جذب حمایت نهادهای حمایتی و برخی سازمان‌ها پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha