مقررات کرونایی پاکستان در مرز با ایران و تاکید بر تداوم تجارت مشترک

اسلام‌آباد - ایرنا - دولت پاکستان برای کنترل شیوع کرونا و جلوگیری از اشاعه هرگونه ویروس جهش یافته در مرزهای مشترک خود با جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر تداوم تجارت میان دو کشور، محدودیت‌های ۱۵ روزه آمد و رفت اعمال کرد.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان‌، ستاد ملی مدیریت عملیات مبارزه با کرونا روز یکشنبه دستور العمل مراقبت از مرزهای مشترک این کشور با جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برای کنترل شیوع کرونا را به دولت اسلام‌آباد ابلاغ کرد.

براساس سیاست جدید مدیریت‌ مرزی پاکستان، گذرگاه‌های رسمی این‌ کشور با ایران از نیمه شب سه‌شنبه ۴ می ۲۰۲۱ (۱۴ اردیبهشت) تا نیمه شب چهارشنبه ۱۹ می ۲۰۲۱ (۲۹ اردیبهشت) برای هرگونه تردد ممنوع می‌شود.

تعداد نیروهای امنیتی و کادر پزشکی در مرزهای مشترک پاکستان با ایران نیز افزایش می‌یابد و تنها اتباع پاکستانی از آن سوی مرز مجاز به ورود به این کشور خواهند بود.

براساس دستور العمل ستاد ملی مدیریت عملیات مبارزه با کرونا در پاکستان، تجارت مشترک با همسایگان از جمله ایران از این قائله مستثنی بوده و محدودیت‌های جدید هیچ تاثیری بر فعالیت‌های اقتصادی دوجانبه و تردد خودروهای باری ندارد.

براین اساس، پایانه‌های مرزی پاکستان به مدت ۷ روز در هفته باز خواهند ماند.

منطقه تفتان در ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان اولین و قدیمی ترین گذرگاه‌ مشترک با ایران است که بیشترین تردد کامیون‌های‌ تجاری دو کشور در این منطقه انجام می‌شود.

دومین و سومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان‌نیز در ریمدان (گبد) و پیشین (مند) به ترتیب در ۲۹ آذرماه ۹۹ و اول اردیبهشت امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

شیوع پدیده همه گیر ویروس کووید-۱۹ از سال گذشته فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی تمام کشورها به ویژه تجارت مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار داد اما همفکری و عزم مسئولان دو کشور برای تداوم مبادلات تجاری مشترک مطابق پروتکل‌های بهداشتی اجازه نداد که کرونا مانع ادامه این همکاری‌ها شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =